Nepřehlédněte
Osobní rozvoj vám pomůže k radostnějšímu životu
Udělat z komára velblouda? Na to jsem mistr!
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Seriál o grilování: 6. díl – Jak správně grilovat maso?
Jaké maso se hodí na gril?
Dá se říct, že skoro všechno, pokud je kvalitní a čerstvé. Samozřejmě čím libovější je, tím bude pokrm zdravější. Ale zase je potřeba vybírat takové, které není příliš suché nebo tuhé. Z vepřového masa je nejlepší krkovička, kotleta, panenka nebo žebra, naopak třeba kýta vhodná vůbec není, protože je hodně suchá. I plynový gril s horním víkem by v tomto případě nebyl zárukou dobrého výsledku. Z hovězího masa je ideální nízký roštěnec nebo svíčková, přední a zadní hovězí je na grilování příliš tuhé. Vepřové a hovězí maso se dá také na grilu skvěle připravit mleté a podávat třeba v podobě lahodných domácích hamburgerů. Z drůbežího masa se nejčastěji připravuje to kuřecí, kde se dá využít prakticky vše. Výborná jsou grilovaná křidýlka, stehna, ať už celá nebo vykostěná, a samozřejmě kuřecí prsíčka. Oblíbené jsou i grilované ryby, o nich si ale řekneme více až v příštím díle seriálu. Méně často se pak v našich končinách griluje skopové maso nebo zvěřina, i když i tyto pečínky jsou lahůdkou.
Jak maso před grilováním připravit?
Pokud budete připravovat steaky nebo medailonky, musíte maso samozřejmě nakrájet na plátky. Nešetřete přitom a nechte je dostatečně silné. Steak by měl být silný zhruba dva až tři centimetry, kuřecí prsa nechejte klidně vcelku. A určitě maso nenaklepávejte. Sice by bylo o něco křehčí, ale zároveň vysušené, protože by z něj vytekla šťáva a právě ta dělá onu lahodnou chuť.
Jak dlouho marinovat?
Typickou úpravou masa je marinování, které mu díky použitému koření dodá chuť a vůni přesně podle chuti. Na marinádu použijte nejlépe čerstvé bylinky, ty jsou prostě nejlepší. Ale chuťově dobré jsou i různé sušené směsi koření. Rozmíchejte je v kvalitním olivovém oleji, kterého stačí jen minimální množství. Můžete přidat i další ingredience podle chuti, například pivo, víno, med či třeba netradiční povidla. Marinádu ale nikdy nesolte! Sůl vytahuje z masa vodu a bylo by tak zbytečně méně šťavnaté. Maso ve směsi dobře obalte a nechte jej v lednici odpočívat a nasávat chutě koření. Délka marinování záleží na druhu masa a velikosti jednotlivých porcí. Hovězí se může nechat ležet klidně i dva dny, aby dobře zkřehlo, u vepřového obvykle stačí marinovat přes noc. Kuřecí maso je křehčí a zvládne nasát vše i během několika hodin. Čím pikantnější marinádu máte, tím by měla být kratší doba marinování, aby výsledek nebyl až moc ostrý a nepřebil chuť masa.
Je správné dát maso z lednice rovnou na gril?
Jedině u mletého masa, to můžete dát z lednice rovnou na rozpálený gril. Jinak potřebuje maso nějaký čas na aklimatizaci. Pokud byste dali studené maso na gril, zvenku by se opeklo, zevnitř by ale bylo studené a nedodělané. Nechte ho raději aspoň půl hodiny venku z lednice, aby získalo pokojovou teplotu. Před položením na gril je dobré z něj papírovou utěrkou lehce setřít přebytečnou marinádu, aby neodkapávala do ohně a netvořily se tak karcinogenní látky. Teď je ten správný čas maso osolit a poté jej položit na gril.
Jak vše dobře propéct?
Nejlepší je maso nechat prudce zatáhnout, aby se uvnitř uzavřela šťáva, a poté ho nechat na mírnějším žáru dodělat. Je samozřejmě potřeba dobře ho hlídat, aby se nepřipalovalo. K otáčení masa používejte grilovací kleště, protože při napichování na vidličku z něj zbytečně vytéká chutná šťáva. Odhadnout dobu přípravy jednotlivých druhů masa chce trochu cviku, záleží na typu grilu i velikosti porcí. Pokud máte termosondu s hrotem, je jednodušší zjistit, zda je už maso hotové. Když je uvnitř teplota 70°C a více, je už dobře propečené.
Na závěr nechte maso na talíři chvíli „vydýchat“, než se do něj pustíte. Vychladne tak na příjemnou teplotu a rozvinou se v něm všechny chutě a vůně. Dobrou chuť!
Čtěte také předchozí díl seriálu: Jak grilovat zdravěji?
Poslat článek
Tisk
Štítky: seriál, grilování, příprava masa, maso na gril