Nepřehlédněte
5 nejčastějších mýtů o kožených sedačkách
Houba, která léčí a obohatí váš jídelníček
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak na léčbu Covidu? Využijte všech dostupných rad a tipů
Většina nemocných zůstává doma, ale co dál? Je snad Covid – 19 nemoc, která nepotřebuje žádnou léčbu? Bohužel asi ano. V současné době totiž neexistuje žádná specifická léčba koronaviru, ale doma byste určitě měli zahájit samoléčbu příznaků, pokud nějaké máte.
Co nám radí lékárníci?
Podle lékárníků je potřeba mít stále po ruce ibuprofen, paralen, bromhexin a acetylcystein (například Mucobene nebo Solmucol).
Paralen a ibuprofen se užívají v případě horečky. Při teplotách ale také potřebujete hodně odpočinku a tekutin, nejlépe obyčejnou vodu.
U žádných z uvedených léčiv nebyly provedeny studie, zda na Covid – 19 skutečně zabírají. Praxe ale jasně ukázala, že pomáhají zmírnit příznaky onemocnění, a tak je při léčbě využívejte!
Léčba kašle
Kašel je jedním z nejvýraznějších, ale hlavně nejvíce nebezpečných příznaků koronavirové infekce. Naštěstí ne každý potřebuje plicní ventilátor, ale určitě je vhodné začít kašel léčit dřív, než nastane kritická situace.
Pokud máte kašel, je nejlepší se vyvarovat ležení na zádech. Lehněte si na bok nebo se posaďte vzpřímeně. Zkuste si dát kromě kapek na kašel také čas od času lžičku medu, nejlépe domácího.
Pomůže též ochlazení místnosti, ve které jste, ale pozor, nepoužívejte ventilátory! Ty virus akorát tak rozvíří a rozšíří. Takže si raději na chvíli pořádně otevřete okno.
Můžete také zkusit pomalu dýchat nosem a vydechovat ústy s našpulenými rty, jako když chcete sfouknout svíčku. Seďte vzpřímeně na židli s uvolněnými rameny tak, abyste se nehrbili. Lehce se předkloňte a podepřete se rukama položenýma na kolenou nebo na nějaké stabilní ploše. Nejdůležitější je zůstat v klidu a nenechat se vystresovat, při stresu se dýchá ještě hůř! Jakmile bude problém s dýcháním vážný, lékaři vám pomohou!
Hlavně bez hlenu!
Podle farmaceutů je při kašli nejdůležitější produkovat a odstraňovat hlen. Proto i na začátku onemocnění, kdy je kašel suchý a neproduktivní, užívejte mukolytika, tedy léky podporující odstraňování hlenu s obsahem acetylcysteinu nebo bromhexinu. Důsledné odstranění hlenu z dýchacích cest je to nejdůležitější pro snížení rizika sekundárních plicních infekcí.
Příroda pomáhá i tentokrát
Kromě léků vám mohou stejně dobře posloužit i dary přírody. Které bylinky můžete použít a proč?
Lékořice hladká
Výtažek z lékořice obsahuje takzvaný glycyrrhizin, což je látka, která velmi účinně zabraňuje množení virů a osvědčila se už v boji s respiračním onemocněním SARS.
Na trhu jsou léčivé přípravky a čajové směsi obsahující výtažek z lékořice, které hlen velmi dobře rozpouštějí a značně vám uleví.
Pelargonie
Výtažek z této rostliny má silný antivirový účinek, jenž zabraňuje množení virů a šíření infekce. Uvedená látka navíc podporuje nespecifickou imunitu, a může tedy nejen zmírnit průběh infekce, ale také zabránit rozvoji sekundárních infekcí! Výtažek z pelargonie najdete v doplňcích stravy nebo přímo v rostlinném léku s názvem Kaloba.
Hořec drsný
Extrakt z kořene hořce drsného byl odbornými studiemi potvrzen jako látka, která potlačuje růst viru SARS - CoV. Přímo na Covid – 19 sice extrakt testován nebyl, ale je víc než zřejmé, že výtažek z kořene hořce dokáže zmírnit průběh onemocnění a potlačit možný rozvoj sekundárních infekcí. Hořec najdete opět v různých doplňcích stravy a v léku Sinupret.
V každém případě se v lékárně poraďte, protože i rostlinné přípravky mohou negativně zareagovat s léky, které užíváte na jiné onemocnění!
Poslat článek
Tisk
Štítky: covid, léčba, bylinky