Nepřehlédněte
Radiofrekvenční lifting pro mladistvě vypadající pleť
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Kostival je nejen na zlomeniny, výrony a záněty
K čemu se používá
Používá se kořen, méně často list. Aplikován zevně i vnitřně pomáhá hojit zlomeniny kostí, ale působí příznivě i při zánětech, podvrtnutí, výronech nebo pohmožděninách. Při revmatickém otoku kloubů velmi rychle pomáhá tinktura. Při vnitřním podání působí hojivě a tišivě na trávicí trakt, zejména na peptický vřed, na zánětlivé projevy v žaludku a střevech, působí též ochranně na sliznice. Formou obkladů z nálevu lze aplikovat při menších spáleninách a omrzlinách. Teplé obklady z kaše kořenu pomáhají při bércových vředech, revmatickém zduření svalů, bolestech šíje nebo zánětu okostice.
Způsoby užívání
Způsoby přípravy čaje z kořenů - Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejme a scedíme. Pijeme po doušcích.
Míchaný čaj při žaludečních vředech - Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.
Kašovité obklady - Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku. V šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.
Obklady z listů - Čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možno použít i teplých na obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme.
Přísada do celkové koupele - 500g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. Při sedací koupeli postupujeme stejně, ale použijeme pouze 200g listů.
Tinktura z kořene - Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčkem očistíme, nadrobno rozřežeme. Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalejeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na slunce nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
Mast z kostivalu - Vezmeme 4-6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů, jemně posekáme a krátce upražíme v 250g čistého sádla, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a vložíme do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše. Je nepostradatelná při léčení ran lidí i zvířat.
Víno z kostivalu - Vyluhujeme 2-5 čerstvých, umytých a nadrobno nasekaných kořenů v litru přírodního bílého vína po dobu 5-6 týdnů. Je to vynikající lék při chorobách plic.
Sběr a úprava
Kořen se sbírá především na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim v září a v říjnu. Rychle se omyje, rozpůlí, suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 stupňů. Droga je bez pachu a je svíravé chuti, poněkud nahořklé. Na průřezu musí být bílá. Někdy se užívá čerstvý kořen.
Upozornění při vnitřním užití
Podle výzkumů byly v kostivalu nalezeny tzv. pyrolizidinové alkaloidy podezřelé z kancerogenity a hepatotoxicity. Po zvážení všech okolností je názor odborníků, že při zevním použití není žádný problém a při vnitřním použití je vhodné jen krátkodobé používání.
Nelze doporučit krátkodobé používání v silnějších dávkách.
Nejlepší je poradit se se svým bylinkářem.
www.realityprozeny.cz
Zdroj: Maria Treben - Zdraví z boží lékárny
J.A. Zentrich - Byliny v prevenci
foto: Pixmac
Poslat článek
Tisk
Štítky: Zdravíléčeníbylinkykostival lékařský