reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy
reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Bydlení v paneláku, hluční sousedi

 
celý článek | Meridene | přečteno: 11235x 2014.12.18

Královna svatojánského kvítí

 
celý článek | Admin | přečteno: 12350x 2017.05.29

Jezdíte rádi na návštěvy?

 
celý článek | Meridene | přečteno: 10053x 2014.07.31

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Side - jedna z perel Turecké riviéry

 
Side - jedna z perel Turecké riviéry

Teprve přemýšlíte o letošní dovolené a láká vás Turecko? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to skvělá volba. Krásné počasí, čisté a teplé moře, písčité pláže, historické památky a přívětivé lidi, to vše tu bezpochyby najdete. Celá Turecká riviéra, kterou omývají vody Středozemního moře, je velmi oblíbenou turistickou oblastí. My si vybrali místo poblíž historického městečka Side, právě proto, abychom kromě válení se u moře mohli i poznávat krásy tohoto starobylého místa, kde se na každém kroku snoubí dávná historie se současností. A procházky v něm byly opravdu příjemné.

 

Město Side leží zhruba uprostřed Turecké riviéry, asi 70 km od mezinárodního letiště v Antalyi. Dějiny této původně pirátské osady se začaly psát dávno před naším letopočtem. Do 3. století před n.l. mělo toto místo dokonce svou vlastní řeč, kterou se mluvilo jen tady. Pak nastala římská nadvláda a s ní přišly mnohé změny. Ovšem především k lepšímu, o čemž svědčí i dnes pozůstatky římských staveb ze 2. a 3. století, které jsou tak lákavé pro turisty. Tyto ruiny staveb byly od 40. let minulého století postupně odkrývány zpod nánosů písku a dnes tvoří onu romantickou atmosféru tohoto místa. Kromě těchto památek pochází dnešní podoba Side převážně z počátku 20. století a poté ze 70. let, kdy se z malé vesničky stalo turistickým letoviskem, což sebou přineslo jeho rozvoj.

 

Staré město se nachází na malém poloostrově, jeho šíře činí sotva pár set metrů. Jeho dominantou u samého vstupu do starého města je římský amfiteátr ze 2. století, největší v celé Anatolii. Za vstupné si ho můžete prohlédnout a projít, určitě vás jeho velikost ohromí. Ještě před ním, vedle cesty spojující staré a nové Side, se nachází spousta vykopávek, které také stojí za prohlédnutí. Tyto pozůstatky zdí, sloupů a jiných částí staveb jsou krásnou ukázkou římské architektury. Vše je vlně přístupné a u některých památek najdete i popisné cedulky. Atmosféru městečka s jeho uličkami plnými krámků s nepřeberným množstvím zboží, obchodníky lákajícími (někdy až vlezle) k nákupu právě u nich a všudypřítomným mumrajem si vychutnáte prakticky hned za amfiteátrem. Spletitá síť uliček má přibližně čtvercový tvar a i když se může zdát nepřehledná, nezabloudíte tu. Hlavní ulice vás dovede od městské brány přímo k jachtovému přístavu. Cesta kolem něj je lemována restauracemi se zahrádkami a tak se tu můžete posadit a u místního piva si užít příjemné nicnedělání. Podél pobřeží celého poloostrova vede cesta, která vás dovede ke druhé nejnavštěvovanější a nejfocenější památce tady, ruinám Apollónova chrámu, které se hrdě tyčí na výběžku u moře.

Pokud chcete zažít atmosféru klidu a pohody, doporučuji vyrazit na procházku ráno, kdy ještě většina turistů spí. Side jsme navštívili v různých denních hodinách, ale nejhezčí byla procházka kolem deváté hodiny ranní, kdy se město teprve probouzelo, všude bylo liduprázdno, obchodníci teprve pomalu otevírali své krámky a s laskavým úsměvem nás zdravili. Nebyli ještě tak snaživí něco prodat jako v průběhu dne a vůbec vše bylo takové klidnější.

Nakoupit tu můžete leccos, od „značkového“ zboží, přes kožené výrobky, suvenýry až po tradiční oděvy, když budete trochu hledat. Vůbec se vyplatí zajít spíše do odlehlejších a méně frekventovaných uliček, kde nakoupíte za lepší ceny. I to pivo stálo dále od hlavní ulice sotva třetinu ceny a navíc stylová hospůdka v tureckém stylu vypadala lépe než turistická zahrádka hotelu. A narazili jsme tu i na Lidl a Penny market:)

 

 

Image courtesy of mapichai/ FreeDigitalPhotos.net

2014.08.15 | Martina Limbergová | přečteno: 10744x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Dovolená; cestování; Turecko; Side

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak získat úžasně smyslné rty rychle a jednoduše?

Plné rty jsou symbolem ženskosti a smyslnosti. Vypadají sexy a na muže působí jako magnet, o tom není pochyb. Bohužel...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.12.10 | přečteno: 10438x

Cestujte mezi jednotlivými ostrovy na Kanárech. Každý vás něčím překvapí.

Jediná destinace v Evropě, která nabízí turistům možnost celoroční pobytové dovolené s příjemnými teplotami...
 
celý článek | Admin | 2016.09.22 | přečteno: 11797x

JAKÉ SIGNÁLY VYSÍLÁ VAŠE TĚLO, KDYŽ POTŘEBUJETE PÍT VÍCE VODY

Voda je základní stavebním kamenem lidského těla, což činí tuto tekutinu důležitou a nepostradatelnou v našem životě kaž...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2018.12.20 | přečteno: 1479x

Odměňte svého pejska tím nejlepším pamlskem pro psy

Psi jsou nejoblíbenějšími domácími mazlíčky a není divu. Jsou to věrní společníci, kteří nás provází životem s t...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.03.23 | přečteno: 10335x
 

Portál pro ženy