newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Side - jedna z perel Turecké riviéry

 
Side - jedna z perel Turecké riviéry

Teprve přemýšlíte o letošní dovolené a láká vás Turecko? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to skvělá volba. Krásné počasí, čisté a teplé moře, písčité pláže, historické památky a přívětivé lidi, to vše tu bezpochyby najdete. Celá Turecká riviéra, kterou omývají vody Středozemního moře, je velmi oblíbenou turistickou oblastí. My si vybrali místo poblíž historického městečka Side, právě proto, abychom kromě válení se u moře mohli i poznávat krásy tohoto starobylého místa, kde se na každém kroku snoubí dávná historie se současností. A procházky v něm byly opravdu příjemné.

 

Město Side leží zhruba uprostřed Turecké riviéry, asi 70 km od mezinárodního letiště v Antalyi. Dějiny této původně pirátské osady se začaly psát dávno před naším letopočtem. Do 3. století před n.l. mělo toto místo dokonce svou vlastní řeč, kterou se mluvilo jen tady. Pak nastala římská nadvláda a s ní přišly mnohé změny. Ovšem především k lepšímu, o čemž svědčí i dnes pozůstatky římských staveb ze 2. a 3. století, které jsou tak lákavé pro turisty. Tyto ruiny staveb byly od 40. let minulého století postupně odkrývány zpod nánosů písku a dnes tvoří onu romantickou atmosféru tohoto místa. Kromě těchto památek pochází dnešní podoba Side převážně z počátku 20. století a poté ze 70. let, kdy se z malé vesničky stalo turistickým letoviskem, což sebou přineslo jeho rozvoj.

 

Staré město se nachází na malém poloostrově, jeho šíře činí sotva pár set metrů. Jeho dominantou u samého vstupu do starého města je římský amfiteátr ze 2. století, největší v celé Anatolii. Za vstupné si ho můžete prohlédnout a projít, určitě vás jeho velikost ohromí. Ještě před ním, vedle cesty spojující staré a nové Side, se nachází spousta vykopávek, které také stojí za prohlédnutí. Tyto pozůstatky zdí, sloupů a jiných částí staveb jsou krásnou ukázkou římské architektury. Vše je vlně přístupné a u některých památek najdete i popisné cedulky. Atmosféru městečka s jeho uličkami plnými krámků s nepřeberným množstvím zboží, obchodníky lákajícími (někdy až vlezle) k nákupu právě u nich a všudypřítomným mumrajem si vychutnáte prakticky hned za amfiteátrem. Spletitá síť uliček má přibližně čtvercový tvar a i když se může zdát nepřehledná, nezabloudíte tu. Hlavní ulice vás dovede od městské brány přímo k jachtovému přístavu. Cesta kolem něj je lemována restauracemi se zahrádkami a tak se tu můžete posadit a u místního piva si užít příjemné nicnedělání. Podél pobřeží celého poloostrova vede cesta, která vás dovede ke druhé nejnavštěvovanější a nejfocenější památce tady, ruinám Apollónova chrámu, které se hrdě tyčí na výběžku u moře.

Pokud chcete zažít atmosféru klidu a pohody, doporučuji vyrazit na procházku ráno, kdy ještě většina turistů spí. Side jsme navštívili v různých denních hodinách, ale nejhezčí byla procházka kolem deváté hodiny ranní, kdy se město teprve probouzelo, všude bylo liduprázdno, obchodníci teprve pomalu otevírali své krámky a s laskavým úsměvem nás zdravili. Nebyli ještě tak snaživí něco prodat jako v průběhu dne a vůbec vše bylo takové klidnější.

Nakoupit tu můžete leccos, od „značkového“ zboží, přes kožené výrobky, suvenýry až po tradiční oděvy, když budete trochu hledat. Vůbec se vyplatí zajít spíše do odlehlejších a méně frekventovaných uliček, kde nakoupíte za lepší ceny. I to pivo stálo dále od hlavní ulice sotva třetinu ceny a navíc stylová hospůdka v tureckém stylu vypadala lépe než turistická zahrádka hotelu. A narazili jsme tu i na Lidl a Penny market:)

 

 

Image courtesy of mapichai/ FreeDigitalPhotos.net

2014.08.15 | Martina Limbergová | přečteno: 16364x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Dovolená; cestování; Turecko; Side

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Čtenářský deník, díl 5.

Jsem tak trošku ve skluzu s psaním tipů a recenzí pro čtení, už mám tři knížky přečten v zásobě a ještě jse...
 
celý článek | Meridene | 2014.10.03 | přečteno: 15877x

Nepálčata – šance dětem třetího světa

Přemýšlíte někdy o tom, jak se asi žije lidem v jiných koutech zeměkoule? Některým dobrodružným povahám nestačí o tom...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.04.25 | přečteno: 16263x

Vánoce ve znamení pohody

Vládne u vás vánoční pohoda nebo stres nahromaděný během několika posledních týdnů? Také vám připadá, že se svátky ka...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.12.20 | přečteno: 15195x

Rakytník - proč je tak zdravý a jak jej využívat

Chcete si před zimou posílit imunitu a zároveň dodat vašemu tělu co nejvíce potřebných vitamínů? Už celá staletí jsou zn...
 
celý článek | Tereza Zelinková | 2017.11.12 | přečteno: 8392x
 

Portál pro ženy