newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Vezmeme to od podlahy

 
Vezmeme to od podlahy

Jak vybrat tu správnou podlahu je mnohdy oříšek. Záleží na druhu místnosti, na stupni zátěže a také na vašich osobních preferencích. Krátký nástin druhů podlahové krytiny a jejich základní charakteristiku naleznete právě v tomto článku.

 

Dlažba

 Z hlediska údržby je nejpraktičtějším řešením dlažba. Velmi lehce a rychle ji setřete teplou vodou s pár kapkami nějakého saponátu. Když se vám na ni něco rozlije, stačí mít po ruce hadr a je po tragédii.Hodí se do koupelny a na toaletu, na chodby. Ale i na terasy, balkony, do vstupní haly, případně i do kuchyní, okolo kuchyňské linky. Její dobrá tepelná vodivost ji předurčuje pro podlahy, do nichž se zabudovává topení.

+ snadná údržba, dobrá tepelná vodivost, dlouhá trvanlivost, antistatické, nehořlavé, odolné vůči UV záření

– studený dotyk v případě absence podlahového vytápění, tvrdost

Laminátová podlaha

Dobrá odolnost proti opotřebení a bezproblémová udržovatelnost, to jsou dvě významné vlastnosti mluvící ve prospěch laminátové podlahy. K tomu můžeme ještě přičíst příznivou cenu například v porovnání s dřevěnými parketami. S úklidem si není třeba lámat hlavu, stačí mít po ruce vysavač a mop s patřičným čističem. Problém nastane, když se na podlahu dlouhodoběji vyskytne větší množství vody, může dojít ke vzdutí podlahy v místě spát mezi jednotlivými částmi. Příjemná je možnost výběru různých odstínů a vzorů. Dobře vedou teplo, takže jsou vhodné i pro podlahové topení.

+ jednoduchá údržba, dobrá tepelná vodivost, antistatické, nehořlavé, odolné UV záření, snadno se pokládají, ale je lepší využít služby odborníků.

– špatně tlumí nárazy a hluk, zvlášť pokud máte doma psa, kratší životnost v porovnání se dřevem

PVC

Velký comeback prožívají také linolea. Zatímco ta stará se ještě nedávno vyhazovala, dnes už máme novinky mnohem vyšší kvality. Jde zejména o mnohem ekologičtější marmolea vyráběná z recyklovatelného materiálu.

+ dobře zvukově a tepelně izoluje, snadno se udržuje, vhodný i pro alergiky, prakticky nezničitelné

– působením UV záření může dojít ke změně odstínu, vysokou vlhkostí se může deformovat

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha je ideální volbou vzhledem ke svým tepelným a izolačním vlastnostem a trvanlivosti. Dobře položené vydrží několik generací, je ovšem třeba vzít v úvahu její podstatně vyšší pořizovací cenu. Výhodou je také možnost moření a lakování takové podlahy, která podstatně zvyšuje její životnost.

+ dlouhá životnost, příjemný teplý dotyk, tlumí nárazy a hluk, jsou pružné pro nohy při došlapu, mají přírodní vzhled

– pokládání je náročné, jsou náročné na údržbu, působením UV záření může dojít ke změně barvy

Korková podlaha

Korek dnes mnoho lidí vyhledává kvůli jeho ekologickým a také tepelně-izolačním vlastnostem. Výhodou korkových podlah je jejich tvarová paměť, a to i při zatížení. Navíc je odolný proti vodě, protiskluzový a nehořlavý. Když ještě připočteme, že jde o antistatický materiál, který nenapadají roztoči, a tím pádem je vhodný i pro alergiky.

+ tepelně-izolační vlastnosti, antistatický, nehořlavý, odolný vodě, protiskluzový, tvarová paměť

– barevná nestálost

Litá podlaha

Lité betonové podlahy se hodí hlavně do míst s vysokou zátěží, například do garáží nebo dílen. Snadno se aplikují a tvoří hladkou a odolnou povrchovou vrstvu, která se bez potíží ošetřuje.

+ snadná údržba, vysoké zatížení

– hodí se jen do určitých prostor

 

Foto: freedigitalphotos.net: “Wooden Pattern” by Serge Bertasius Photography.

 

2016.02.08 | Katka Mikulášková | přečteno: 11517x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: podlaha pvc vynil dřevo korek jak vybrat správnou podlahu

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Historie známá i neznámá - rozhovor s Martinou Bittnerovou

Spisovatelka Martina Bittnerová píše kromě klasické beletrie (sbírka povídek Na nevěru se neumírá nebo novela pro mlá...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2015.02.04 | přečteno: 11494x

Filmy pro každého

Kolikrát už se vám stalo, že jste měli večer chuť podívat se na pěkný film v televizi, ale dokonale jej zkazily nekon...
 
celý článek | Admin | 2015.03.13 | přečteno: 11627x

Jak začít sportovat a přitom se nezničit XIII – běžecký styl

Ještě předtím, než jsem začala běhat maratón, tak jsem se na něj chodila dívat. Přitom jsem pozorovala, jak se liší s...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2014.11.23 | přečteno: 11545x

Co letí letošní zimu za boty? Jednoznačně kotníkové

Pokud se ráda oblékáte podle posledních trendů, zřejmě přemýšlíte, jaké zimní boty si letošní rok nadělíte pod vánoční s...
 
celý článek | Admin | 2018.12.05 | přečteno: 2487x
 

Portál pro ženy