newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Side - jedna z perel Turecké riviéry

 
 

Město Side leží zhruba uprostřed Turecké riviéry, asi 70 km od mezinárodního letiště v Antalyi. Dějiny této původně pirátské osady se začaly psát dávno před naším letopočtem. Do 3. století před n.l. mělo toto místo dokonce svou vlastní řeč, kterou se mluvilo jen tady. Pak nastala římská nadvláda a s ní přišly mnohé změny. Ovšem především k lepšímu, o čemž svědčí i dnes pozůstatky římských staveb ze 2. a 3. století, které jsou tak lákavé pro turisty. Tyto ruiny staveb byly od 40. let minulého století postupně odkrývány zpod nánosů písku a dnes tvoří onu romantickou atmosféru tohoto místa. Kromě těchto památek pochází dnešní podoba Side převážně z počátku 20. století a poté ze 70. let, kdy se z malé vesničky stalo turistickým letoviskem, což sebou přineslo jeho rozvoj.

 

Staré město se nachází na malém poloostrově, jeho šíře činí sotva pár set metrů. Jeho dominantou u samého vstupu do starého města je římský amfiteátr ze 2. století, největší v celé Anatolii. Za vstupné si ho můžete prohlédnout a projít, určitě vás jeho velikost ohromí. Ještě před ním, vedle cesty spojující staré a nové Side, se nachází spousta vykopávek, které také stojí za prohlédnutí. Tyto pozůstatky zdí, sloupů a jiných částí staveb jsou krásnou ukázkou římské architektury. Vše je vlně přístupné a u některých památek najdete i popisné cedulky. Atmosféru městečka s jeho uličkami plnými krámků s nepřeberným množstvím zboží, obchodníky lákajícími (někdy až vlezle) k nákupu právě u nich a všudypřítomným mumrajem si vychutnáte prakticky hned za amfiteátrem. Spletitá síť uliček má přibližně čtvercový tvar a i když se může zdát nepřehledná, nezabloudíte tu. Hlavní ulice vás dovede od městské brány přímo k jachtovému přístavu. Cesta kolem něj je lemována restauracemi se zahrádkami a tak se tu můžete posadit a u místního piva si užít příjemné nicnedělání. Podél pobřeží celého poloostrova vede cesta, která vás dovede ke druhé nejnavštěvovanější a nejfocenější památce tady, ruinám Apollónova chrámu, které se hrdě tyčí na výběžku u moře.

Pokud chcete zažít atmosféru klidu a pohody, doporučuji vyrazit na procházku ráno, kdy ještě většina turistů spí. Side jsme navštívili v různých denních hodinách, ale nejhezčí byla procházka kolem deváté hodiny ranní, kdy se město teprve probouzelo, všude bylo liduprázdno, obchodníci teprve pomalu otevírali své krámky a s laskavým úsměvem nás zdravili. Nebyli ještě tak snaživí něco prodat jako v průběhu dne a vůbec vše bylo takové klidnější.

Nakoupit tu můžete leccos, od „značkového“ zboží, přes kožené výrobky, suvenýry až po tradiční oděvy, když budete trochu hledat. Vůbec se vyplatí zajít spíše do odlehlejších a méně frekventovaných uliček, kde nakoupíte za lepší ceny. I to pivo stálo dále od hlavní ulice sotva třetinu ceny a navíc stylová hospůdka v tureckém stylu vypadala lépe než turistická zahrádka hotelu. A narazili jsme tu i na Lidl a Penny market:)

 

 

Image courtesy of mapichai/ FreeDigitalPhotos.net

| přečteno: 10072x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: DovolenácestováníTureckoSide

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Proč je důležité mít cestovní pojištění při každé cestě do zahraničí?

Chystáte se na pracovní cestu do zahraničí nebo s rodinou na dovolenou? V obou případech budete „balit&ldq...
 
celý článek | Admin | 2015.09.29 | přečteno: 9929x

Seriál o grilování: 10. díl – Jak se správně starat o gril?

Grilování je skvělou zábavou, ale přináší i nezbytné povinnosti. Na co se nesmí zapomínat? Na důkladné čištění a údrž...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.27 | přečteno: 10394x

Valentýnské pečení

Blíží se 14. Února a s ním svátek sv. Valentýna       („Svátek svatéh...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.01.27 | přečteno: 12123x

5 zásad, jak si i v létě udržet krásné vlasy a recepty na domácí hydratační masky

Mnoho z nás se celý rok nemůže dočkat, až přijde léto a s ním sladké nicnedělání u vody, koupání a opalování. Jenže r...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.07.29 | přečteno: 10216x
 

Portál pro ženy