Nepřehlédněte
Bez olivového oleje raději ani ránu, tak praví moderní kuchyně
5 nejčastějších problémů s pletí u žen do 30 let
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Sport a zábava jako stvořené pro léto - to je slackline
Máte rádi skvělou zábavu, není vám cizí sport se špetkou adrenalinu a hledáte pořád nové výzvy? Potom vám určitě neunikla stále vzrůstající popularita moderního odvětví provazochodectví s názvem SLACKLINE. Že jste „lajnu“ ještě nevyzkoušeli? Chyba! Napravte to během letošního léta!
Kudy z nudy
Slackline je dnes velmi rozšířeným sportem, a to hned z několika důvodů. Dá se podnikat téměř kdekoliv v přírodě, navíc není náročný na schopnosti ani vybavení. Skutečně kuriózní je vznik této mladé sportovní disciplíny, která je hlavně v letních měsících k vidění snad všude po republice. Mají ho totiž na svědomí vynalézaví horolezci, kteří se někdy v 70. letech minulého století v Yosemitském národním parku snažili zabavit před samotným výstupem. Z nudy podle všeho přecházeli a balancovali na řetězech obklopujících tamní parkoviště. Mírně povolené řetězy daly později základ tzv. lajně – ne zcela napnutému popruhu, po kterém se nejen chodí, ale provádějí se na něm i různé otočky, skoky a další triky.
Jak vypadá slackline
Slackline je, jak už bylo naznačeno, speciální popruh široký nejčastěji od 2 do 5 cm, který je ukotvený mezi dvěma pevnými body – ať už se jedná o stromy v zahradě nebo parku, sloupy nebo například skály. Narozdíl od klasického chození po laně však popruh nesmí být zcela napnutý, ale musí zůstat pružný, přesně jak napovídá samotný název (výraz „slack“ znamená povolený, volný). Cílem chodců je pak postavit se na „lajnu“, udržet na ní rovnováhu a přejít ji, což většinou vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti. Začátečníci se proto z bezpečnostních důvodů učí na lajně napnuté maximálně půl metru nad zemí, teprve potom se pod heslem "nahoru nepoletím a dole mě najdete" vzdálenost od země může navyšovat. Slackline se dělí podle délky popruhu a výšky, v které je popruh natažen, na bezmála 10 typů (např. lowline, highline, waterline, longline nebo mnohdy nelegální ninjaline), přičemž neustále přibývají další a další. Stejné je to i s triky, kam patří nejrůznější způsoby samotného vstupu na lajnu, ale i akrobatické prvky při pohybu po ní. Stojí to sice pár modřin, ale je to zábava, při které si užijete hromadu legrace a navíc si perfektně vyčistíte hlavu.
Lajnu milují dospělí i děti
Protože chůze po lajně není nijak náročná na fyzičku, fanoušky této zábavy najdete mezi oběma pohlavími a napříč všemi věkovými skupinami. Slackline je ohromně variabilní a také velmi chytlavý sport, který pěstuje pevnou vůli a umožňuje neustálé zdokonalování. Lajna v délce několika metrů se dá dnes již běžně koupit ve sportovních potřebách a bez větších problémů natáhnout například v prostorné zahradě. Poskytne tak bezvadnou zábavu dětem i dospělým, a to vlastně od jara do podzimu. Pokud se pro tento sport vy nebo vaše děti nadchnete, můžete už i v Česku využít řadu vnitřních i venkovních sportovišť, kde se slackline dá provozovat. O jeho popularitě svědčí i skutečnost, že se slackline v dětském vydání stává oblíbenou disciplínou při různých soutěžích a bývá také součástí doprovodného programu kulturních a sportovních akcí. Vyzkoušejte ho také! Je to ideální, hravá a hlavně velmi dostupná aktivita pro letní prázdniny a dovolené.
Poslat článek
Tisk
Štítky: slackline sportování v létě sportování v přirodě