Nepřehlédněte
TYTO ČÁSTI POTRAVIN NEVYHAZUJTE, MOHOU VÁM JEŠTĚ POSLOUŽIT!
Bydlení v Praze? Výhody městského života u Bytů Na Vackově potěší každého!
Jak dostát novoročního předsevzetí pro rok 2021 a zdravě zhubnout?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
4 zázračné bylinky, které můžete sbírat v létě
Podívejme se společně na čtyři bylinky, kolem kterých chodíme a běžně je považujeme za plevel, kterého si ani nevšimneme. Nebo ještě hůře – díváme se na ně jako na škodné. A o to víc, pokud nám takový plevel vyraší na zahradě. U kterých z nich bychom měli přehodnotit své názory?
Mochna husí
Prvním plevelem je mochna husí, která když vyraší na zahradě, mnoho lidí se jí snaží okamžitě zbavit. Jedná se o vytrvalou bylinku s hojným výskytem u níž se sbírá kvetoucí nať. Její sílu můžeme využít při křečích hladkého svalstva, při bolestech břicha, ledvin, žlučníku, ale i při menstruačních bolestech. Dokáže povzbudit chuť k jídlu a má protizánětlivé účinky. Nasušte si tuto bylinku s krásnými žlutými květy a pijte čaj z jedné až dvou čajových lžiček. Podávat jej můžete až třikrát denně.
Kokoška pastuší tobolka
Jedním z nejznámějších plevelů vůbec, a také jedním z nejobtížnějších, je kokoška. Možná si ji pamatujete z dětství, kdy jste ji na loukách jedli jako takzvaný chlebíček či srdíčka. Často ji využijeme při krvácení z nosu, žaludku, střev, ale dokonce také při silném menstruačním krvácení. Při těchto potížích se doporučuje pít dva až tři šálky čaje denně. Bylinku využijete také při potížích s hemoroidy, kdy se její odvar používá jako sedací koupel. Dobře také působí při atrofii svalů.
Lopuch větší
Jedná se o dvouletý plevel neboli bylinku, u které se používá především kořen. Jeho sběr probíhá koncem léta. Sbírat můžete také listy, a to po celou dobu vegetace. Jeho účinky využijete při očistě organismu, podpoří také činnost ledvin a dokáže odstranit toxiny z těla. Blahodárně působí i při potížích s pokožkou. Například při ekzémech a rozsáhlém akné. Lopuch lze také využívat při cukrovce, dokonce jej někteří lékaři doporučují.
Čekanka obecná
Překrásně vyhlížející bylinku s modrofialovými kvítečky zahlédneme spíše na polních cestách a u lesů. I u této rostliny se využívá především kořen, který dokáže čistit organismus, posiluje činnost jater, ledvin a žlučníku. Z toho plyne, že podobně, jak působí výše zmíněný lopuch, bude působit i čekanka na ekzémy. Výhody v ní také najdou lidé, kteří trpí záněty zažívacího ústrojí nebo potřebují pročistit krev.
Jedná se pouze o několik málo blahodárných bylinek, které rostou o samotě jako pouhý plevel. Rozhodně jich existuje více. Vydejte se na procházku do přírody a nějaké z nich si natrhejte, usušte a schovejte na zimu – možná se vám budou hodit.
Poslat článek
Tisk
Štítky: bylinky, léčivé účinky, zdravotní přínosy, zdravotní problémy, nemoci, léto, letní období