newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

TYMIÁN – OCHRÁNCE IMUNITY

 
TYMIÁN – OCHRÁNCE IMUNITY

Tymián je bylinka, kterou pěstujeme v létě na našich zahradách a používáme v kuchyni při přípravě pokrmů. Výborně dochutí pečená masa nebo brambory. Ovšem ani v jiných ročních obdobích bychom na ni neměli zapomínat. Je známá svými silnými antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi, a tudíž je skvělým pomocníkem při léčbě nachlazení a k podpoře imunitního systému. Díky přítomnosti těkavých olejů thymolu a karvacrolu navíc krásně voní.

 

PĚSTOVÁNÍ

Tymián obecný (Thymus vulgaris) je divoká bylina pocházející ze Středomoří, daří se jí v slunečném teplém prostředí, sušších a lehčích půdách. Dobře snáší i velmi vysoké teploty. Existuje více jak 100 odrůd a hybridů tymiánu, které se od sebe liší nejen tvarem listů a květenství, ale i vůní a chutí.

HISTORIE

Jelikož má skvělé konzervační schopnosti, už staří Egypťané používali tymián při procesu mumifikace k balzamování zemřelých. Řekové zase tuto bylinku zapalovali a pomocí kouře zaháněli zlé duchy, vyvolávali božstvo a čistili vzduch. Užitek našel také při uzení masa. Ve staré době tato bylina byla též spojována s odvahou, takže gladiátoři používali tymián před bojem k posílení síly a sebevědomí. Ve středověku nosila šlechta snítku tymiánu připevněnou nebo vyšitou na oblečení, aby je uchránila před nemocemi. Kromě symbolu síly, odvahy a činu sloužil tymián i jako symbol něhy a dobroty a dodnes je v jižní Francii sázen k ochraně před zlými sny.

ZDRAVOTNÍ ÚČINKY

Tyminán obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, hlavně vitamínů skupiny B, C a E, dále vitamín K, železo, vápník, selen, měď a mnoho dalších zdraví prospěšných látek, například silice, třísloviny či flavonoidy.

Díky těmto látkám je označován jako přírodní antibiotikum a hodí se k léčbě nemocí dýchacích cest, především ulevuje od kašle, působí při potížích s trávením, nadýmání a průjmu či nechutenství. Pozitivně působí i na psychiku a spánek.

POUŽITÍ

Nejčastěji se užívá bylinka vnitřně jako tinktura, kapky nebo čaj, lze jej také aplikovat zevně. Koupele a obklady vám pomou při proleženinách, vředech či mykózách.

Nemáte-li po ruce v zimě zrovna čerstvou bylinku, prokáže vám stejnou službu i tymián sušený. Připravit si můžete například domácí tymiánový sirup. Stačí, když do hrnce nalijete hrnek studené vody, přimícháte půl hrnku cukru a necháte svařit. Poté odstavte a přisypte 10 – 12 g sušeného tymiánu a necháte louhovat do druhého dne. Poté přeceďte a uchovávejte v chladu.

 

 

2019.11.19 | Tereza Nechvílová | přečteno: 30658x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: tymián imunita zdraví kašel

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zima ve vašich vlasech…

Sluníčko nám svítí čím dál méně, nechte proto zazářit alespoň vaše vlasy! Po létě si potřebují od slunečních paprsků ...
 
celý článek | Admin | 2015.12.08 | přečteno: 30771x

Dbáte dostatečně na své zdraví? Pokud ano, rozhodně nezapomínejte na vitamíny D3+K2

O vitamínech toho již bylo napsáno velmi mnoho a snad není možné najít člověka, který by popřel jejich životní důležitos...
 
celý článek | Nina Albertová | 2022.02.11 | přečteno: 31057x

S Kinectem cvičí celá rodina

Leden je měsíc, kdy zkrátka frčí téma novoročních předsevzetí… Z velké většiny jsou tato odhodlání spojena s t...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.01.18 | přečteno: 30745x

Náročné životní lekce: Proč přicházejí a kdy se mohou vracet jako bumerang?

Když se řekne náročné životní lekce, každý si pod tím představí něco jiného. Pro jednoho to může být například ztráta mi...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.02.19 | přečteno: 30968x
 

Portál pro ženy