Nepřehlédněte
Milujete kuskus nebo bulgur? Zkuste je obměnit za slzovku – je vhodná i pro celiaky
Vstříc jaru s dámskými botami Melissa a Zaxy
Šlehačková bábovka – klasika pro každou příležitost
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
TYTO ČÁSTI POTRAVIN NEVYHAZUJTE, MOHOU VÁM JEŠTĚ POSLOUŽIT!
V kuchyni vyprodukujeme spoustu odpadu, zvláště pokud vaříte každý den. Správná hospodyně vyhazuje zbytky potravin do bioodpadu, ale věděli jste, že pro ně můžete najít další využití? Nejen při úklidu, na zahradě, pro zkrášlení nebo při zdravotních potížích, všude tady si z často vyhazovaných částí potravin vyrobíte levné a přírodní pomocníky.
1. SLUPKY OD BANÁNŮ
Banány se poměrně rychle kazí a ty zralejší pak většinou končí jako přísada do nějakého moučníku či v mléčném koktejlu. Vynikající jsou i banánové palačinky. Nicméně ani slupky nemusíte hned vyhazovat a poslouží vám k dalším účelům. V domácnosti je využijete jako skvělé přírodní leštidlo na boty – vnitřkem povrch obuvi potřete a suchým hadříkem vyleštíte. Stejným způsobem ale můžete vylepšit i listy pokojových rostlin, které se pak budou krásně lesknout a ozdobí váš interiér.
Zalijete-li banánové slupky vodou a necháte alespoň den louhovat, získáte hnojivo pro rostliny plné minerálních látek a stopových prvků. Samotné slupky lze také uvázat k rajčatům, kterým tak dodáte mnoho potřebných živin.
Dále můžete použít slupky od banánů k bělení zubů, k obkladu po komářím štípnutí, k uvolnění zadřené třísky nebo také jako odpuzovač mšic.
2. BRAMBOROVÉ SLUPKY
Ty působí proti stárnutí a používají se stejným způsobem jako okurkové plátky. Pomáhají zesvětlit tmavé kruhy pod očima či pigmentové skvrny, protože obsahují enzym katecholázu, který dokáže zesvětlovat kůži.
Dále je využijte při popáleninách, vývar z bramborových slupek pak můžete také použít jako přeliv na vlasy při prvních šedinách.
3. SKOŘÁPKY OD VAJEC
Vyčistí usazeniny ve váze, termosce i šálcích, vybělují prádlo, prášek ze skořápek lze použít jako výživový doplněk, na zahradě působí jako ochrana před slimáky a přidáním do půdy získáte zdroj vápníku pro rostliny nejen na zahradě, ale i doma.
4. STARÝ CHLÉB JAKO GUMA
Využití starého chleba na strouhanku či krutony je notoricky známé, věděli jste však, že chléb vám může posloužit jako guma? Máte-li na stěnách šmouhy nebo dokonce čmárance od pastelek, otřete místo hadříkem a místo pak přejeďte krajícem chleba bez kůrky. Textura podobná houbičce vám pomůže s vyčištěním.
5. CIBULOVÉ SLUPKY
Obsahují velké množství účinných látek působících protizánětlivě, výluh se používá při onemocněních dutiny ústní, dýchacích cest, ledvin a močového měchýře, dále také obsahuje silný rostlinný pigment quercetin, který snižuje krevní tlak a předchází ucpání tepen.
6. POMERANČOVÁ KŮRA
Slupky z pomerančů vám poslouží jako přírodní repelent, především jako odpuzovač mravenců – obsahují složku limonen a dobrou zprávou je, že komáři a mouchy ho také nenávidí.
7. SKOŘÁPKY OD ARAŠÍDŮ
Pokud chcete ušetřit za stelivo pro kočky a navíc být šetrní k životnímu prostředí, pak se rozhodně nezbavujte skořápek od arašídů. Namočte je do vody, přidejte nějaké biologicky odbouratelné mýdlo a nechte uschnout. Nakonec je posypejte jedlou sodu pro pohlcování zápachu. Ekologické stelivo pro kočky je na světě.
8. KÁVOVÁ SEDLINA
Až si vychutnáte svou oblíbenou kávu, sedlinu nemusíte hned vyhazovat – má mnoho dalších užitečných využití! Působí jako hnojivo pro květiny, odpuzuje řadu nepříjemných škůdců, v lednici vám pomůže v boji s nepříjemným zápachem a v kosmetice ji můžete využít jako přírodní peeling.
Poslat článek
Tisk
Štítky: potraviny odpad slupky ekologie