Vyzkoušejte barvení vajec přírodními prostředky
Nejlépe se dají obarvit bílá vajíčka, ale tmavší barvy bez problémů chytí i na ty světle hnědá. Vejce se barví vždy uvařená na tvrdo. Před tímto vařením je nechejte alespoň hodinu venku z lednice a před vložením do vroucí osolené vody je opláchněte v horké vodě z kohoutku. Do hrnce je pak vkládejte na kovové lžíci. Díky těmto opatřením zabráníte prasknutí skořápky. Vejce před samotným barvením zbavte mastnoty, nejlépe vám poslouží obyčejný ocet naředěný vodou.
Postup barvení
Do hrnce napusťte vodu, přiveďte ji k varu, přilijte několik lžic octa a přidejte surovinu podle požadované barvy. Vody by mělo být tolik, aby byla vejce ponořena kousek pod hladinou. Vařte je takto 15 – 20 minut. Můžete je pak nechat v odvaru stát i několik hodin, abyste získali sytější odstín, ale nezapomeňte je obracet.
Suroviny pro přírodní barvení – co vytvoří jakou barvu?
Žlutá – kari nebo kurkuma
Světle hnědá – slupky z cibule (jsou potřeba alespoň tři hrsti)
Tmavě hnědá – káva nebo černý čaj (deset polévkových lžic)
Růžová – slupky z červené cibule
Červená – červená řepa
Zelená – špenát, petrželová nať, kopřivy nebo tráva (opět alespoň tři až čtyři hrsti)
Modrá – listy červeného zelí
Fialová – neředěné červené víno (bohatě stačí obyčejný levný „krabičák“)
Obarvená vajíčka vypadají skvěle sama o sobě. Stačí je jen vyleštit hadříkem namočeným v oleji nebo kůží z neuzeného špeku, aby získaly krásný lesk. Můžete je ale i zdobit všemi možnými způsoby, jednoduše třeba nálepkami nebo navlékacími košilkami, které ve vroucí vodě k vejci přilnou.
Image courtesy of Mister GC at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: Velikonoce, tradice, zvyky, barvení vajec, přírodní barvy