newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak se vypořádat se změnou času?

 
Jak se vypořádat se změnou času?

V noci ze soboty na neděli se změnil tzv. letní čas zpět na zimní - pásmový. I když má změna času (zimního na letní a nazpátek) mnoho odpůrců, jen tak se jí asi nezbavíme. Jak se tedy chovat, abychom se s ní vyrovnali co možná nejdříve?

 

 

Věděli jste, že…

Letní čas, tedy vlastně pozdější stmívání, byl původně zaveden kvůli šetření elektrickou energií, která by se jinak spotřebovala večerním svícením. Důvod této koncepce byl jednoduchý – většina populace je prý totiž aktivnější ve večerních hodinách než ráno před rozedněním. Ekonomické úvahy o snížení spotřeby elektřiny se však v praxi nikdy nepotvrdily. Ba právě naopak. Vlivem posunu času se každoročně zvyšují některé nepřímé náklady – například v železniční dopravě nebo informačních systémech, kde stojí složitější koordinace v těchto dnech nemalé peníze. Mezi další nepříznivé aspekty patří zvýšené množství autonehod a samozřejmě také zdravotní rizika spojená s rozhozením zajetých biorytmů člověka.

 

Letní čas zná Evropa a Severní Amerika

U nás ctíme od roku 1996 směrnice EU - na letní čas tedy přecházíme poslední březnovou neděli, kdy si čas přeřídíme z druhé na třetí hodinu ranní. Zpátky na astrologický čas přetáčíme hodinky poslední říjnovou neděli. Posun času platí téměř v celé Evropě (kromě Běloruska, Grónska, Islandu a několika norských ostrovů) a také v Severní Americe. Ve zbytku světa většinou letní čas vůbec zaveden není. Datum časového posunu se ale také může v různých zemích lišit, například v USA začíná zimní čas až první neděli v listopadu posunutím z 2:00 na 1:00 (AM), letos tedy hned 1. listopadu 2015.

 

Ze dne na den to nepůjde…

Obecně by se dalo říct, že pro většinu lidí bývá o dost problematičtější jarní přechod ze zimního času na letní. V březnu nám totiž časový posun ukrojí hodinu nočního spánku. Ale ani podzimní zkrácení bílého dne nám nemusí tak úplně sednout. Posunutí času způsobuje řadě lidí zdravotní a psychosomatické potíže, a to jak ranním ptáčatům, tak nočním živlům. Mnohým tato změna přivodí nespavost, nesnesitelnou bolest hlavy nebo dokonce silnou depresi. Školou povinní, ale i dospělí v zaměstnání mají problém se soustředěním, což snižuje jejich výkonnost a efektivitu práce. V neposlední řadě neprospívá změna času ani zvířecím miláčkům, kteří jsou zvyklí na určitý režim. Podle odborníků trvá v průměru 4-5 dní, než si na nový hodinkový čas zvykneme. Některé z nás změna porazí ihned, jiní utrpí šok s několikadenním zpožděním, jen málo jedinců však propluje bez povšimnutí. Nejsme zkrátka mobily, abychom se během vteřiny automaticky adaptovali.

 

Do všeho přijde úplněk

Jak se s posunem času srovnat v co možná nejkratší době? Ze zdravotního hlediska bychom měli více než kdy jindy dodržovat pravidelnost v našich denních činnostech. Tedy ráno vstávat a večer ulehat ve stejnou hodinu. To samé platí o našich stravovacích návycích a vůbec zdravém životním stylu obecně. Hladovění, nepravidelná strava, přejídání, přemíra těžkých jídel a alkoholu dokáže v těle udělat guláš i bez změny času, a co teprve během ní. V obou případech časového posunu na nás může přijít náhlá únava, s kterou se ne každý umí poprat na počkání. Proto je dobré se na jakoukoliv změnu času dopředu připravit dostatečně dlouhým spánkem, podle individuální potřeby alespoň 6-8 hodinami. Od věci prý není ani odpolední schrupnutídát si tzv. dvacet. Lékaři a psychologové dále doporučují dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, který má zajistit kvalitní noční spaní.

Když už mluvíme o nočním odpočinku, v nejbližších dnech se na nás chystá ještě jedna zlomyslnost. Klidnou noc nám může narušit další faktor, a tím je úplněk. Vyvrcholit by měl v úterý 27. října v jednu hodinu po poledni a bude tentokrát ve znamení Býka. Toto znamení ovlivňuje oblast krku, hrtanu, šíje, jícnu, hlasivek, štítné žlázy, mandlí a krční páteře. Chraňte si tedy krk před prochladnutím a vyhněte se zbytečným problémům. Noc kolem úplňku má svá úskalí, ale to ještě neznamená, že musí být probdělá nebo vás nějak negativně poznamenat. Pozitivní na tom všem je, že vlastně ve stejném období zabijeme dvě mouchy jednou ranou.

Dobrá rada na závěr: Zkuste nadcházející bílé dny strávit co nejvíce na denním světle a zásobit se energií ze slunečních paprsků. Přirozený denní svit je totiž to, co nám bude s příchodem zimy víc a víc chybět. Ale nebojte se, i na podzim a v zimě se dostaví krásné slunečné dny, během nichž naše baterky dobijeme a budeme mít z čeho čerpat.

 

Pociťujete na sobě změnu času? Máte nějaký zaručený tip, jak tento proces přežít bez újmy? Já osobně jen jeden - příliš na to nemyslet :-)

 

Image courtesy of Feelart at FreeDigitalPhotos.net

 

 

2015.10.25 | Kateřina Pořízová | přečteno: 12380x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: změna času letní čas zimní čas přechod na zimní čas

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak si zajistit sladké sny?

  Máte problémy se spaním? Večer těžko usínáte a ráno jste nevyspalí? Poradíme vám, co vše ovlivňuje kvalitu...
 
celý článek | Admin | 2014.08.07 | přečteno: 12951x

Loučeň – zámek, kde to žije

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Nechte se inspirovat. Zámek Loučeň, barokní památka s původními interiéry, je ideá...
 
celý článek | Admin | 2014.03.26 | přečteno: 13687x

Seriál o grilování: 10. díl – Jak se správně starat o gril?

Grilování je skvělou zábavou, ale přináší i nezbytné povinnosti. Na co se nesmí zapomínat? Na důkladné čištění a údrž...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.27 | přečteno: 13210x

Fitness vybavení pro ženy, které si můžete pořídit i domů

Trendem moderní doby je štíhlá a vypracovaná postava. Mít tělo bez zbytečných tukových polštářů však není jen otázkou...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.08.11 | přečteno: 13257x
 

Portál pro ženy