Nepřehlédněte
JAKÉ SIGNÁLY VYSÍLÁ VAŠE TĚLO, KDYŽ POTŘEBUJETE PÍT VÍCE VODY
JAK NA MASKY? PRAVIDELNÁ A SPRÁVNÁ PÉČE O PLEŤ UMÍ ZÁZRAKY
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Chcete vypadat skvěle? Zkuste strečink…
Máte touhu zmobilizovat přes zimu svoje tělo, ale nevíte jak začít? Ven se vám nechce, protože je zima. Do fitka taky ne, protože je tam hafo lidí a všichni koukají právě na vás. Na bazén už vůbec ne! Tak co s tím? Pokud člověk zabrousí po internetu, najde hromadu inspirace. Jak řekl především mediálně známý Michael Rostock-Poplar: „Kdo v dnešní době něco neví, tak málo googlí…“.
Jestli ale máte v té hromadě inspirace taky zmatek, nevíte, jestli první pít hubnoucí koktejly, nebo zařídit domácí posilovnu, tak čtete správně. Představím vám možnosti krok po kroku.
Máte touhu zmobilizovat přes zimu svoje tělo, ale nevíte jak začít? Ven se vám nechce, protože je zima. Do fitka taky ne, protože je tam hafo lidí a všichni koukají právě na vás. Na bazén už vůbec ne! Tak co s tím?
Pokud člověk zabrousí po internetu, najde hromadu inspirace. Jak řekl především mediálně známý Michael Rostock-Poplar: „Kdo v dnešní době něco neví, tak málo googlí…“.
Lekce první: Strečink
Řadu z vás možná překvapí, že první lekce je právě na téma strečink. Strečink je přece nějaké takové to protahování před tréninkem a po tréninku, které by se mělo dělat. Nebo ne?
Popravdě,hodně se o strečinku mluví, málo se o něm ví. Kdyby se o něm vědělo, neděly by se takové věci, jako protahování před tréninkem (!) a jiné sportovní obludnosti.
Trocha teorie:
Strečink je kompenzační nástroj, který slouží k uvolnění svalů a napomáhá regeneraci unavených svalů. Už jen tato první věta vám napoví, že na protahování před tréninkem je asi něco špatně, co? :-) V praxi rozlišujeme dva druhy strečinku – statický a dynamický. Oba dva si představíme…
Dynamický strečink
Dynamický strečink slouží k rozcvičení a zahřátí těla před samotnou zátěží. Hlavní rozdílem oproti statickému strečinku je, že svaly jsou namáhány opakovaným pohybem v nemaximálních polohách. Tím dochází k jejich protažení, zahřátí a svaly jsou připraveny podávat výkon. Krásným příkladem rozcvičky je toto video.
Statický strečink
Statický strečink na rozdíl od dynamického slouží právě k protažení a uvolnění svalů. Svaly jsou namáhány tahem do jejich maximálních poloh. Tím dochází k uvolnění svalů a svaly jsou připraveny odpočívat a regenerovat. Pár užitečných cviků ukazuje toto video.
Něco z praxe:
Dynamický strečink
- Provádíme před tréninkem.
- Postupujeme vždy od hlavy k patě.
- Každý cvik provádíme alespoň 10 -12x.
- Cviky jsou prováděny v nemaximálních polohách.
- Pravidelně dýcháme.
Statický strečink
- Provádíme po tréninku
- Postupujeme vždy od hlavy k patě.
- Každý cvik provádíme min. 20 sekund.
- Ideální je opakování: 20s cvik – 20s pauza – 20s cvik.
- Z cviků musíme mít příjemný pocit, nesmí bolet!
- Sval je namáhán tahem, nikoliv silou!
- U protahování pravidelně dýcháme.
- Zaměřujeme svou pozornost na protahovanou partii, uvědomujeme si protahovaný sval.
Pár řádků na závěr:
Strečink by se měl stát základem každého vašeho sportovního snažení. Dynamický strečink eliminuje možnost zranění svalů při tréninku, statický strečink vám pomůže rychleji regenerovat unavené svaly a vy se budete cítit lépe.
Dynamický a statický strečink se dá spojit v jeden příjemný domácí trénink. Je to zadarmo, doma v teple a takovýmto cvičením své tělo skvěle procvičíte, zmobilizujete spící svaly, které se zpevní a budou pružnější.
Tělo je jeden velký mechanismus, který je vzájemně propojen. Procvičovat byste tedy měli vždy celé tělo. Uvědomte si, že vše se vším souvisí. Zkrácené šlachy na nohou vám mohou způsobovat nesnesitelnou bolest hlavy, jelikož je tato dysfunkce přenášena postupně až ke krční páteři.
Přeji mnoho příjemných sportovně prožitých dní a příští článek bude o domácím posilování.
Poslat článek
Tisk
Štítky: sport; postava; strečink