Nepřehlédněte
Pivoňky - Feng Shui, historie, zdraví, krása, koření
Akné - jak zatočit s nepříjemnými pupínky?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Kojení - nejlepší start do života
Výhoda, kam se podíváte
Pozitivní vliv kojení je zcela nezpochybnitelný. A to jak pro maminku, tak pro dítě samotné. Nejen, že mateřské mléko ochraňuje dítě před infekcí a posiluje jeho další obranyschopnost a imunitu, ale působí navíc jako prevence proti řídnutí kostí v dospělosti i stáří, obezitě, cukrovce a dalším civilizačním chorobám, a podporuje také vývoj mozku a duševních schopností. Maminky, které své miminko kojí, se po porodu rychleji navrací k původní váze, mají menší krevní ztráty (méně často tedy trpí chudokrevností) a v neposlední řadě se chrání před rakovinou prsu a vaječníků.
Nejkrásnější chvilky s vaším miminkem
O přínosech kojení toho bylo napsáno už mnoho. Mimo to, že je to nejpřirozenější, nejzdravější a také nejlevnější cesta, kterou se můžete po narození vašeho miminka vydat, představuje kojení velmi často i obrovský nápor na psychiku, a to zejména pro maminky, které mají první miminko nebo také předchozí nešťastnou zkušenost s kojením. Spousta maminek se vinou takového stresu a ztráty sebedůvěry kojení předčasně a zcela zbytečně vzdává. Naštěstí žijeme v moderní době, která nám nabízí mnoho způsobů, jak si pomoci a naopak si tento intimní kontakt se svým miminkem náležitě užívat.
Správná poloha
Protože správná a hlavně pohodlná poloha při kojení je jeden z klíčových faktorů, který může schopnost a délku kojení ovlivnit, zrodila se pomůcka s příznačným názvem kojící polštář. Díky kojícímu polštáři šetříte vaše záda i ruce a najdete si s miminkem takovou pozici, v které vám bude oběma nejlépe. Vyhnete se tak nepříjemným problémům jako jsou bolestivé bradavky nebo časté zalykání a ublinkávání miminka. Budete si tak moci společné chvilky naplno užít a na kojení se budete těšit. Kojící polštář navíc perfektně využijete i v období radostného očekávání. Poskytne vám pohodlí při spánku, odpočinku nebo při běžném sezení ve vyšším stupni těhotenství.
Nedostatek mléka
Během prvních týdnů života vašeho miminka možná nastane období, kdy budete mít pocit, že se miminku nedostává mléka. Není to nic neobvyklého, jedná se o tzv. růstové spurty – nastávají kolem 3. a 6. týdne, poté také ve 3. a 6. měsíci věku dítěte, kdy miminko tolik nepřibírá na váze, ale roste skokem do délky. Vyžaduje častější krmení nebo má častěji žízeň. Tyto krizové úseky jsou pouze dočasné a po pár dnech se upraví. Tvorba mléka se také velmi brzy nastartuje a přizpůsobí nárokům vašeho dítěte, protože hormon prolaktin, který celou laktaci řídí, velmi pohotově reaguje na stimulaci bradavek a vyšší spotřebu mléka. Proto se neznepokojujte, snažte se být v psychické pohodě a dostatečně pijte. Vhodná je neperlivá voda nebo čaje pro kojící matky.
Nalitá prsa
Opačným problémem, který může při kojení nastat, jsou bolestivě nalitá prsa vedoucí někdy až k zánětu. Jakmile máte i po kojení pocit plných prsů, odstříkejte zbytek mléka, ale vždy pouze do vašeho pocitu úlevy. Jak již bylo zmíněno, laktace je řízená systémem poptávka – nabídka, tudíž neustálé odstříkávání by váš problém nevyřešilo, spíše naopak. Menší množství mléka můžete odstříkat samozřejmě ručně nebo pomocí moderní manuální odsávačky mateřského mléka.
Pokud si nejste jistá s řešením jakéhokoliv problému během kojení nebo péče o vaše miminko, neváhejte se obrátit na odborníky. Porada s vaším pediatrem či zkušenou laktační poradkyní vám může mnohé usnadnit a pomoci vám k tomu, abyste si mohla tyto nenahraditelné okamžiky se svým dítětem dál naplno vychutnávat.
Image courtesy of papaija2008 at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: kojení, podpora kojení, kojící polštář, odsávačka mateřského mléka, čaj pro kojící matky