Nepřehlédněte
Nevíte si rady se svým sexuálním životem?Najměte si trenéra sexu!
PROČ JE DŮLEŽITÉ POSILOVAT PÁNEVNÍ DNO?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
JAK VŮNĚ ŘÍDÍ NAŠE CHOVÁNÍ
Člověk používá smysly k poznávání okolního světa. Skrze smyslové orgány jsou vedeny informace do mozku, který je vyhodnocuje, aby určil, co se odehrává vně našeho těla.
Čich je též nejzáhadnější z našich šesti smyslů, některé procesy s ním spojené jsou stále předmětem bádání vědců. Jeho důležitost bývá často neprávem opomíjena.
VARUJE PŘED NEBEZPEČÍM
V průběhu vývoje člověka byl klíčový pro přežití, byl totiž prvním varováním před nebezpečím. Čich nás upozorní, že je jídlo zkažené, nebo na zápach kouře z ohně, který by nás mohl ohrozit na životě.
OVLIVŇUJE NÁLADU A VYVOLÁVÁ VZPOMÍNKY
Jelikož je centrum čichu spojeno s limbickým systémem, mozkovými strukturami řídícími mimo jiné emoce a paměť, mají vůně či pachy schopnost řídit naše chování na instinktivní či povědomé úrovni. Proto se nám s určitou vůní vybavují vzpomínky a zážitky, dokáží navodit dobrou nebo špatnou náladu během několika minut. S řízeným ovlivňováním psychických stavů pracuje aromaterapie. Éterické oleje pomáhají například mírnit stres, úzkost, zlepšovat koncentraci či podpořit klidný spánek.
VŮNĚ A NÁKUPY
Výše zmíněných principů je hojně využíváno i mezi obchodníky, vůně totiž ovlivňuje to, co kupujeme i kolik utratíme. Lidé prý dávají při nákupech přednost výrobkům s příjemnou vůní, obchody takticky volí vůně lákající zákazníky k nákupu.
ZTRÁTA ČICHU JAKO HANDICAP
Anosmie je neschopnost cítit pachy a vůně, stejně tak se ztrácí i chuť. Mozek totiž rozeznává chuť převážně prostřednictvím čichu. Dobře všichni známe situaci, kdy nám rýma a ucpaný nos brání vychutnat si své oblíbené jídlo.
Poslat článek
Tisk
Štítky: vůně, pachy, chování, lidé