newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Syndrom neklidných nohou vás může pořádně potrápit

 
Syndrom neklidných nohou vás může pořádně potrápit

Jde o celkem častý, a přitom dosud málo probádaný problém. Nejde sice o nic nebezpečného, ale tento syndrom dokáže značně znepříjemnit život. Lidé, kteří jím trpí, mají nutkání výrazně hýbat končetinami, a to hlavně v klidovém stavu. Spánek se tak může změnit v čiré peklo. 

 

Syndrom neklidných nohou je poruchou nervového systému, která postihuje převážně dolní končetiny. Postižené osoby mají nutkání hýbat nohama, a to především v klidovém stavu. Někdy vše může přejít do nepříjemných až bolestivých obtíží. Není vyloučeno, že se syndrom projevuje i na rukou a trupu, i když tyto případy jsou spíše ojedinělé.

Jak jej rozpoznat?

Příznaky se dostaví hlavně při odpočinku během sezení či ležení. Často je to večer před spaním nebo v průběhu spánku. Většinou začnete vnímat změny citlivosti v dolních končetinách, například jde o projevy brnění, mravenčení a svědění, které někdy vedou i k bolestem v nohou. Mnohdy je onemocnění také charakterizováno potřebou nebo nutkáním pohnout postiženou končetinou. To vše vede i k neschopnosti klidně posedět.

                                                                     

Od bolestí nohou až k poruchám spánku

Nepříjemné pocity v končetinách se ale někdy projeví i častějším probouzením, a to nakonec vyústí v dlouhodobé poruchy spánku. Říká se, že je vždy lepší jít do hloubky a řešit příčiny než jen důsledky nemoci. Ale v tomto případě je to složité, protože se dosud neví, co syndrom spouští. Předpokládá se, že jde o genetické onemocnění. Někdy se za důvod ale uvádí i nízká hladina železa v mozku nebo vedlejší účinek některých léků.

                                                                     

Jak se postarat o zmírnění projevů?

V případě menších obtíží se doporučuje kývání lýtky, masáže, střídání teplé a studené vody během sprchování, ale i dostatek pohybu a časté procházky. Dále je dobré změnit životosprávu, která má vliv na celkové fungování těla. Mezi spouštěče nepříjemných pocitů totiž patří konzumace alkoholu, přemíra soli v jídelníčku nebo přísun kofeinu ve večerních hodinách.

Za vším hledej něco dalšího

Pokud vám výše zmíněné rady nepomáhají nebo se u vás objevují i horší projevy, na které nic nepomáhá, je lepší na nic nečekat a vyhledat odbornou pomoc. Pamatujte, že za různými negativními projevy těla se někdy skrývá i závažnější onemocnění.

Není to samozřejmě pravidlem, ale netřeba tento syndrom, jako každý jiný, podceňovat.

2022.01.24 | Jana Brandtlová | přečteno: 1385x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: nohy syndrom neklidných nohou spánek odpočinek zdravotní obtíže

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Top 3 evropské destinace pro aktivní dovolenou

Pokud vyrážíte na dovolenou, máte dvě možnosti. Sbalit si jen to nejnutnější a vyrazit se slunit na pláž, nebo se poř...
 
celý článek | Admin | 2014.09.01 | přečteno: 15909x

Ženy a hazardní hry? Už dávno nejde o tabu

Hazardní hry jsou v očích společnosti brány jako ryze mužská záležitost. Sama jsem před nějakou dobou pracovala v kasinu...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2020.11.23 | přečteno: 2467x

Blízkost bez intimity

Otevřete zavřené dveře komunikace s partnerem, ať se k vám vrátí spokojený sexuální život a problémy odejdou. ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.08.05 | přečteno: 15726x

Kuchyně v sezóně, aneb cuketa kam se podíváš

  Sezóna je v plném proudu a po všech grilováních zbývají stále kila a kila cuket všech tvarů a velikos...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.07.22 | přečteno: 15006x
 

Portál pro ženy