reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy
reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

BOUŘÍ SE VÁM HORMONY? ZKUSTE HORMONÁLNÍ JÓGU!

 
celý článek | Tereza Nechvílová | přečteno: 961x 2019.02.09

Co na špatná játra

 
celý článek | Admin | přečteno: 10593x 2014.11.13

Vitalvibe

 
celý článek | přečteno: 10521x

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Proč vlastně cvičíme?

 
Proč vlastně cvičíme?

Většina z nás ani neuvažuje nad tím, v jaké bude kondici ve stáří. Prostě chceme být jen štíhlé a krásné. Přesto nás jednoho dne neminou potíže spojené s pokročilejším věkem. Jak moc závažné budou, můžeme ovlivnit už nyní. Jak? Cvičením. Přičemž při výběru typu cvičení bychom se měli zaměřovat nejen na to, zda se dobře pobavíme (i když i to je důležité), ale co nám to přinese po zdravotní stránce.

 

Většina z nás ani neuvažuje nad tím, v jaké bude kondici ve stáří. Prostě chceme být jen štíhlé a krásné. Přesto nás jednoho dne neminou potíže spojené s pokročilejším věkem. Jak moc závažné budou, můžeme ovlivnit už nyní. Jak? Cvičením. Přičemž při výběru typu cvičení bychom se měli zaměřovat nejen na to, zda se dobře pobavíme (i když i to je důležité), ale co nám to přinese po zdravotní stránce.

Dnešní doba je plná chemie. Můžeme se snažit jak chceme, ale nevyhneme se jí. Co má tohle tvrzení společného se sportováním? Zamyslely jste se, milé dámy, někdy nad tím,proč je výhodné cvičit tzv. cardio, tedy různé rychlé formy? Kromě posílení kardiovaskulárního systému se tělo přirozeně detoxikuje díky zvýšené spotřebě kyslíku, který tělo potřebuje, aby cvičení zvládlo. Mimochodem, pokud jste to předchozí večer (noc) přehnaly s alkoholem či nezdravým jídlem (ale současně nemáte hrozivou kocovinu), zacvičte si kardio, případně se jděte svižně projít, projet na kole atd. V sálových lekcích je výhoda, že instruktorky udržují Vaši tepovou frekvenci pouze tak vysoko, abyste nepřešly do anaerobní zóny a nelapaly po vzduchu (to už vážně zdravé není). Respektive, měly by. Proto vždy přemýšlejte, do kterého fitka půjdete cvičit, zda mají instruktorky licenci zaručující alespoň čátečně kvalitu cvičení. Myslete na své zdraví a informujte se. Nemusíte nadrzo chodit přímo ke cvičitelce a dělat křížový výslech. Pokud mají fitka kvalifikované instruktory, rádi se tím pochlubí na svých webových stránkách.

Pojďme trošku přitvrdit. Ve zdravotnických potřebách si mnoho lidí v důchodovém věku musí kupovat speciální inkontinenční vložky. Tento problém se však někdy týká i mladších ročníků, např. žen po porodu. Pokud tuto citlivou záležitost nechcete za pár (desítek) let řešit taky, posilujte preventivně svaly pánevního dna už teď, například prostřednictvím pilates či jógy, případně s využitím balančních pomůcek, například dnes tolik oblíbeného BOSU. Odhoďte pohrdavý výraz a potřebu chodit jen "hopsat" a aspoň někdy si na tuto lekci zajděte. Získáte třeba i inspiraci na každodenních pár minut cvičení doma a třeba i v pomalé formě pohybu najdete zalíbení (čímž rozhodně nechci zavrhovat cardio, ideálně byste druhy cvičení měli střídat).

Prevence zlomenin je neméně významný benefit, které vám pohyb přináší. Jistě znáte příběhy babiček, které si při zdánlivě banálním pádu zlomily "krček" stehenní kosti. Faktem je, že s věkem dochází k řídnutí kostí. Proto bychom měly celý život pracovat na výstavbě silných kostí. Jak? Není to jen vápník, který nám pomáhá. Je to také cvičení. Kosti, ač se to nezdá, mohou sílit celý život. Jejich vývoj tedy nekončí s dovršením fyzického růstu. Cvičte, co vás napadne, pokud možno pravidelně a kromě svalů a srdíčka posílíte i své kosti. A uvědomte si, že kostra nosí naše tělo celý život, tak si snad zaslouží trochu péče.

Správně prováděné cvičení při pomalých formách funguje kompenzačně, pomáhá se správným držením těla a působí tak jako prevence bolestí zad. Špatné držení těla a různé svalové dysbalance mají dokonce vliv na to, že nás pobolívá hlava a často přechází až do migrény. Potřebujete další důvody, proč si ještě dnes vzít oblečení na sport a vyrazit naproti dlouhodobému zdraví? I když momentálně určitě přemýšlíme víc nad zpevněním postavy do plavek, není na škodu se zamyslet, případně si i blíže zjistit, čím nám konkrétní cvičení pomůže.

 

Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net

 

2015.05.16 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 10125x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: cvičení zdraví síla

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Nápad

„Maminko, já mám nápad…“ „Tak na něj rychle zapomeň!“, máte někdy sto chutí odvětit sv...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2014.10.01 | přečteno: 11538x

Dlouhá hříva během chvíle? Díky prodlužování vlasů žádný problém

Toužíte po husté hřívě vlasů, za kterou se každý otočí, jenže příroda vám v tomto moc nepřála? Nebo nosíte krátký úče...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.10.23 | přečteno: 10089x

Netradiční sladko slané záviny z listového těsta

Není snad typičtějšího ryze podzimního sladkého pokrmu, nežli tradičního jablečného závinu. Co jej však tentokrát nah...
 
celý článek | Adela Rychtáriková | 2015.11.03 | přečteno: 11844x

Beáta Matyášová: Psaní jako životní terapie

Již druhý měsíc se stala Beáta Matyášová na www.portalprozeny.cz redaktorkou měsíce a kladné ohlasy na její články př...
 
celý článek | Jan Kodl | 2013.05.07 | přečteno: 11005x
 

Portál pro ženy