newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Proč si vybrat bio bavlnu? Dopřejte sobě a své rodině to nejlepší.

 
Proč si vybrat bio bavlnu? Dopřejte sobě a své rodině to nejlepší.

Udržitelnost a ekologický životní styl je jedním z hlavních témat současné společnosti. Volba mezi organickými a tradičními produkty nemusí však záviset jenom na touze po tom šetřit naši planetu. Vlastnosti přírodních materiálů jsou prověřené staletími, jejich organické zpracování zachovává jejich přirozenou kvalitu bez kompromisů uspěchané doby.

 

Jaký je rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou?

Největší rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou je v pěstování, sklizni a následném zpracování vlákna. Aby bavlna mohla nést označení bio, musí se bavlník pěstovat pouze v chemicky neošetřené půdě a následně pěstování opakovat další tři roky. Průkopníkem v šetrnějším způsobu pěstování a zpracování bavlny se stalo Turecko.

Bio bavlna. Co toto označení vlastně znamená?

Bio bavlna nebo také organická bavlna (z anglického výrazu „organic cotton“), je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv s cílem ochrany životního prostředí. Před škůdci ji zemědělci chrání přirozenou cestou, hnojí pouze přírodním kompostem a případný plevel řeší pletím, mulčováním či vysazením několika odlišných plodin současně. Bio bavlna se sbírá ručně bez použití průmyslové techniky. Bez chemie probíhá i další zpracování příze.

Také samotné barvení probíhá šetrně k přírodě. Nepoužívají se barviva na bázi těžkých kovů ani chlorová rozpouštědla. Důležité je zapojení uzavřeného vodního okruhu. Barviva se nevypouští do odpadních vod nebo pitných zdrojů.

 

Proč si vybrat bio bavlnu? 

Bio bavlna má měkčí vlákna, která jsou prodyšnější, savější a jemnější k pokožce. Vlákna mají husté „chmýří“, jelikož nebyla zničena chemickými procesy. Výrobky z bio bavlny jsou vhodné pro alergiky a děti s citlivou pokožkou.

Nevýhodou produktů z organic bavlny je jejich vyšší cena, která souvisí s vyššími náklady, které byly na pěstování a zpracování vynaloženy. Bio bavlna se sbírá ručně, pěstuje se na menších plochách, produkce je tedy nižší, a to má za následek vyšší pořizovací cenu.

Víte, že...
Bio bavlna se pěstuje již po staletí, ale poprvé začala být formálně pěstována v Turecku až v roce 1990? Poté se rozšířila do Indie, která je dnes největším pěstitelem bio bavlny.

V nabídce české firmy Kapatex najdete organickou řadu ručníků a osušek WEGO. Tato řada podporuje filozofii „vzít si z přírody jen nezbytně nutné a nepoškodit ji“. Řada WEGO získala certifikát V-LABEL, který označuje veganské produkty na trhu. Znamená to, že při pěstování, sklizni, zpracování, výrobě a distribuci bylo minimálně zasaženo do přírody. Se zvířaty, která byla při procesu sklízení využitá na práci, bylo dobře zacházeno a výsledný produkt nebyl na zvířatech testován.

2023.04.01 | Lea Kubová | přečteno: 29913x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: domácnost koupelna vybavení ručníky bio bavlna wego

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak předejít odřeným stehnům a užít si léto v sukni?

Patří sukně a šaty mezi oblíbené kousky vašeho šatníku, ale v létě se jim vyhýbáte kvůli odřeným stehnům? Tento problém ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.06.23 | přečteno: 29982x

Recenze knihy Smrtelný hřích: Násilí na dětech je nejhorším zločinem

Markéta Harasimová vydala letos na jaře další novinku s názvem Smrtelný hřích. Tentokrát jde o psychologický román, kter...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.07.22 | přečteno: 30035x

Vybíráme vánoční stromeček

Nejkrásnější svátky v roce jsou za dveřmi. Za dva měsíce už bude celým bytem vonět vánoční cukroví a my budeme za zvu...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.10.23 | přečteno: 29880x

Pampeliška

Někdy si nás minulost najde a někdy je to naopak. Jako dneska u mě. Je mi z toho hezky. Usmívám se a vzpomínám na tu ...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.06.09 | přečteno: 29959x
 

Portál pro ženy