newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Jak se zbavit octomilek?

 
Jak se zbavit octomilek?

V domácnosti se občas potýkáme s nevítanými hosty, po kterých rozhodně netoužíme. V kuchyni to obvykle bývají malé mušky zvané octomilky. Jak se jich účinně zbavit?

 

Malé, ale otravné mušky

Octomilky, přezdívané také banánové, ovocné nebo vinné mušky, jsou droboučkým hmyzem, jejich tělíčka měří sotva kolem 3 milimetrů. Dokáží ale být velmi otravné a vypudit je z domu pryč není lehké. Zato zavléct si je do kuchyně můžete velmi snadno. Většinou si je totiž přinesete z obchodu na ovoci, kde jsou nenápadně přilepená jejich vajíčka nebo larvy. Právě potlučené a hnijící ovoce je tím, co octomilky vábí a kde se jim dobře daří. Jakmile se u vás zabydlí, vždycky si už najdou nějakou lákavou pochoutku. Stačí jim klidně zbytek sladké šťávy ve sklenici, neumytý kelímek od jogurtu nebo jakékoliv zbytky potravy. A samozřejmě jejich oblíbené ovoce. Množí se velkou rychlostí, během pár dní jich doma můžete mít desítky. A to určitě nechcete.

Octomilek se těžko zbavíte jinak, než že je pochytáte do pasti, ve které se utopí. Můžete koupit v drogerii už připravenou plastovou nádobku a náplň do ní. Ale zvládnete si připravit i jednoduchou domácí past bez chemie. Jak na takový lapač? Je to snadné.

 

Domácí past na octomilky

Na domácí lapač budete potřebovat misku a potravinovou fólii. Do misky nalijte 1 díl vody, 2 díly džusu (pomerančový, jablečný, …), 3 díly jablečného nebo vinného octa a kapku prostředku na mytí nádobí (poruší povrchové napětí kapaliny a mušky se rychleji utopí). Misku pak zakryjte potravinářskou fólií a tu upevněte pod okrajem gumičkou. Nakonec propíchněte do fólie několik menších dírek, aby mušky mohly vlézt dovnitř.

Zabraňte octomilkám v návratu

Aby se vám octomilky znovu nezabydlely ve vaší kuchyni, je potřeba se zaměřit na prevenci. Ovoce donesené z obchodu i ze zahrady je dobré hned umýt. Ale to jde jen s množstvím, které zvládnete rychle zkonzumovat, protože omyté ovoce se rychleji kazí. Další možností je ovoce schovat. Jablka, hrušky, švestky, jahody a další bobuloviny můžete umístit do lednice. Ovoce, které teplotní šok a chlad nesnese, jako například banány, mango, ananas a další exotické plody, alespoň zabalte do bavlněné utěrky.

Boj s octomilkami chce trpělivost a pečlivost, ale určitě jej vyhrajete.

 

2020.10.22 | Martina Limbergová | přečteno: 1447x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: domácnost kuchyně mušky hmyz octomilky rady a tipy

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak vymalovat dětský pokoj

Chystáte se na výmalbu dětského pokojíčku pro miminko, pro děti předškolního věku nebo pro dospívající ratolest? Pomůžem...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.04.28 | přečteno: 4297x

Proč je důležité vybrat si vhodné spodní prádlo?

Spodní prádlo je nenahraditelnou součástí šatníku každé ženy a je třeba ho mít v dostatečném množství. Jeho výběrem a...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.07.11 | přečteno: 13992x

Jaký materiál se používá pro výrobu luxusních hodinek?

Pro výrobu luxusních hodinek se používají různé materiály, přičemž každý se vyznačuje specifickým vzhledem, přednostmi, ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.02.29 | přečteno: 2778x

Moučník nejen na neděli: Rychlá žlutá babeta

Léto klepe na dveře a přirozeně nás všechny táhne ven. Vždyť komu by se v tak krásných dnech chtělo sedět doma, ...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.06.18 | přečteno: 15434x
 

Portál pro ženy