reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Poslední letní zastavení

 
Poslední letní zastavení

Léto pomalu a nenávratně skončilo a s ním i prázdniny. Zase začíná to davové šílenství, ten koloběh ranního vstávání, přípravy svačin, nekonečného dohadování se s potomky co na sebe, moření se s úkoly (obzvláště pokud máte už děti odrostlejší, třeba na druhém stupni základní školy nebo v prvních ročnících té střední – přece jen už se nám z hlavy vykouřilo, jak spočítat objem komolého kuželu nebo zda je uvedené slovo vidu dokonavého či nedokonavého). Pro vás všechny tu mám jeden žhavý tip na dokonalý relax…

 

Nedaleko metropole Jižní Moravy leží malé městečko, či spíše městys – Dolní Kounice. Je to místo ze všech stran obklopené vinicemi a bohaté na kulturní památky – najdete tu kostely, poutní místo, židovskou synagogu i židovský hřbitov. Je tu však jedno zvláštní místo, kam proudí lidé, hledající klid, usmíření a nebo třeba jen nádherné scenérie. Zejména oko nadšeného amatérského fotografa zajásá. Dokonalá hra světla a stínu. Tím místem je polorozpadlý gotický chrám s poetickým názvem Rosa Coeli – tedy Nebeská růže.

Klášter byl založen počátkem 12. století a obývaly jej jeptišky z řádu praemonstrátek. Protože klášter nebyl vytápěný, dožívaly se nízkého věku okolo 30ti let. Do současnosti se dochovala zřícenina kostela Panny Marie s navazujícím ambitem a rajským dvorem, obě gotické stavby pocházejí  ze 14. století.

Celý objekt působí monumentálním dojmem a citlivější jedinci zde mohou zaznamenat příliv pozitivní energie. Před několika dny jsem to zažila na vlastní kůži – naprostý klid v duši a všeobjímající ticho…

Obdobným místem, prostoupeným pozitivní energií, je také známý klášter v Panenském Týnci (Lounské středohoří). Jedná se také o polorozbořenou gotickou stavbu, která působí rovněž impozantním dojmem. Lidé sem jezdí z širokého okolí načerpat životní energii. Do otvorů klášterního zdiva ukládají sošky malých andělíčků a prosí tak za uzdravení.

Nedaleko odsud jsou další přírodní památky: nejslavnější český menhir – Kamenný pastýř, nebo třeba známé a tajemné Kounovské řady.

Klášter v Panenském Týnci

© Karla Psotová

Na všech těchto místech můžete odpočívat a dobíjet energii před náročným podzimním obdobím. Zvláště teď, na konci léta, je krajina zbarvená listy stromů do roztodivných obrazů, na které je krátká i paleta mistra malíře.

Obětujte tedy pár korun a pár hodin času na pozdně letní relax – vynaložené prostředky se vám zcela jistě vrátí v podobě rodinné pohody a pozitivní atmosféry, která přetrvá nejen v prvních školních dnech.

 

2015.09.07 | Mgr. Martina Fabšičová | přečteno: 10905x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: relaxace Panenský Týnec Dolní Kounice Rosa Coeli gotický klášter

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Tepová frekvence a hubnutí

Spojitost tepové frekvence a tvarování postavy zacílené zejména na trvalé zhubnutí je dlouze diskutovaným tématem. Na...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.05.05 | přečteno: 10615x

Jak dosáhnout cíle?

Každý z nás si chce splnit své sny a přání, jen nám občas chybí ta pravá motivace, která by nás posouvala dál. V tomto č...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2018.01.31 | přečteno: 3257x

Soutěž o 3 luxusní parfémy značky Charismo

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2015.05.18 | přečteno: 13177x

Krása za všechno

Císařovna Alžběta, zvaná Sisi, manželka Františka Josefa I. byla posedlá svým vzhledem a pro krásu by udělala vše. ...
 
celý článek | Darina Adámková | 2013.12.03 | přečteno: 10228x
 

Portál pro ženy