Nepřehlédněte
Albert nabízí rozvoz potravin i magazín s mnoha recepty
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
POPRASKANÉ KOUTKY - JAK VZNIKAJÍ A CO S NIMI
Kůže na rtech je jemná a tenká, proto je náchylnější k různým poraněním. Jedním z takových běžných problémů jsou popraskané koutky. Ačkoliv mohou být bolestivé a často krvácejí, nejedná se obvykle o vážný zdravotní problém. Někdy však mohou být znamením, že ve vašem těle není vše v úplném pořádku.
Proč koutky rtů praskají?
Vzhledem k tomu, že poškození koutků rtů vzniká postupně, může být obtížné určit přesnou příčinu. Těch může být hned několik, mezi ty nejběžnější patří:
1. Rozpraskané rty
Suché a rozpraskané rty vznikají v důsledku zánětu vyvolaného podrážděním kůže. Mezi nejčastější faktory patří vlivy vnějšího prostředí: chladné počasí, suchý vzduch, vítr čí mráz. Rty jsou více náchylné k popraskání oproti jiným částem těla, protože nejsou schopny produkovat vlastní ochranné mazivo.
2. Poškození slunečními paprsky
Stejně tak jako chráníme svou kůži před škodlivými ultrafialovými paprsky, neměli bychom zapomínat ani na naše rty. Dlouhodobé vystavení nechráněných rtů slunci vede ke ztrátě pružnosti a koutky snadněji popraskají.
3. Poranění rtů
Mnozí lidé mají ve zvyku si z nervozity kousat nebo olizovat rty, což způsobuje vysychání kůže úst a její zvýšenou citlivost. Prasklé koutky mohou být způsobeny též pádem, úderem či jiným mechanickým poraněním úst. Každý úsměv nebo zívnutí pak bolí a poranění se neustále obnovuje.
4. Dehydratace
Příčinou rozštěpených koutků může být také dehydratace. To je stav, který je způsoben nedostatkem tekutin ve všem těle, například v důsledku zvracení, průjmu, horečky nebo když málo pijete. Těžká dehydratace je závažným stavem ohrožujícím váš život.
5. Alergie
Různé přípravky nanášené na vaše rty a kolem nich, jako jsou rtěnka, zubní pasta, balzám apod., mohou být příčinou vzniku alergické reakce způsobující rozpraskané koutky. Jakmile pocítíte po aplikaci suchost, podráždění, svědění či vyrážku na rtech, měli byste přípravek přestat používat.
6. Nedostatek vitamínů
Mezi vitamíny přispívající ke zdravé kůži patří vitamíny skupiny B. Právě jejich nedostatek způsobuje různé kožní problémy, jako například akné, vyrážku, suchost a popraskání koutků rtů. Dále se na vzniku prasklinek může podílet nedostatek zinku, železa nebo kyseliny listové.
Jak léčit popraskané koutky?
Základem je prevence, chraňte své rty tak, aby k popraskání vůbec nedošlo. Kůže by měla být hladká a vždy zvlhčená. K tomu vám pomůže balzám na rty, vazelína, ale například i med.
Své rty si neolizujte ani nekousejte. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, omezte alkohol a kofeinové nápoje. Také kouření paří mezi negativní faktory. Vhodná je pestrá strava bohatá na vitamíny a minerální látky.
Pokud se vám popraskané koutky dlouhodobě nehojí, měli byste vyhledat lékaře. Může se jednat o závažnější problémy ve vašem těle, jako jsou například oslabení imunity, bakteriální infekce, poškození ledvin, cukrovka nebo stomatologická onemocnění. V případě infekce vám lékař předepíše antimykotickou či antibiotickou mast nebo provede stěr. Včasným vyšetřením můžete předejít mnohem závažnějším chorobám, než jsou jen popraskané koutky úst.
Poslat článek
Tisk
Štítky: ústa popraskané koutky zdraví onemocnění rtů vitamín B