reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Máte vysokou emoční inteligenci?

 
Máte vysokou emoční inteligenci?

Pojem emoční inteligence není nový. Již v minulém století byl představen psychologem Golemanem, který napsal i knihu na toto téma. V tomto článku se můžete dočíst, co je emoční inteligence a zda máte vysoký emoční kvocient.

 

Co je emoční inteligence?

Jedná se o soubor schopností člověka jako například rozpoznávání, vyjadřování emocí nebo empatie. Emoční kvocient je ukazatel, který měří tyto schopnosti a dovednosti. Pojďme se blíže podívat na tyto dovednosti.

1) Rozpoznávání emocí

Naše nálada nikdy nezůstává konzistentní, ale naopak se během dne neustále mění kvůli různým situacím. Otázkou je, zda si všechny tyto změny a s ní spojené pocity uvědomujeme a dokážeme je rozpoznat. Dále je s tím spojená schopnost pojmenovat tyto emoce a říct, co je způsobilo. Občas se nám stane, že se cítíme špatně, ale nedokážeme říct, co je příčinou.

2) Projevování emocí

Není řeč pouze o rozpoznání emocí, ale i jejich projevování. Člověk s vysokou emoční inteligencí nemá problém říct, popsat a vyjádřit své emoce nahlas. Když je naštvaný, dokáže říct vhodným a přiměřeným způsobem, že se zlobí a také dokáže říct proč. Tato schopnost je velmi nápomocná ve vztazích, protože díky ní se dá lépe předejít možnému konfliktu či nedorozumění.

3) Cítění s ostatními lidmi

Zde se jedná především o schopnost empatie. Znamená to, že dokážeme poznat na příteli, že je něco špatně, aniž by něco říkal. Umíme se vcítit do druhých a do toho, co právě teď prožívají. Na základě toho jim pak můžeme lépe porozumět a tím i pomoci. Dokážeme lépe pochopit potřeby a přání ostatních a přizpůsobit tomu naše jednání. Není divu, že empatické osoby jsou oblíbené u ostatních jako posluchači.

4)  Motivace sebe i druhých

Další relevantní schopností je schopnost motivovat sebe i druhé. Znamená to, že známe sami sebe a víme, jak dosahovat našich cílů. Nejen, že to dokážeme uplatnit u sebe, ale i u ostatních. Obvykle se takoví lidé velmi hodí na pozici personalisty či manažera, protože dokážou motivovat své zaměstnance k lepším výkonům.

 

Jak jste na tom vy? Máte nějakou z těchto dovedností? Emoční inteligence je něco, co může velmi pomoci v našich osobních životech, ale také v kariérním uplatnění. Emoční inteligence může být ku prospěchu, ale zároveň mohou lidé s emoční inteligencí svých schopností zneužívat, manipulovat s ostatními a používat je pro dosažení osobního prospěchu.

 

 

2018.02.27 | Petra Zápotočná | přečteno: 2139x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: emoční inteligence emoce

 
archiv

Nejzajímavější články

 

TIPY PRO BARVENÉ VLASY ANEB JAK SI UDRŽET SYTÝ ODSTÍN CO NEJDÉLE

Barvení vlasů věnujeme dost času, energie i peněz a nezáleží, jestli si barvíme vlasy sami doma nebo se svěříme do péče ...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.05.21 | přečteno: 426x

Jak bojovat s jarními alergiemi?

Jarní příroda je na první pohled okouzlující a dokáže člověku dodat spoustu energie. Pro alergiky ovšem představuje v...
 
celý článek | Admin | 2016.06.14 | přečteno: 10621x

Sedmikráskový med - když jarní kvítky léčí

Možná jste s námi v minulém roce zkoušeli vařit výtečný pampeliškový med. Pokud vám zachutnal a prospěl ste...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.05.05 | přečteno: 11032x

Vánoční osvětlení - zdobíme dům na Vánoce

Pokud žijete ve venkovském domě, máte široké pole působnosti pro vánoční výzdobu. Prostřednictvím zdobení interiéru, ...
 
celý článek | Admin | 2016.11.25 | přečteno: 11362x
 

Portál pro ženy