reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Máte vysokou emoční inteligenci?

 
Máte vysokou emoční inteligenci?

Pojem emoční inteligence není nový. Již v minulém století byl představen psychologem Golemanem, který napsal i knihu na toto téma. V tomto článku se můžete dočíst, co je emoční inteligence a zda máte vysoký emoční kvocient.

 

Co je emoční inteligence?

Jedná se o soubor schopností člověka jako například rozpoznávání, vyjadřování emocí nebo empatie. Emoční kvocient je ukazatel, který měří tyto schopnosti a dovednosti. Pojďme se blíže podívat na tyto dovednosti.

1) Rozpoznávání emocí

Naše nálada nikdy nezůstává konzistentní, ale naopak se během dne neustále mění kvůli různým situacím. Otázkou je, zda si všechny tyto změny a s ní spojené pocity uvědomujeme a dokážeme je rozpoznat. Dále je s tím spojená schopnost pojmenovat tyto emoce a říct, co je způsobilo. Občas se nám stane, že se cítíme špatně, ale nedokážeme říct, co je příčinou.

2) Projevování emocí

Není řeč pouze o rozpoznání emocí, ale i jejich projevování. Člověk s vysokou emoční inteligencí nemá problém říct, popsat a vyjádřit své emoce nahlas. Když je naštvaný, dokáže říct vhodným a přiměřeným způsobem, že se zlobí a také dokáže říct proč. Tato schopnost je velmi nápomocná ve vztazích, protože díky ní se dá lépe předejít možnému konfliktu či nedorozumění.

3) Cítění s ostatními lidmi

Zde se jedná především o schopnost empatie. Znamená to, že dokážeme poznat na příteli, že je něco špatně, aniž by něco říkal. Umíme se vcítit do druhých a do toho, co právě teď prožívají. Na základě toho jim pak můžeme lépe porozumět a tím i pomoci. Dokážeme lépe pochopit potřeby a přání ostatních a přizpůsobit tomu naše jednání. Není divu, že empatické osoby jsou oblíbené u ostatních jako posluchači.

4)  Motivace sebe i druhých

Další relevantní schopností je schopnost motivovat sebe i druhé. Znamená to, že známe sami sebe a víme, jak dosahovat našich cílů. Nejen, že to dokážeme uplatnit u sebe, ale i u ostatních. Obvykle se takoví lidé velmi hodí na pozici personalisty či manažera, protože dokážou motivovat své zaměstnance k lepším výkonům.

 

Jak jste na tom vy? Máte nějakou z těchto dovedností? Emoční inteligence je něco, co může velmi pomoci v našich osobních životech, ale také v kariérním uplatnění. Emoční inteligence může být ku prospěchu, ale zároveň mohou lidé s emoční inteligencí svých schopností zneužívat, manipulovat s ostatními a používat je pro dosažení osobního prospěchu.

 

 

2018.02.27 | Petra Zápotočná | přečteno: 2481x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: emoční inteligence emoce

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak nakupovat chytře a výhodně? Přes internet a se slevovými kupóny

Patří nakupování mezi vaše hobby? Nebo se mu naopak vyhýbáte, dokud vás situace nedonutí? V obou případech vás jistě pot...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.09.21 | přečteno: 11243x

Soutěž: Cítit svěže se můžete díky správné intimní hygieně i v kritických situacích

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2016.03.21 | přečteno: 11080x

Soutěž o knihu Bez odpadu od nakladatelství Mladá fronta

Soutěž už skončila, děkujeme za zájem. Kniha je na cestě k výhercům Markétě S., Květě T. a Evě Ch., gratulujeme! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.08.09 | přečteno: 722x

Holčička nebo chlapeček?

Je nad slunce jasné, že největší štěstí v životě je mít zdravé dítě - ať už je to holčička nebo chlapeček. Někdy se a...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.04.23 | přečteno: 21075x
 

Portál pro ženy