reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak zhubnout chůzí nordic walking

 
Jak zhubnout chůzí nordic walking

Lidí, kteří chodí s hůlkami, jste si určitě už někdy kolem sebe všimli. Možná jste si říkali, k čemu je taková chůze dobrá, jestli to není jen nějaký módní výstřelek. A on není, dokonce se s nimi dá i skvěle zhubnout.

 

Historie

Nordic walking nebo také severská chůze vznikla z obyčejného horského chození s holemi a z letní přípravy běžců na lyžích. První zmínky o něm jsou z 30. let 20. století. Masivně se však začal nordic walking rozvíjet až v průběhu 90. let.

Co potřebujete?

Na techniku nordic walkingu je nutné si pořídit speciální hole, které jsou pevné, odlehčené a zároveň pružné. Hole mají různou délku, začátečníkům se doporučuje použít délku hůlek, která se rovná výšce postavy krát 0,66.

Nezapomeňte na kvalitní obuv, která pomáhá k lepšímu držení těla a zároveň přináší pohodlí vašim nohám.

V případě, že chcete severskou chůzí dosáhnout snížení váhy, zpevnění těla a podobně, doporučujeme také pořídit si nějaký sport tester na měření tepové frekvence.

Zapojte celé tělo

Na rozdíl od obyčejné chůze zapojíte při nordic walkingu i horní část těla. Podle odborníků je výdej energie navíc o 30 – 40 % vyšší, než jen při chůzi. Je však důležité, abyste měli správnou techniku. Proto je dobré, když si první lekci zaplatíte s někým, kdo se nordic walkingu věnuje profesionálně a dokáže vám poradit, jak se vyvarovat častých chyb.

Při severské chůzi je tělo mírně nakloněné dopředu. Zvedání hůlek vychází z ramenou, paže jsou podél těla. Hůlky se zapichují mezi špičku zadní nohy a patu přední nohy, přibližně doprostřed.

Pohyb s hůlkami by neměl být křečovitý, snažte se uvolnit a užívat si volnost, příjemné prostředí a uvědomte si každý pohyb těla.

Hubněte a zpevňujte

Dalším mýtem je, že nordic walking se hodí pouze pro starší, případně obéznější lidi. To však rozhodně není pravda, severská chůze je vhodná pro všechny věkové kategorie. Zpevníte si díky ní svalový aparát, při dodržení správné tepové frekvence budete spalovat kalorie a hubnout. Pohyb je navíc velmi přirozený, nijak nezatěžuje klouby, ani negativně neovlivňuje zdraví. Takže směle do toho :-).

Kdy začít?

Severskou chůzi můžete provozovat celoročně, jak v létě, tak i v zimě. Můžete začít s partnerem, připojit se k nějaké skupině, kterých je na internetu celkem dost, nebo to zkusit úplně sami.

Tip na první výlety

Jakou délku trasy si stanovit na začátek? Vezměte v potaz, kolik kilometrů ujdete, volte spíš nenáročnější trasu, co se týče převýšení. Ideální první výlet může být v rozmezí 5 – 7 kilometrů. A choďte pravidelně – třeba 2x – 3x týdně. Máte nějaký tip, kam vyrazit? Napište nám ho a podělte se s ostatními.

 

2016.03.11 | Admin | přečteno: 11970x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: nordic walking severská chůze hubnutí

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jahody pro zdraví i krásu

Čerstvě natrhané zralé jahody jsou jedním z nejlepších darů přírody - jsou sladké, chutnají ohromně a obsahují výjime...
 
celý článek | Vendula Králová | 2013.07.02 | přečteno: 10335x

Kouzelná levandule: Jaké obrazy s jejím motivem lze sehnat?

Znáte levandule? Aby ne, vždyť se jedná o květiny, které se pěstují velmi často. Dulenka či levandule, jak zní lidové ná...
 
celý článek | Admin | 2019.03.17 | přečteno: 1326x

Jak začít sportovat a přitom se nezničit XV – trénink na běhátku /1.část

V době, kdy jsem začala běhat, se u nás vyskytoval běžecký pás, lidově běhátko, jen na specializovaných pracoviš...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2015.02.08 | přečteno: 10355x

NADMĚRNÉ POCENÍ: PROČ VZNIKÁ A JAK HO ŘEŠIT

Pot je přirozená ochrana lidského organismu – hydratuje pokožku, ochlazuje ji a pomáhá vyplavovat z těla škodlivé látky....
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.05.11 | přečteno: 854x
 

Portál pro ženy