newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Nepálčata – šance dětem třetího světa

 
Nepálčata – šance dětem třetího světa

Přemýšlíte někdy o tom, jak se asi žije lidem v jiných koutech zeměkoule? Některým dobrodružným povahám nestačí o tom jen přemýšlet a rozhodnou se rovnou vydat na cestu vstříc zážitkům. A mnozí z těch, kteří se takto vypravili do zemí třetího světa, se po nějaké době vrátili domů s pocitem, že nespravedlnost světa nemohou nechat jen tak a musí nějakým způsobem pomoci. Právě tak to zřejmě cítila i novinářka Michaela „Mysha“ Košťálová, která působila půl roku jako dobrovolná učitelka angličtiny v chudé vesnici v nepálských horách. To, co tam zažila na vlastní kůži, byl první impuls k založení neziskové organizace Nepálčata o.s. Ta se snaží alespoň některým nepálským dětem dát šanci na lepší život než žili celé generace jejich předků. Bez této pomoci by byly k životu v chudobě a nekonečné dřině odkázáni i tyto děti.

 

 

Dokážete si představit žít v malé vesnici uprostřed hor, kde nejbližší sjízdná cesta vede i několik dní pěší chůze daleko od vás? Kde už od dětského věku musíte od rána do večera pracovat na poli, protože jedině to, co si sami vypěstujete, můžete také sníst? I tak však toto jídlo nebývá nic víc, než dvě misky rýže s čočkou za den a to ještě v tom lepším případě. U nás je naštěstí již dávno pryč doba, kdy se nejméně polovina dětí v rodině ani zdaleka nedožila dospělosti, v Nepálu je to bohužel pořád realitou. Onemocníte-li nebo se vám stane nějaká nehoda, s vaší šancí na přežití to také není nijak růžové. Žádná nemocnice, žádní lékaři, prostě nikdo, kdo by vám mohl pomoci. Vše je tak daleko, že nejspíš nebudete mít sílu tam dojít. Hodně dětí nemá ani příležitost chodit do školy, protože si to rodiče prostě nemohou dovolit. Státní školy mají katastrofální úroveň a ty soukromé jsou na poměry obyčejných Nepálců pekelně drahé. Docela hrozivá představa pro nás ze Západu, že?

 

 

Nezisková organizace Nepálčata se snaží dát naději talentovaným a snaživých chudým dětem a to tím, že jim zajistí dobré vzdělání. Právě to je klíčem k tomu, aby se mohl protrhnout kruh chudoby a ony se dostaly k šanci žít jinak. Chudé děti z odlehlých vesnic dostanou díky finanční podpoře příležitost studovat na soukromé škole, je jim zajištěno ubytování, strava a vše další, bez čeho se nemohou obejít. Pak už je to na nich, aby dokázaly tuto šanci využít. A věřte tomu, že se opravdu snaží, protože si dobře uvědomují, že jinak by si o kvalitním vzdělání mohly jenom nechat zdát. Přijde se vám taková pomoc jenom jako kapka v moři, když chudých dětí je přece tolik? Možná to tak je, ale přesto je tato pomoc velmi důležitá. Není řešením dát lidem ve vesnici do ruky peníze, které prakticky ani neznají, nebo jim dovézt jídlo. Sice by na chvíli neměli hlad, ale dlouhodobě by to nic nevyřešilo. Díky vzdělání se však tato pomoc zúročí. Čím více vzdělaných Nepálců časem vyroste, tím větší pomoci se poté zase dostane těm ostatním. Málokdo totiž dokáže zapomenou na podmínky, ze kterých vzešel, a tak jistě bude dále sám pomáhat. Kromě dětí samotných se ale občanské sdružení Nepálčata snaží pomáhat také dospělým chudým Nepálcům, kteří se na jejich projektech podílí, ti mohou absolvovat vzdělávací kurzy. Dalším cílem je i zkvalitňování státních škol díky materiální pomoci i dobrovolníkům, kteří předají místním učitelům své vědomosti v práci s dětmi.

 

 

A jak se může do této pomoci zapojit každý z nás? Způsobů je několik a najdete je na oficiálních stránkách Nepálčat. Samozřejmě můžete přispět libovolnou finanční částkou na účet neziskovky nebo si dokonce některé konkrétní Nepálče adoptovat na dálku. Dobrým způsobem, který udělá radost hned dvakrát, je nákup zboží ve spřáteleném e-shopu Thao, kde najdete krásné originální módní kousky pocházející přímo z Nepálu. Nebo prostě o Nepálčatech alespoň řekněte svým přátelům a známým, protože čím více lidí o projektu ví, tím více se jich může zapojit.

 

Více informací a kontakty:

www.nepalcata.cz

www.thao.cz

 

2014.04.25 | Martina Limbergová | přečteno: 14598x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Pomoc druhým; nezisková organizace

 
archiv

Nejzajímavější články

 

5 faktů o ženských prsou, které možná ještě neznáte

  Pojďte se s námi podívat na fakta týkající se největšímu zájmu se „těšící“ části ženského těla. Některá z nich...
 
celý článek | Admin | 2014.07.22 | přečteno: 13894x

Připravte se na příchod miminka

Narození miminka je očekávanou událostí, na kterou se těší celá rodina. Za pár měsíců musí budoucí rodiče stihnout nakou...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.07.17 | přečteno: 2103x

Vyzkoušejte barvení vajec přírodními prostředky

  Barvení vajec pro koledníky neodmyslitelně patří k velikonočním zvykům. Chtěly byste letos místo kupovanýc...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.03.27 | přečteno: 15271x

Poznejte kouzlo aromatických olejů pro blaho těla i duše

Znáte to samy. Jakmile ucítíte například vůni skořice, připomene vám to zimu, svařené víno a Vánoce. Vůně rozkvetlých li...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.19 | přečteno: 1048x
 

Portál pro ženy