reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Severní Šumava

 
celý článek | Markéta Zuziaková | přečteno: 29931x 2020.08.06

Jak vám barvy ovlivňují život?

 
celý článek | Petra Zápotočná | přečteno: 29913x 2018.01.30

OLEJE NA VLASY

 
celý článek | Tereza Nechvílová | přečteno: 30016x 2018.12.01

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak účinně bojovat se zadržováním vody v těle

 
Jak účinně bojovat se zadržováním vody v těle

Trápí vás otoky, cítíte se nafouklí nebo se nepřiměřeně potíte? Jednou z možných příčin může být přílišné zavodnění vašeho organismu, které s příchodem léta a horkých dní zažíváme častěji a ve vyšší míře než jindy. Co dělat, abyste se těchto nepříjemných pocitů snadno zbavili?

 

Jak se pozná zavodněný organismus?

Přestože je voda přirozenou a nezbytnou součástí lidského těla, v nadměrném množství může našemu organismu škodit. Lidé s vyšším podílem vody v těle trpí otoky nohou a rukou, více se potí, mají pocit nafouklého břicha a často se také potýkají s dýchacími potížemi.

 

Kde hledat příčinu?

Najít pravou příčinu zadržování vody není vždy snadné. Důvodů může být několik - příliš mnoho soli nebo cukru ve stravě, nedostatečný pitný režim, užívání nevhodné hormonální antikoncepce, premenstruační syndrom, překyselení organismu, špatná funkce lymfatického systému, ale také závažná onemocnění jako je cirhóza jater, choroby ledvin a srdce nebo také vysoký krevní tlak. Nepříjemné pocity spojené se zavodněním těla a otoky proto není radno podceňovat a pokud se obtíže opakují nebo dokonce stupňují, je nutné navštívit odborného lékaře. Je-li zavodnění opravdu způsobeno některou z uvedených nemocí, řeší lékař problémy nejčastěji předepsáním diuretik – léků, které způsobují odvodňování organismu. Existují ale i přírodní prostředky, které pomohou tělu zbavit se přebytečné vody.

 

S odvodňováním vždy opatrně

Jestliže naše tělo v krátkém čase přichází o velký podíl vody, nese to s sebou jistá rizika. Každá významná změna je pro náš organismus velkou zátěží, proto by měl být i tento proces, zdánlivě vedoucí k jisté úlevě, prováděn pouze na doporučení lékaře a pod jeho dohledem. A to platí nejen o odvodňování pomocí léků. S lékařem nebo lékárníkem se vždy poraďte i o užívání volně dostupných produktů, které slouží k odvodnění organismu.

Odvodnění a hubnutí jde ruku v ruce, o tom není pochyb. Při ztrátě vody samozřejmě může i významně klesat naše hmotnost. Odvodňování by ale rozhodně nemělo sloužit jako prostředek pro rychlé zhubnutí. Efekt hubnutí není v tomto případě trvalý, naopak! Nejenže svou hmotnost získáte během krátké doby nazpátek, ale může se vám snadno stát, že přiberete ještě nějaké to kilo navrch.

 

Vsaďte na ovoce, zeleninu a bylinky

První a nejdůležitější radou při boji s nadměrným zadržováním vody v organismu je naučit se naslouchat svému tělu. Přijít na to, co mu prospívá a co mu škodí. Je třeba si všímat, v jakém období (například vzhledem k menstruačnímu cyklu), v jakém čase (večerní otoky) a po kterém jídle či činnosti tělo natahuje více vody a méně se jí zbavuje.

Většina lidí konzumuje velké množství přehnaně slaných potravin, proto je v první řadě třeba celkově snížit příjem soli a výrobků s jejím vyšším obsahem jako jsou uzeniny, slané crackery, instantní pokrmy aj. Dále je nezbytné zaměřit svou pozornost na příjem cukrů. Pamatujte na to, že nejen v potravinách, ale zejména v nápojích přijmeme ohromné množství skrytého cukru.

Už jsme si řekli, kde ubrat, ale co tedy přidat? Příroda má recept na všechno! Možná ani netušíte, kolik potravin s močopudnými účinky máte nadosah. Skvělým a dobře dostupným prostředkem na odvodnění je například meloun, listový salát nebo salátová okurka, kterých v letním období můžete konzumovat kvanta! Zpestřit jídelníček vám může i chřest nebo červená řepa, které pomáhají čistit ledviny a vylučovat z těla přebytečnou sůl. Výborným pomocníkem jsou i obyčejná jablka nebo borůvky, která navíc pomáhají upravovat peristaltiku střev a regulují tak trávení. Do jídelníčku bychom měli více zařadit i kořenovou zeleninu – celer, petržel, pastiňák, a to zejména v syrovém stavu. Takový lehký salát z kořenové zeleniny v horkém létě osvěží a uleví vašemu tělu. Důležitý je obsah draslíku ve stravě, který napomáhá čištění organismu zevnitř tak, aby nedocházelo ke ztrátě cenných a pro tělo nezbytných minerálů. Listová zelenina i již zmíněné borůvky ho obsahují dostatek.

Pozadu nezůstanou ani bylinky. Bylinné čaje a extrakty jsou po staletí uznávanými všeléky. Kopřiva dvoudomá, bříza bradavičnatá, smetánka lékařská, přeslička rolní, pýr plazivý, ale také černý bez, brusinka obecná nebo černý rybíz mají odvodňovací účinek. Čaje z těchto rostlin koupíte v každé lékárně, nebo si je můžete vyrobit doma z vlastních zdrojů.

 

Pitný režim

Možná se to zdá nelogické, ale i při žádoucím a řízeném odvodňování organismu je důležitý pravidelný pitný režim. Na nedostatek přijímaných tekutin totiž tělo nereaguje ničím jiným než opětovným zadržováním vody a tvořením zásob na horší časy. K pití je vhodná jen čistá neperlivá voda nebo již zmíněné bylinné čaje. V parných dnech vás ale mohou bezvadně osvěžit letní nápoje bez přídavků cukru - stačí pouze rozmixovat meloun nebo salátovou okurku, přidat ledovou tříšť a vynikající koktejl je na světě. Vyzkoušejte a uvidíte, jak vám zachutná! 

 

Image courtesy of Ohmega1982 at FreeDigitalPhotos.net

 

 

2015.07.13 | Kateřina Pořízová | přečteno: 29956x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zadržování vody otoky odvodnění organismu

 
archiv

Nejzajímavější články

 

V Brně otevřel dobrodružný park Šmoulové – Magický svět

Taťka Šmoula dorazil i se svou početnou šmoulí rodinou do Brna. V pátek 10. března přivítal první návštěvníky Pavilonu C...
 
celý článek | Admin | 2023.03.21 | přečteno: 30039x

Praktické obklady do kuchyně

Do své nové kuchyně už jste si vybrali kuchyňskou linku, osvětlení a položili tu správnou podlahu. Ale co obklad na zeď ...
 
celý článek | Admin | 2017.08.08 | přečteno: 30002x

Jednotlivá znamení horoskopu mají své vlastní

S koncem roku, respektive s přicházejícím rokem novým, se vždy s horoskopy a různými výklady, co vás čeká a nemine, rozt...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.12.16 | přečteno: 30085x

Originální zvířecí trička přinesou radost a dobrou náladu

Milujete kočky nebo psy? Cítíte se dnes ráno jako šelma nebo byste nejraději prospali celý den jako netopýr? Ukažte t...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.08.29 | přečteno: 29911x
 

Portál pro ženy