Nepřehlédněte
Další miminko je na cestě aneb Jak na něj připravit budoucího staršího sourozence
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Čokoládové pokušení
Když jsme smutní, sáhneme často po čokoládě. Ti s pevnější vůlí si vystačí s pár čtverečky, my ostatní se snažíme nakupovat menší balení, neboť je nám jasné, že padne celá tabulka. Když chceme někoho potěšit, koupíme mu bonboniéru plnou malinkých čokoládových bonbónů. Ani ta nemá moc vysokou životnost.
Čokoláda je vyráběna z kakaových bobů. Všichni jsme už někdy ochutnali samotné kakao bez příměsí. Je poměrně hořké a i když se najdou šťastlivci, kteří mají rádi hořkou čokoládu, většina z nás musí sáhnout po méně zdravé, mléčné čokoládě. Ale čas od času trocha sladkého hřešení neuškodí.
Historie čokolády sahá do doby Mayů a Aztéků, původních obyvatel amerického kontinentu před vpádem evropských objevitelů. Španělští kolonizátoři ji pak představili Evropanům a bylo vymalováno. Dnes značné procento žen s úsměvem na rtech přiznává jistou míru závislosti na této kakaové sladkosti.
Pokud chceme přece jen trochu pamatovat na své zdraví, uplatňujme jednoduché pravidlo: čím míň ingrediencí je v čokoládě obsaženo, tím líp. Pozitivní je, že dle nejnovějších výzkumů čokoláda prospívá zdraví fyzickému i psychickému. Je ale povolen jen jeden kus denně, velký asi jako kreditní karta z kvalitní čokolády, tzn. s vyšším procentem kakaa, tzn. hořké. Což už pro některé z nás tak pozitivní informace není.
Nicméně ani kousek mléčné čokolády nám nijak neublíží, jen je opravdu nutné udržet rozumnou míru v množství. Sladká čokoláda rozplývající se pomalu na jazyku vysílá do mozku signál, že jsme spokojeni a plní pozitivní energie, takže pokud máme splín, je čokoláda skvělá první pomoc.
Čokoláda nemusí být nutně konzumována ve formě pevných tabulek. Skvělá je i jako horký nápoj, tedy v případě, že se jedná o šálek pořádně husté a krémové čokolády a ne ředěný patok, který je bohužel tak často v různých kavárnách k dostání.
Někteří odvážlivci si dopřávají čokoládovou lázeň, která by měla mít uklidňující účinky a uvolnit přebytečné napětí těla i mysli. Z čokoládové koupele by tak měla vycházet úplně jiná osoba než ta, která do ní vstupovala. Měla by být uvolněná, usměvavá a mít dokonale hebkou pokožku. No a nám ostatním zbývají sprchové gely s čokoládovou vůní, které mají mít taktéž antidepresivní účinky. V kosmetice se také používají čokoládové pleťové masky pro hydrataci suché pleti. Čokoládové masáže zase slibují odstranění celulitidy.
Nic však nepřekoná oblibu v konzumaci této pochutiny. Tisíc lidí, tisíc chutí, ale čokoláda chutná všem.
Image courtesy by Stock Image at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: jídlo sladkosti psychika