newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak vyléčit bolavá záda?

 
Jak vyléčit bolavá záda?

Bolest zad patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění v populaci. Trpí jí těměř všichni, kdo dlouhodobě vykonávají sedavé zaměstnání. O záda je potřeba pečovat a dodržovat zásady, které působí jako prevence vůči těmto bolestem. V tomto článku si ukážeme nejčastější příčiny bolesti zad a také možnou léčbu.

 

 

Bolest beder, špatná pohyblivost jsou příznaky, které by se neměly dlouhodobě ignorovat. Nejčastěji se s těmito problémy mohou setkat lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a stráví celou pracovní dobu před počítačem. Další příčinou, která do jisté míry souvisí s tou první, je nedostatek pohybu, který způsobí ochabnutí zádových svalů. Třetí příčina může být nesprávné dýchání, při kterém nepoužíváme bránici. Uvedeme si zde tři zásady, které nám mohou pomoci bolest zmírnit či úplně odstranit. 

1) Správné sezení

Cílem této zásady je vytvořit si zvyk správné sedící pozice. Jestliže trávíme valnou část den sezením, je potřeba se naučit sedět tak, aby nám tato pozice nijak neškodila. Obvykle se po delším sezením začínáme hrbit. Je to způsobeno tím, že zádové svaly nejsou dostatečně posílené, proto tělo automaticky padá do této pozice. Je tu jedna pomůcka, která sice nevyléčí, ale pomáhá správné sedící poloze. Pořiďte si do kanceláře overball a dejte si ho při sezení za záda. Díky tomu vaše záda budou rovná a již nebudete mít tendenci se hrbit.

2) Dostatek pohybu

Pohyb je tím nedůležitějším faktorem, který může bolest zad výrazně ovlivnit. Léčivé gely, masti nebo masáže mohou určitě záda uvolnit, avšak úleva je spíše krátkodobějšího charakteru. To, co pomáhá, je rozhodně pravidelné cvičení. Pravidelné posilování zad skutečně může způsobit zázraky. Svaly na zádech s věkem povolují a ochabují, proto je nutné je nenechat zakrnět a cvičit je. Vyhraďte si denně 10 minut na cvičení a brzo uvidíte rozdíl. Mimo posilování pomáhá i například běhání nebo plavání.

3) Správné dýchání

Dalším problémem, který se často podceňuje, je nesprávné dýchání. Je důležité, abychom se nadechovali do břicha a používali přitom bránici. Čím jsme starší, svaly povolují, pokud necvičíme. Bříško se tedy stává vypouklejší než dříve. Tento problém je mnohdy řešen zatahováním břicha. V tu chvíli však nepoužíváme bránici, ale nadechujeme se do jiných částí těla, což bolest zad ještě zintenzivní.

 

Naše tělo v procesu stárnutí vyžaduje více péče a více pozornosti. Správný životní styl nám pomůže předejít různým onemocněním a bolestem. Mezi prevenci bolesti zad patří především pohyb a správná poloha při sedění a zásada správného dýchání. Pokud se nám podaří podchytit tyto věci, bolest zad se nám obloukem vyhne.

 

2018.06.24 | Petra Zápotočná | přečteno: 1481x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: bolest zad zdraví léčba zdravá záda

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Mateřství aneb patent na rozum

Vždycky jsem nesnášela povýšené řeči kamarádek maminek typu: „To pochopíš, až budeš mít děti“, nebo &bdqu...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.06.24 | přečteno: 9701x

Na co myslet při pořádání oslavy narozenin

Padla na vás volba jako na organizátora rodinné oslavy významného jubilea a už teď se vám v hlavě plní pomyslný sezna...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2016.09.29 | přečteno: 11039x

Nakupujte výhodně každý den! Je to snazší, než si myslíte!

Nakupování je pro toho, kdo má peněz nazbyt radost, pro jiného (asi pro většinu z nás) starost. Stále více lidí obrac...
 
celý článek | Admin | 2014.08.30 | přečteno: 9585x

Lanzarote, ostrov snů

Letos jsme vyrazili na dovolenou na sopečný ostrov Lanzarote. Tento krásný ostrov nám připravil nezapomenutelnou dovo...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.09.14 | přečteno: 9782x
 

Portál pro ženy