SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ZDOBÍ I POMÁHÁ
Tato půvabná drobná květina roste všude. Možná proto, že je tak rozšířená, vidíme v ní více plevel než užitečnou rostlinu. Jenže tato bylinka obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jejichž význam oceňovali i naši předkové.
Mezi lidmi koluje spoustu označení, sedmikráska obecná své jméno chudobka získala podle pranostiky, která tvrdí: Pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou.
Jedná se o nízkou trvalku kvetoucí od února do listopadu, kterou nalezneme na prosluněných místech téměř po celém světě. Právem je zařazována mezi superpotraviny či všelék, neboť dokáže pomoci s mnoha neduhy.
LÉČIVÉ SLOŽENÍ
Nejvýznamnějšími látkami jsou flavonoidy, kyselina šťavelová, jablečná a octová, inulin, taniny a éterické oleje. Sedmikráska je bohatým zdrojem minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, fosfor, železo či hořčík, z vitamínů stojí za zmínku vitamín A a C.
Sedmikrásku vnímáme jako symbol čistoty a nevinnosti, rozzáří krajinu, působí pozitivně a oznamuje příchod jara a sluníčka.
KDY POMÁHÁ?
Jelikož působí protizánětlivě, využívá se při léčbě nachlazení, kašle a zahlenění. Má močopudné účinky, čistí krev, preventivně působí proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.
Dále pomáhá při kožních potížích, akné, bodnutí hmyzem či lupénce. Díky vysokému obsahu vitamínu a minerálů působí jako antioxidant a posiluje naši přirozenou obranyschopnost.
Květy se skvěle hodí do salátů, dochutí chléb s pomazánkou či tvarohem.
ČAJ
Z čerstvých nebo sušených květů snadno vyrobíte lahodný a léčivý čaj. Stačí, když lžičku květů zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 až 15 minut louhovat.
SIRUP
Do zásoby si ho můžete vyrobit k léčbě onemocnění dýchacího ústrojí. Budete potřebovat velké množství květů, udává se množství zhruba 700, které operte a spařte litrem vroucí vody. Přidejte jeden celý pokrájený citron a nechte stát do druhého dne. Poté přeceďte a vařte s 1 kg cukru, dokud nevznikne hustý sirup. Podrobný recept najdete tady.
NÁLEV
Dvě lžíce květů (čerstvých nebo sušených) přelijte čtvrt litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat.
Obklady využijete při poraněních kůže, vyrážkách, odřeninách, omrzlinách a také při bolestech kloubů a svalů.
I když se ji někteří na svých zahradách úmyslně zbavují, je zdrojem nektaru pro včely, které z ní vyrábějí med.
Poslat článek
Tisk
Štítky: sedmikráska chudobka bylinka imunita