newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ZDOBÍ I POMÁHÁ

 
SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ZDOBÍ I POMÁHÁ

Tato půvabná drobná květina roste všude. Možná proto, že je tak rozšířená, vidíme v ní více plevel než užitečnou rostlinu. Jenže tato bylinka obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jejichž význam oceňovali i naši předkové.

 

 

Mezi lidmi koluje spoustu označení, sedmikráska obecná své jméno chudobka získala podle pranostiky, která tvrdí: Pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou.

Jedná se o nízkou trvalku kvetoucí od února do listopadu, kterou nalezneme na prosluněných místech téměř po celém světě. Právem je zařazována mezi superpotraviny či všelék, neboť dokáže pomoci s mnoha neduhy.

LÉČIVÉ SLOŽENÍ

Nejvýznamnějšími látkami jsou flavonoidy, kyselina šťavelová, jablečná a octová, inulin, taniny a éterické oleje. Sedmikráska je bohatým zdrojem minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, fosfor, železo či hořčík, z vitamínů stojí za zmínku vitamín A a C.

Sedmikrásku vnímáme jako symbol čistoty a nevinnosti, rozzáří krajinu, působí pozitivně a oznamuje příchod jara a sluníčka.

KDY POMÁHÁ?

Jelikož působí protizánětlivě, využívá se při léčbě nachlazení, kašle a zahlenění. Má močopudné účinky, čistí krev, preventivně působí proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.

Dále pomáhá při kožních potížích, akné, bodnutí hmyzem či lupénce. Díky vysokému obsahu vitamínu a minerálů působí jako antioxidant a posiluje naši přirozenou obranyschopnost.

 

Květy se skvěle hodí do salátů, dochutí chléb s pomazánkou či tvarohem.

ČAJ

Z čerstvých nebo sušených květů snadno vyrobíte lahodný a léčivý čaj. Stačí, když lžičku květů zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 až 15 minut louhovat.

SIRUP

Do zásoby si ho můžete vyrobit k léčbě onemocnění dýchacího ústrojí. Budete potřebovat velké množství květů, udává se množství zhruba 700, které operte a spařte litrem vroucí vody. Přidejte jeden celý pokrájený citron a nechte stát do druhého dne. Poté přeceďte a vařte s 1 kg cukru, dokud nevznikne hustý sirup. Podrobný recept najdete tady.

NÁLEV

Dvě lžíce květů (čerstvých nebo sušených) přelijte čtvrt litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat.

Obklady využijete při poraněních kůže, vyrážkách, odřeninách, omrzlinách a také při bolestech kloubů a svalů.

 

I když se ji někteří na svých zahradách úmyslně zbavují, je zdrojem nektaru pro včely, které z ní vyrábějí med.

 

 

2020.04.14 | Tereza Nechvílová | přečteno: 30325x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: sedmikráska chudobka bylinka imunita

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vánoční výzdoba bytu – trendy nápady pro váš domov

Každý rok se snažíme, aby vánoční atmosféra přinesla do našich domovů lásku, klid a pohodu. A k tomu všemu patří poch...
 
celý článek | Admin | 2016.11.12 | přečteno: 30283x

Mexická BOLA – krásný dárek pro klid budoucího miminka i maminky

Oznámil vám někdo z vašich blízkých, že čeká miminko? Nebo jste sama těhotná? Ať už chcete udělat radost sobě nebo někom...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.08.29 | přečteno: 30409x

Začátky nemusí být těžké

Jak jsem předeslala v minulém článku, chtěla bych napsat seriál pro ty, kdo nejsou spokojeni se svojí postavou, ...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2014.02.26 | přečteno: 30252x

Proč jsou koberce stále oblíbené? A jaký vybrat do obývacího pokoje?

Třebaže existuje celá řada podlahových krytin, které je možné si dát do bytu, koberce stále neztrácejí nic na své oblíbe...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.06.17 | přečteno: 30431x
 

Portál pro ženy