newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ZDOBÍ I POMÁHÁ

 
SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ZDOBÍ I POMÁHÁ

Tato půvabná drobná květina roste všude. Možná proto, že je tak rozšířená, vidíme v ní více plevel než užitečnou rostlinu. Jenže tato bylinka obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jejichž význam oceňovali i naši předkové.

 

 

Mezi lidmi koluje spoustu označení, sedmikráska obecná své jméno chudobka získala podle pranostiky, která tvrdí: Pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou.

Jedná se o nízkou trvalku kvetoucí od února do listopadu, kterou nalezneme na prosluněných místech téměř po celém světě. Právem je zařazována mezi superpotraviny či všelék, neboť dokáže pomoci s mnoha neduhy.

LÉČIVÉ SLOŽENÍ

Nejvýznamnějšími látkami jsou flavonoidy, kyselina šťavelová, jablečná a octová, inulin, taniny a éterické oleje. Sedmikráska je bohatým zdrojem minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, fosfor, železo či hořčík, z vitamínů stojí za zmínku vitamín A a C.

Sedmikrásku vnímáme jako symbol čistoty a nevinnosti, rozzáří krajinu, působí pozitivně a oznamuje příchod jara a sluníčka.

KDY POMÁHÁ?

Jelikož působí protizánětlivě, využívá se při léčbě nachlazení, kašle a zahlenění. Má močopudné účinky, čistí krev, preventivně působí proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.

Dále pomáhá při kožních potížích, akné, bodnutí hmyzem či lupénce. Díky vysokému obsahu vitamínu a minerálů působí jako antioxidant a posiluje naši přirozenou obranyschopnost.

 

Květy se skvěle hodí do salátů, dochutí chléb s pomazánkou či tvarohem.

ČAJ

Z čerstvých nebo sušených květů snadno vyrobíte lahodný a léčivý čaj. Stačí, když lžičku květů zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 až 15 minut louhovat.

SIRUP

Do zásoby si ho můžete vyrobit k léčbě onemocnění dýchacího ústrojí. Budete potřebovat velké množství květů, udává se množství zhruba 700, které operte a spařte litrem vroucí vody. Přidejte jeden celý pokrájený citron a nechte stát do druhého dne. Poté přeceďte a vařte s 1 kg cukru, dokud nevznikne hustý sirup. Podrobný recept najdete tady.

NÁLEV

Dvě lžíce květů (čerstvých nebo sušených) přelijte čtvrt litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat.

Obklady využijete při poraněních kůže, vyrážkách, odřeninách, omrzlinách a také při bolestech kloubů a svalů.

 

I když se ji někteří na svých zahradách úmyslně zbavují, je zdrojem nektaru pro včely, které z ní vyrábějí med.

 

 

2020.04.14 | Tereza Nechvílová | přečteno: 643x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: sedmikráska chudobka bylinka imunita

 
archiv

Nejzajímavější články

 

KONOPNÁ KOSMETIKA A JEJÍ VŠESTRANNÉ UŽITÍ

Přírodní látky se v kosmetice využívají odjakživa, proto není žádným překvapením, že se oblíbenou složkou stalo i konopí...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.05.07 | přečteno: 2902x

Ozdobte své ruce kouzelnými letními barvami

K létu patří veselé barvy, mezi kterými přímo září neonové barvy. Ty jsou letos opravdu IN, díky své hravosti a neotř...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.06.18 | přečteno: 12987x

Vybíráme obývací stěny pro stylovou domácnost

Chcete si udělat radost novým vybavením domácnosti? Jsou ve vašem hledáčku obývací stěny? Pak pro vás máme pár rad, j...
 
celý článek | Admin | 2016.11.30 | přečteno: 12000x

3 nejhorší škodlivé vlivy pro náš zrak

Oko je oknem do duše, jak říká známé přísloví. Především nám ale oči umožňují vidět všechny krásy světa v těch n...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.08.10 | přečteno: 13195x
 

Portál pro ženy