V sevření úzkostí? Nebojte si říci o pomoc!
Všudypřítomné obavy
Co prožívá člověk, který zažívá neustálé obavy ve stylu „co by se stalo“, „něco není v pořádku“, „způsobil jsem to“ nebo „tohle tedy nezvládnu“? Doslova peklo! Všudypřítomné strachy navíc pohlcují nejen mysl, ale také tělo. Generalizovaná úzkostná porucha totiž trpícího velmi vysiluje, je častým pacientem ordinace praktického lékaře, protože podléhá chronickým, zánětlivým nebo virovým onemocněním vlivem oslabené imunity. K tomu panické ataky doprovázejí i nepříjemné fyzické projevy.
Nechci umřít!
Mezi typické příznaky patří silné bušení u srdce, nevolnosti se zácpami nebo průjmem, dušnost, sevření hrdla, ale také brnění prstů nebo končetin, dokonce paralýza nebo dočasné strnutí. Úzkost a panická ataka s doprovodnými somatickými reakcemi mohou někomu připadat jako akutní infarkt myokardu, po příjezdu do nemocnice se však taková diagnóza neprokáže. Také většina dalších vyšetření nepoukazuje na žádné vážné onemocnění. Jen mysl je ovládána strachem natolik, že dotyčnému nedovoluje žít běžný život. V těchto chvílích je nanejvýš nutné vyhledat psychoterapeutickou pomoc.
Včasná pomoc = rychlá léčba
Při úzkostných stavech není rozhodně na místě stud nebo strach z léčby. Moderní psychoterapie si umí poradit s panickými stavy, fobiemi nebo úzkostnými poruchami velmi snadno. Avšak platí jednoduché pravidlo, čím dříve se začne s léčbou, tím je rychlejší a efektivnější. V běžných případech je léčba postavena na dvou pilířích. Prvním je kognitivně-behaviorální psychoterapie se sezeními pro odhalení příčiny panických a úzkostných stavů. Druhým je nácvik dechových a svalových strategií pro uvolnění napětí a zvládnutí přicházející ataky. Jen při nejtěžších případech se přidává ještě třetí pilíř, jímž je šetrná farmakoterapie s předepsáním moderních antidepresiv nezpůsobujících silnou závislost.
Poslat článek
Tisk
Štítky: pomoc, psychika, stres, úzkost, terapie