newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Když jsou muži v přechodu

 
Když jsou muži v přechodu

Běžně říkáme, že „i muži mají své dny“, a to pokud jsou extrémně mrzutí, naštvaní a někdy přecitlivělí. Muži samozřejmě tvrdí, že jde o výmysl. Ale jak to vlastně ve skutečnosti je? Jaké a kdy nastávají u mužů hormonální změny a můžeme opravdu říct s jistotou, že „mají své dny“?

 

Klimaktérium je potvrzeno

Možná muži nemají problém každý měsíc, ale v určitém věku i na ně přichází obdoba ženského přechodu. V organismu začne docházet k poklesu hormonu testosteronu, což má za následek celou řadu ne zrovna příznivých příznaků tělesných i duševních.

                                                                

Horší než ženy

A stejně jako například s virózou, muži se se svým klimaktériem vyrovnávají mnohem hůř než ženy. Stejně jako ony trpí návaly horka a zimy, nespavostí, mají sklon k depresivním rozladám a často jsou nervózní, mrzutí a podráždění. To v nich vzbuzuje hrůzu.

                                                                

Citlivé téma

Se sníženým testosteronem si medicína umí poradit substituční léčbou. Problém je v tom, že si muž musí být ochoten svůj problém připustit a začít se léčit. Není povinností ženy žít vedle neustále mrzutého a věčně napruženého partnera. Ale otevírat téma sníženého testosteronu přímo by se nemuselo vyplatit. Štěstím v neštěstí je, že snížený testosteron může způsobit různá zdravotní rizika, a to už za návštěvu lékaře stojí.

                                                                

Stává se, že u mužů dojde ke zvýšení hladiny prolaktinu, což způsobí ono věčné mrzoutství a depresivní stavy. I tady pomáhá substituční léčba. A to je ještě ze zdravotního hlediska ten nejmenší problém. Pokles testosteronu totiž zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo kardiovaskulárních potíží.

Pro pohodu

Lidové léčitelství samozřejmě umí pomoci i v tomto případě. A pokud muž disponuje opravdu velkým egem, je dobré začít využívat bylinky. Možná to celkově pomůže krůček po krůčku otevřít ono citlivé téma, které se přeci mužů vůbec netýká!

Nejdůležitější je, aby byl muž co nejvíc v pohodě, a k tomu se báječně hodí například meduňkový čaj. Také olejové masáže či pár kapek vonných přísad do koupele pomohou zlepšit náladu, a to asi každému z nás.

                                                                

Pocit pohody a příjemného uvolnění lze také navodit velmi kvalitní hořkou čokoládou (minimálně se 70 % kakaa). Taková čokoláda totiž obsahuje aminokyselinu tryptofan, která se v těle mění na „hormony štěstí“.

Co říct závěrem? Snad jen povzbudit muže, aby byli ohleduplnější, přibrzdili svou ješitnost a řešili i toto citlivé téma, protože s hormony přeci jen není radno si zahrávat.

A ženám popřát hodně klidu, dobré nálady a trpělivosti se svými partnery.

 

2021.11.07 | Jana Brandtlová | přečteno: 1122x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: muži klimaktérium přechod nálada rozlady deprese komunikace přecitlivělost mrzoutství vztahy

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Proč je dobré býti ženou

         Kolikrát jsem si říkala, že bych raději byla mužem. Mají to v životě...
 
celý článek | Zuzana Ditzelová | 2014.07.14 | přečteno: 14800x

Bez čeho se neobejdu?

Při úklidu koupelny jsem se najednou pozastavila nad množstvím lahviček, tub a dalších propriet, které jsem sund...
 
celý článek | Meridene | 2014.09.26 | přečteno: 18914x

Minidron jako dárek za vysvědčení: Zasloužená odměna i parťák na léto

Letošní rok byl pro školáky obzvláště náročný, dobré výsledky by proto rodiče určitě neměli zapomenout ocenit. Zvlá...
 
celý článek | Admin | 2020.06.27 | přečteno: 2912x

Vlasový trend podzimu 2019 – Bronde hair

Chcete jít s dobou a mít podle posledních novinek nejen módu, ale i své vlasy? Pak čtete správně! Poradíme vám, jak to u...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.10.07 | přečteno: 4155x
 

Portál pro ženy