Nepřehlédněte
ONIOMÁNIE – ZÁVISLOST NA NAKUPOVÁNÍ A UTRÁCENÍ
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
saunování
Slovo sauna pochází z finštiny a v překladu znamená malé stavení nebo místnost. Obvykle se vytápí v rozmezí 60°C až 120°C, někdy až 140°C. Při prohřívání těla se do krve vyplavují úlevu přinášející látky, takže si při saunování odpočinete fyzicky i psychicky. Doba pobytu se většinou pohybuje okolo 15 minut. Poté následuje zchlazení ledovou vodou, například skokem do bazénku nebo sprchováním. Ohřátí a prudké ochlazení těla se provádí několikrát. Zde je nejlepší řídit se heslem…dokud je nám to příjemné.
Pokud se do sauny vypravíte, připravte se, že plavky budou muset dolů. Ale většinou dostanete při příchodu ručník i dostatečně velké prostěradlo, do kterého se můžou ti stydlivější schovat.
Pravidelné saunování je často doporučováno pro svůj příznivý vliv na imunitní systém, uvolnění dýchacích cest a rozšíření cév. Samozřejmě ale není vhodné pro všechny. Sauně by se měli vyhnout lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu. I když se po nahřátí cítíte uvolněně, pro tělo je to obrovská zátěž. Proto nezapomínejte na pravidelné doplňování pitného režimu. Na to myslete už před vstupem do sauny, během saunování i po skončení.
Co se týká typů, najít se jich dá opravdu hodně. Rozdíly jsou v teplotě a vlhkosti vzduchu.
Finská sauna
Infra sauna
Tropická sauna
Parní sauna (lázeň)
Selská sauna
Medová sauna
Dnes ve velké části wellness najdete saun hned několik a pod jednou střechou. Můžete se tak až na místě rozhodnout, kterou vyzkoušíte.
Foto: http://www.freedigitalphotos.net/
Poslat článek
Tisk
Štítky: sauna, zdraví, wellness, péče o tělo