Nepřehlédněte
Nákupy v zahraničí: Kam se vypravit za nejlepšími parfémy, kosmetikou i módou?
Soutěž o originální plakát k narození miminka
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Obývací pokoj podle Feng - shui 1. díl
Základní pravidla
Už samozřejmostí je, že tento pokoj by měl být světlý a přívětivý. Stále se zde má dbát na pořádek a čistotu. Ale tohle jsou pro Feng – shui už standardní pravidla.
V minulém článku se hovořilo o středu pokoje, jako o místu kde se koncentruje pozitivní energie. Střed nejen obývacího pokoje proto musí být volný, aby se nebránilo proudění pozitivní energie čchi po celé místnosti, ta se pak dostane ke všem předmětům a celý prostor prostoupí.
Důležité je, aby prostor nebyl přecpaný a vy se v něm necítili stísněně. Vyvarujte se masivního čalounění. Velikost sedačky a křesel uzpůsobte proporcím vašeho pokoje. Také s množstvím nábytku nakládejte umírněně. Střídmost platí také u ozdob, vzdejte se přebytečných „lapačů prachu“, které jsou pro některé, symbolem útulnosti. Nejen, že si ulevíte při úklidu, ale i samotný prostor bude moci lépe dýchat a energie bude plynule proudit.
Dispozice obývacího pokoje
Pokud možno, tak by měl být obývací pokoj orientován na jihozápad, západ nebo jihovýchod. Aby sem zvenčí pronikalo co nejvíce světla a místnost byla dostatečně prosvětlená a přívětivá. Protože přirozené světlo dodává dostatečně příjemnou a lákavou atmosféru.
Obývací pokoj bývá nejčastěji největší místností, díky tomu zde může energie čchi neustále proudit. Nemáte-li však k dispozici dostatečně velký prostor, můžete si napomoci rozmístěním zrcadel, které prostor nejen opticky zvětší, ale také jej prosvětlí. I velká místnost může nést úskalí, zde se může naopak energie čchi ztrácet, to vyřešíte vhodným rozestavěním nábytku, tak že prostor předělíte.
Sedací souprava
Sedací souprava by se měla skládat z několika částí. Záleží na vás, zda to budou křesla, sedačky, malá pohovka nebo gauč. Ze všech těchto míst by měl být dobře viditelný střed místnosti. Je jedno do jakého tvaru budete sedací nábytek sestavovat, zda jej proložíte stolečky či květinami, které jsou vždy vítaným prvkem. Důležité je však to, aby nikdo nebyl nucen sedět zády k oknu nebo ke dveřím! Je to nevhodné, tento člověk se pak necítí útulně, stále je nucen si kontrolovat záda a nebude se cítit bezpečně. Nevhodné je také umísťovat sedací nábytek do rohu, člověk se zde cítí stísněně s pocitem, že je svírán zdmi.
Nábytek
Ideální by bylo, kdyby nábytek i sedací souprava měla zaoblené tvary. Ale to je většinou u cenově přijatelného nábytku problém a o nabídce tuzemských obchodů nemluvě. Ale i tohle se dá elegantně vyřešit s použitím měkkých materiálů – koberce, ubrusy a polštáře. Stejnou funkci mají také rostliny s kulatými listy, které se postarají nejen o kyslík, ale i harmonický tok energie.
Negativní energii produkují ostré a vystupující hrany, špičaté listy rostlin směřující k sedací soupravě a tím k lidem.
Podlaha
Co se podlahy týče. Celoplošné koberce pohlcují energii. Pokud se koberce nechcete vzdát, vhodnou alternativou jsou menší koberečky. Nejideálnější je dřevěná podlaha, ta v žádném případě tok energie nebrzdí, naopak dřevo jakožto přírodní materiál samo pozitivní energii vyzařuje. Dřevo je vhodným materiálem i pro nábytek. Kdežto kov a sklo jsou chladné a nikdy nebudou působit útulně stejně jako dřevo.
Dnes jsme si řekli základní věci především o dispozici a materiálech vhodných do obývacího pokoje. Nyní máte zase trochu času na to přesunout nábytek a zbavit se zbytečností. Příště si povíme něco o barevnosti, dekoracích a elektronice.
S přáním příjemného posezení nejen v obývacím pokoji
Katka Mikulášková
Fotografie: freedigitalphotos.net: “Sofa On The Grass Field ” by Sujin Jetkasettakorn; “Seat In Quiet Room For Meditation” by nuchylee; “Decorative Pillow Natural Fabric On Sofa In House” by jackthumm.
Poslat článek
Tisk
Štítky: obývací pokoj, fenh-shui