Nepřehlédněte
Hledáte stylové a kvalitní vybavení kuchyně? Vsaďte na léty prověřené smaltované nádobí
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak zastavit pálení žáhy
Jak pálení žáhy vzniká
Pálení žáhy není nic neobvyklého. Statistiky lékařů ukazují, že tímto onemocněním trpí až desetina dospělé populace a pravdou je, že se s pálením žáhy setká za život minimálně jednou snad každý člověk. Pálení žáhy se odborně nazývá pyróza. Pálení žáhy není nic jiného než to, že se žaludeční šťávy dostávají ze žaludku do jícnu. Šťávy jsou kyselé, takže podráždí sliznici jícnu a tak navodí pálivý pocit. Ten může být velmi intenzivní. Pálení žáhy je často doprovázeno pocitem plného žaludku, dostavuje se také bolest žaludku a často i zápach z úst.
Příčiny pálení žáhy
Pálení žáhy vzniká proto, že svěrač mezi žaludkem a jícnem nefunguje správně. Může být vyvolána konzumací nezdravé stravy – riziková jsou mastná jídla nebo nadměrná konzumace sladkého či kyselého. Pálením žáhy často trpí těhotné ženy. Pálení žáhy v těhotenství ale často po porodu zmizí. Vyvolána může být také nadměrnou konzumací alkoholu.
Způsobů, jak pálení zastavit, je několik
První rychlou pomocí může být konzumace mléčných výrobků. Pomoci může například i jediná sklenice mléka. Pokud pálení neustává, je dobré užít speciální emulzi jako je například Anacid. Jedná se o volně prodejný lék. Pokud se pálení žáhy opakovaně vrací a je intenzivní, je třeba řešit problém operativně. Operace se ale provádí spíše výjimečně. Při pálení žáhy pomůže, pokud setrváte se vzpřímené poloze. Proti pálení žáhy také dobře pomáhá konzumace jedlé sody.
Image courtesy of zole4 / FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: Zdravotní problémypálení žáhypříčiny a řešení