Nepřehlédněte
Mušle slávky – mořská lahůdka, kterou stojí za to si vychutnat
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Hledáte stylové a kvalitní vybavení kuchyně? Vsaďte na léty prověřené smaltované nádobí
Když si vzpomenu na oblíbenou vůni svého dětství, vždycky se mi vybaví babička a její neodolatelná bábovka. Ačkoliv se jí během let nastřádalo více pečících forem z různých materiálů, stejně nedala dopustit na svou stařičkou smaltovanou formu, protože bábovka z ní byla prostě nejlepší. A v čem zadělávala těsto na kynuté buchty nebo knedlíky? Na to měla zásadně smaltované mísy. Já jsem dlouho smaltované nádobí považovala za příliš velké retro a dávala přednost moderním materiálům jako je nerez nebo teflon, případně plast pro studenou kuchyni. Poslední dobou ale objevuji kouzlo smaltu a pomalu mu začínám propadat. Ona ta babička měla pravdu, že smaltované nádobí do kuchyně prostě patří.
Prababičky a babičky nedaly na smalt dopustit
Smaltované nádobí má poměrně dlouhou tradici. Začalo se rozšiřovat zhruba od poloviny 19. století a v minulém století už bylo nedílnou součástí každé domácnosti. S přílivem nových technologií se smalt dostal do pozadí, ale z pultů domácích potřeb a z kuchyní nikdy úplně nevymizel. V posledních letech pak zažívá doslova znovuzrození. Díky svým skvělým vlastnostem a nekonečným designovým možnostem si totiž úspěšně razí cestu zpátky do našich domovů.
Možná se ptáte, co je to vlastně ten smalt. Jde o povrchovou úpravu kovu. Na kovovou nádobu se nanese křemičitá tavenina, která je příbuzná porcelánu nebo sklu. Po vypálení při vysoké teplotě vznikne hladký a lesklý povrch, který je sice sám o sobě křehký, ale také velmi odolný vůči opotřebení. Díky cenové dostupnosti a dlouhé životnosti se smaltované nádobí opravdu vyplatí pořídit. Navíc skvěle vede teplo a pokrmy jsou v něm rychle a rovnoměrně připraveny, takže ušetříte i na energiích.
Univerzální nádobí do každé kuchyně
Smaltované hrnce můžete použít na plynové, elektrické, sklokeramické i indukční sporáky, což s hrnci z jiných materiálů bývá někdy problém. I smaltované pekáče můžete použít ve všech typech trouby, samozřejmě kromě mikrovlnné. Určitě je velkou výhodou také nízká hmotnost nádobí ze smaltu, což nejedna kuchařka při práci ocení. A snadná je i údržba. Kvalitní smalt zabraňuje připalování i při vyšších teplotách. Pokud se vám ale přece jen podaří něco spálit, stačí nechat nádobu pořádně odmočit a pak houbičkou umýt. Pozor si musíte dát jen na drátěnky a hrubé kartáče, které by mohly povrch poškodit.
V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout designovou stránku věci. Při výrobě smaltovaného nádobí je možné použít prakticky jakýkoliv design. Můžete si tak pořídit takový vzor a barvu, jaké se vám nejvíc líbí. Smaltované nádobí skvěle doplní moderní i rustikální kuchyni. Hrnce, pekáče, mísy, hmoždíř na koření, oblíbené hrnky plecháčky nebo třeba džezva na přípravu kávy tak mohou být i stylovým doplňkem, který ani nebudete chtít schovávat ve skříňkách.
Chcete si pořídit kvalitní smaltované nádobí do kuchyně a smaltované doplňky české výroby? Pak se podívejte na produkty tradičního českého výrobce Belis, který ve své firmě v Českých Budějovicích vyrábí a prodává známé smaltované nádobí Sfinx. Věřím, že si v jejich nabídce určitě vyberete.
Poslat článek
Tisk
Štítky: hrnce vaření pekáče smaltované nádobí smaltované doplňky kuchyně smalt