Houba, která léčí a obohatí váš jídelníček
Hlíva ústřičná je rozšířenou houbou, která roste i v našich končinách. Má ráda chlad. Z tohoto důvodu se nejčastěji objevuje v říjnu a listopadu. Nachází se na živých či odumřelých listnatých stromech. Avšak sázkou na jistotu a bez jakéhokoliv hledání je zakoupení hlívy ústřičné v obchodě.
Blahodárné účinky na lidský organismus
-
snížení hladiny cholesterolu
-
pozitivní vliv na srdce
-
posílení imunity
-
působení proti chronickým zánětům
-
regenerační schopnosti
-
ochrana proti nejrozšířenějším civilizačním chorobám
-
pozitivní účinek při potížích s trávením, cévním systémem, cukrovkou, alergií apod.
Delikatesa, která v sobě ukrývá nejen vitamíny
Kromě vitamínů z řady B, C, D a K, hlíva ústřičná obsahuje železo, fosfor, zinek, draslík, selen, jód, ale také proteiny, enzymy, aminokyseliny až po rozpustné i nerozpustné polysacharidy, jako je chitin či chitosan. Rovněž je zdrojem vlákniny.
Konzumace a zpracování
Výhodou je, že hlívu můžete upravit a využít v kuchyni na mnoho způsobů. Ať už ji dáte do rizota, těstovin apod. Velmi dobré je nakrájet hlívu, osmahnout na cibulce, dát na uvařené špagety a dozdobit petrželkou. Velice oblíbený je guláš z hlívy, na kterém si pochutná celá rodina.
Recept: guláš z hlívy ústřičné
Na tuku osmahneme nakrájenou cibuli, přisypeme nadrobno nakrájený česnek a sladkou papriku. Po krátké chvilce smažení zalijeme vývarem. Poté přidáme nakrájenou hlívu (na nudličky či kostičky), sůl, koření dle vlastní chuti a vaříme do měkka. Zahustíme jíškou. Můžeme dochutit ještě majoránkou. Jako přílohu lze zvolit rýži, kuskus, brambory či houskový knedlík.
Poslat článek
Tisk
Štítky: hlíva ústřičná, zdraví, blahodárné účinky