Když barvy léčí
Znáte „rýmičkovou“? A víte, která barva vašemu dítku uleví od kašle? Anebo proč je bílá barva pro hojení zlomenin naprosto nevhodná?
Takzvaná chromoterapie vám vše vysvětlí!
Pokud jste o ní nikdy neslyšely, chromoterapie je jednoduše terapie pomocí barev. Jde o metodu alternativní medicíny, která používá barvy a světlo k vyvážení a doplnění energií v lidském těle. Pozitivně působí na nerovnováhu jak na úrovni tělesné, tak i psychické a spirituální.
Duhová terapie
Chromoterapie používá základní barvy. Kromě neutrálních barev jako jsou černá a bílá, pracuje s červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, purpurovou, tyrkysovou, modrou a fialovou. Každá z barev na nás nějak účinkuje, a díky jejich působení je možné překonat deprese, traumata i tělesné nemoci.
Temná, na spaní dobrá
Je to trochu nezvyklé, ale pro dobrý spánek dětí jsou vhodné tmavé barvy. Pokud chcete, aby vaše ratolest spala klidným a posilujícím spánkem, vytvořte pro ni „kapsu“ z černé, popřípadě tmavě modré deky. Kapsou se myslí uložení dítěte tak, aby mělo deku pod sebou, a zároveň jí bylo přikryté. Černá barva napomáhá také hojení zlomenin, ačkoli klasická medicína s touto informací nepracuje.
Modrá barva má uklidňující účinky a funguje na rozbouřené emoce. Takže například po hádce s partnerem je lepší obléct se do tmavomodrých šatů než upadnout do mizerné nálady.
„Rýmičková deka“
Od podzimu do jara se rýma nevyhne téměř nikomu z nás a dětem už vůbec ne. Zkuste jej hned při prvních příznacích zabalit do žluté deky tak, aby vykukoval pouze obličej. Žlutá barva má totiž sílu rýmu zastavit! A stejnou barvu využijte také tehdy, máte-li doma hyperaktivního potomka. Pomůže mu, pokud jednu nebo dvě stěny jeho pokojíčku vymalujete na žluto anebo bude nosit žluté oblečení. Tato barva „uzemňuje“ a dítě bude pozorněji vnímat. Pozor ale na to, že děti bez projevů hyperaktivity může žlutá tlumit až moc.
Co dalšího barvy umí?
Fialová barva pomáhá zastavit bakteriální typy průjmu a střevní chřipku. Zelená zase dokáže urychlit hojení povrchových zranění, a to od odřenin po spáleniny. Také pomáhá v případě nemocných jater a pomáhá odbourávat alkohol! Než se tedy vydáte na večírek, doma si pro jistotu připravte zelené oblečení na noc nebo použijte zelené lůžkoviny.
Další poměrně překvapivou informací je, že kombinace zelené a červené barvy má antistresové účinky.
Význam jednotlivých barev
Červená
Dodává energii, zrychluje metabolismus, celkově povzbuzuje a dodává sebevědomí. Příznivě působí při kašli, revmatických potížích a onemocněních kůže.
Modrá
Uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Tlumí chuť k jídlu a tiší bolest. Určitě ji vyzkoušejte při boji s nadváhou či celulitidou.
Fialová
Dodává duševní sílu, pomáhá při neurologických problémech a při špatném fungování lymfatického systému.
Žlutá
Podporuje mozkovou aktivitu, zlepšuje myšlení a dodává energii. Pomáhá také při potížích se zažíváním.
Oranžová
Pozitivně ovlivňuje mezilidské vztahy, působí jako antidepresivum a produkuje pocit radosti. Na tělesné rovině pomáhá při řešení gynekologických problémů a je vhodná při potížích s ledvinami a se zácpou.
Zelená
Je ideální pro klid a duševní pohodu. Dokáže snižovat krevní tlak a podporuje dobré usínání.
Bílá
Zmírňuje stres, a i ona snižuje krevní tlak.
Purpurová
Navozuje dobrou náladu, vyvolává optimismus a celkově blahodárně působí na psychický i fyzický stav organismu.
Toto je pouze ukázkový výběr, jak jednotlivé barvy na člověka působí. Chromoterapie je ovšem mnohem komplikovanější, terapie pracuje nejen s jednotlivými barvami, ale také s jejich nejrůznějšími kombinacemi podle neduhů konkrétního člověka.
Pokud vás duhová terapie zaujala, není nic snazšího pro začátek vyzkoušet alespoň výše uvedené tipy!
Poslat článek
Tisk
Štítky: barvy léčba chromoterapie