reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Vánoční nálada je tady

 
celý článek | přečteno: 30070x

Dlažba v celém bytě je stylová

 
celý článek | Jana Brandtlová | přečteno: 589x 2023.08.26

Vyhrajte luxusní vůni Flora Chic

 
celý článek | Admin | přečteno: 30188x 2017.11.11

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Zahrada na balkoně – začínáme

 
Zahrada na balkoně – začínáme

Nejen vlastnící zahrad a zahrádek si mohou užívat pěstování zeleniny, bylinek, ale i rostlin jen pro potěchu oka. Stačí okenní parapet, balkon nebo terasa, na které si každý může vykouzlit svoji malou zahradu a mít kousek přírody i v rušném centru města. Jelikož poslední záchvěvy zimy ještě zahradničení moc nepřejí, tak se zatím budeme věnovat teoretické přípravě. Aby měl každý čas si rozvrhnout svoji zahrádku.

 

 

 

1.       Pečlivě si rozmysli!

Než vůbec se zahradničením začnete, je potřeba si důkladně rozmyslet, jak často budete na terase nebo balkóně pobývat. Jestli chcete pěstovat zeleninu, bylinky nebo okrasné květiny a v jaké míře. A samozřejmě musíte zvážit, kolik času budete své městské oáze věnovat, aby byla pro potěchu, nikoli na obtíž.

2.       Sny versus možnosti.

Je důležité vidět vše reálně. Každý truhlík nebo kontejner se zeminou něco váží, proto je třeba znát možné zatížení balkonu nebo terasy. Dále musíte brát v potaz dispozice a orientaci své zahrady. Rostliny jsou přeci jen živé organismy, které mají svoje potřeby. Jejich nerespektování by mohlo hatit vaše úsilí.

3.       Vybírej s rozmyslem.

Pěstební nádoby vybírejte, aby se dali snadno aranžovat. Vždy je vhodnější investovat do dvou větších než několika menších, ty totiž splynou a zaberou mnoho místa. Všeho s mírou, mnoho rostlin, barev i květináčů zmenší malý prostor.

4.       Světlo je základ.

Výsadbu přizpůsobte světelným podmínkám. Na slunná místa vysaďte rostliny, které dobře snášejí sucho a teplo, naopak na stinné balkóny použijte stínomilné rostliny, jako jsou břečťan, traviny, bohyšky a dlužichy.

5.       Vytvoř pozadí.

Základem jsou stálezelené rostliny, jako buxus, bobkovišeň nebo levandule. Poté přidejte barevný základ pomocí kvetoucích trvalek, které mají dlouhou dobu květu a vydrží i na přes rok.

6.       Liché je to správné číslo.

Nejestetičtějšího výsledku docílíte výsadbou lichého počtu rostlin, proto použijte jednu, tři nebo pět sazenic dle velikosti nádoby.

7.       Omezte barevnou škálu.

Velký počet barev působí rušivě a znovu prostor opticky zmenší.

8.       Začni s bylinkami.

Jelikož o záhonu zeleniny si můžete nechat zdát, vysaďte si truhlík s oblíbenými bylinkami nebo saláty. Pěstování vám přinese nejen dobrý pocit, ale co si vypěstujete, to si můžete i sníst. Pro začátek je vhodné začít pažitkou, mátou, tymiánem, česnekem a odolnějšími odrůdami salátů.

9.       Pěstuj zeleninu.

Pokud bez problémů zvládáte bylinky, můžete směle přejít k další zelenině. V truhlících se skvěle daří rajčatům, jarní cibulce, mrkvy, lilkům, fazolím, ředkvičkám i jahodám. Vše záleží na množství světla!

10.   Péče a údržba.

Ať budete pěstovat cokoli, nesmíte zapomínat na pravidelnou zálivku a přihnojování, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

 

Doufám, že jsme vás tímto nalákaly a vy už přemýšlíte, co si pro letošek do truhlíku dáte. A že sedět na balkoně a k tomu uzobávat jahody anebo si jen za dveře odskočit pro bazalku a vlastní rajčata je snad snem každého.

Příště si povíme něco o potřebném vybavení, vhodných květináčích a substrátech.

 

 

foto: freedigitalphotos.net: “Beetroot Tag” by Simon Howden; “Urban Gardening” by Simon Howden; “Wooden Decking” by anankkml.

2016.03.08 | Katka Mikulášková | přečteno: 30188x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zahrada balkon terasa truhlík městská zahrada začátečník

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jednotlivá znamení horoskopu mají své vlastní

S koncem roku, respektive s přicházejícím rokem novým, se vždy s horoskopy a různými výklady, co vás čeká a nemine, rozt...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.12.16 | přečteno: 30435x

Vychytávky, jak se zbavit zápachů v kuchyni

Asi každé z nás vadí, když se kuchyní rozlézají různé zápachy, ať už z přípravy večeře, odpadkového koše nebo ledničky. ...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.26 | přečteno: 30323x

Přínosy syrovátkového proteinu pro vaše cvičení

Pokud hledáte způsob, jak zvýšit svou svalovou hmotu a zvýšit hladinu energie, syrovátkový protein je vynikající volbou....
 
celý článek | Lea Kubová | 2022.12.05 | přečteno: 30148x

Proč se vyplatí nakupovat kvalitní drogerii z Německa a Rakouska?

Velký jarní úklid už máte možná za sebou, to ale jistě neznamená, že nebudete i dále potřebovat čistící prostředky. Uklí...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2022.05.04 | přečteno: 30191x
 

Portál pro ženy