reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

ROUŠKA A MAKE-UP

 
celý článek | Admin | přečteno: 2813x 2020.10.18

S přesným glukometrem udržíte cukrovku na uzdě

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 1410x 2021.12.02

Třešňový sad

 
celý článek | Kateřina Pořízová | přečteno: 15070x 2014.05.01

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Vůně a parfémy v průběhu staletí

 
Vůně a parfémy v průběhu staletí

Možná vás překvapí, že i vůně lidé používají prakticky od nepaměti a jejich historie je vskutku dlouhá. S postupem času  byly objeveny prostředky a cesty k využití těch nejlepších aromat. Pro duchovní účely, krásu, zdraví i lásku…

 

Parfém dokáže být velmi silnou zbraní, pokud chcete okouzlit partnera svých snů, takříkajíc ho „nažhavit“. Zajímavé ovšem je, že právě v ohni můžeme najít prapůvod všech vůní. Jakmile totiž lidstvo objevilo oheň, všimlo si také příjemných vůní, které při spalování uvolňovaly různé rostliny a dřeviny. Ostatně slovo parfém je odvozeno z latinského „per fumum“, což v překladu doslova znamená „skrze kouř“.

                                                                

Starověký Egypt

Ve starověkém Egyptě se nachází počátek či rozvoj snad všech kosmetických procedur a nejinak je to i s vůněmi. Egypťané na počest boha slunce Ra pálili pryskyřici, myrhu a rostlinné esence, a také se zde začaly používat první aromatické oleje pro náboženské a kosmetické účely. Staří Egypťané věděli, jak uchovávat vůně v tuku, jak louhováním připravit maceráty a znali i techniky tepelného zpracování. Kromě destilace znali snad vše.

Mniši a jejich tajemství

Z Egypta se jako vždy nové znalosti rozšířily do Řecka a Říma. I zde představovaly vůně něco víc než  jen pouhý luxus. Zásadní roli hrály v náboženství, kosmetice i léčení. Lidé je inhalovali i popíjeli.                      Přestože křesťanský středověk vyhlásil válku krášlení, vůně nevyjímaje, vývoj voňavek se zastavil. Používala se pouze kadidla a očistné vůně, které měly poskytovat ochranu v době moru. Zbývající poznatky o výrobě vůní tajně zaznamenávali mniši, takže v období renesance mělo parfémářství na čem stavět a směle se rozvíjet.

                                                                

Leonardo da Vinci byl jedním z prvních, kdo se zabýval destilací rostlin. Na dvoře Medicejských se výrobě parfémů a léků velmi dobře dařilo a vůně zažily velký pokrok. Z Itálie se toto umění dostalo do Francie, kde již v 16. století otevřel Francesco Tombarelli první parfémovou laboratoř.

Parfém místo koupele

Krásné vůně byly samozřejmě zpočátku výsadou vyšších vrstev a k hlavním zákazníkům patřily především královské domy. Protože se lidé stále vyhýbali kontaktu s vodou, potřebovali obrovské množství pudru, pomád a parfémů, aby překryli nepříjemné pachy.

                                                                

Širšímu okruhu zájemců začaly být parfémy dostupné až v 18. a 19. století. „Pravá kolínská“ byla vyrobena v roce 1792 a tato neuvěřitelná hvězda je na trhu dodnes.

Ve viktoriánské éře se dámy zahalovaly do decentních vůní, které odpovídaly duchu doby, oblíbené byly například fialky. Pižmo a pačuli používaly pouze herečky, tanečnice a lehké děvy. Teprve na konci 19. století začaly být opulentní parfémy opět přijatelné.

Jak voní svoboda?

Na počátku 20. století byly pro výrobu parfémů poprvé použity syntetické látky, jako jsou kumarin a vanilin. Místo pouhých 100 přírodních aromat bylo náhle k dispozici 2 000 syntetických vůní. To umožnilo nahradit drahé a vzácné přírodní složky a vytvořit nové vzrušující kombinace.

                                                                

Kromě stálic v oblasti syntetických vůní je dnes v módě návrat k přírodním parfémům. Díky novým technikám a poznatkům v oblasti surovin máme nyní k dispozici už 400 přírodních složek, a tím se stává nabídka parfémů jak přírodních, tak i syntetických opravdu nepřeberná.

Nezbývá než popřát, ať se vám podaří najít tu pravou vůni přesně pro vás.

 

2022.01.12 | Jana Brandtlová | přečteno: 1238x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: vůně parfém parfémy kadidlo vonné látky přírodní vůně syntetické vůně

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zimní zahrada v paneláku? Proč ne!

Když se řekne balkon nebo dokonce lodžie, většina si představí nevyužitelnou šedou nudli, kam se dávají boty, věší ko...
 
celý článek | Admin | 2016.10.07 | přečteno: 16453x

Přemýšlíte nad dárkem na Valentýna? Vyhrajte sladké čokolády Carla pro sebe nebo partnera

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2016.02.05 | přečteno: 16483x

Prostor

  Jediným úkolem dítěte je dospívat hrou. Úkolem matky je nehrou…tit se z toho. ...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.04.30 | přečteno: 18276x

Soutěž o knihu Návrat domů - cestu ke spokojenému životu

Soutěž už skončila. Gratulujeme výhercům Aleně E., Daniele G. a Lukášovi J.! Přejeme příjemnou zábavu při čtení. ...
 
celý článek | Admin | 2020.03.18 | přečteno: 4040x
 

Portál pro ženy