newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Víte, jaké příznaky má těhotenská cukrovka a jak se jí bránit?

 
Víte, jaké příznaky má těhotenská cukrovka a jak se jí bránit?

Věděli jste, že těhotenská cukrovka se objevuje dnes už asi u 18% nastávajících maminek? Její výskyt vzrůstá podobně jako výskyt diabetu 2. typu a je důležité vědět, co dělat v případě, že se gestační diabetes mellitus (GDM) dostane i do vašeho života. Jak to tedy poznat?

 

 

Těhotenská cukrovka je onemocnění, při kterém dochází k poruše metabolismu sacharidů. Váže se, narozdíl od diabetu 1. a 2. typu, pouze na období těhotenství - projevuje se mezi 2. a 3. trimestrem a po porodu opustí váš život stejně rychle jako do něj přišla.

Jak poznám, že ji mám?

Cukrovka v těhotenství je záludná hlavně v tom, že její odhalení je pro těhotnou ženu většinou tak trochu překvapením. Nastávající maminky totiž nepociťují žádné extra příznaky, které by poukazovaly na to, že se v jejich krvi zvýšila hladina cukru.

Kromě zvýšeného cukru v krvi se může objevit i zbytkový cukr v moči, tzv. glykosurie. S tou jsou potom spojené další příznaky jako je větší pocit žízně nebo častější potřeba odskočit si na toaletu.

Jak probíhá vyšetření?

Jediným spolehlivým způsobem, jak odhalit těhotenskou cukrovku je podstoupit vyšetření v gynekologické ambulanci, kam docházíte. Veškeré informace o tom, jak probíhá vyšetření se dozvíte od svého lékaře, nicméně pro všechny zvědavky, můžeme průběh vyšetření přiblížit už teď.

  1. fáze

Vyšetření těhotenské cukrovky má dvě fáze. Poprvé testování probíhá v prvních 14 týdnech těhotenství. Jednoho dne přijdete do ambulance ráno nalačno, bude vám odebrána krev a podle hladiny cukru v krvi lékař určí další postup.

V případě, že máte hodnoty nižší než 5,1 mmol/l, jde o ideální hodnoty cukru v krvi a další vyšetření vás čeká až ve 2. fázi. V případě vyšších hodnot se provádí ještě kontrolní testy, které těhotenskou cukrovku buď vyvrátí nebo potvrdí.

  1. fáze

K druhé fázi diagnostikování se přistupuje mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. V druhé fázi se k odhalení cukrovky využívá orální glukózový toleranční test (oGTT), kterého se některé maminky obávají.

Ano, je to poměrně zdlouhavé a pro některé ženy ne dvakrát příjemné, ale není se čeho bát. Myslete na to, že to děláte pro zdraví vás a vašeho miminka.

Opět přijdete do ordinace nalačno, sestra vám odebere vzorek krve a vypijete glukózový roztok. Po hodině čekání vám bude krev znovu odebrána a potom do třetice ještě jednou, po 120 minutách od vypití roztoku.

V případě, že se v krvi po některém odběru objeví vyšší hodnoty cukru, budete poslána na diabetologii.

 

Proč to řešit, když mě nic nebolí?

Jak už bylo řečeno, při těhotenské cukrovce ženy nepociťují příznaky onemocnění. Takové nemoci mají lidé často tendenci podceňovat. To, že to nebolí ale neznamená, že vám to nemůže ublížit. A nejen vám - těhotenská cukrovka může mít dopady i na vaše dítě.

Rizika pro matku

Dodržení léčby, kterou vám nastaví lékaři, snižuje riziko dalších komplikací. Mezi ty patří například vysoký krevní tlak, preeklampsie nebo zvýšené riziko infekce či poranění při porodu.

Rizika pro dítě

Těhotenská cukrovka je rozhodně větší hrozbou pro vaše miminko. Glukóza totiž volně prostupuje placentou do krevního oběhu dítěte a i jeho malé tělíčko se musí s nadbytečným množstvím cukru nějak vypořádat.

Děti, které byly ohroženy těhotenskou cukrovkou mají obvykle vyšší porodní váhu. Zároveň u nich ale mohl zaostávat vývoj vnitřních orgánů a v důsledku toho se můžou po porodu objevit komplikace jako:

  • Problémy s dýcháním

  • Poruchy srdečního rytmu

  • Horší průběh novorozenecké žloutenky

Problémy si pak dítě může nést i do života. Tyto děti jsou náchylnější k dětské obezitě, v dospělosti se u nich může s větší pravděpodobností rozvinout cukrovka 2. typu.

 

Co můžu udělat proto, abych se těhotenské cukrovce vyhnula?

Pravda je taková, že existují různé faktory, které vznik těhotenské cukrovky ovlivní - a některé z nich žádná žena ovlivnit nemůže. Proto si v případě potvrzení těhotenské cukrovky nic nevyčítejte - opravdu to neznamená, že jste se moc přejídala sladkostmi.

Některé ženy mají vrozené dispozice k tomu, aby se u nich cukrovka projevila, další nesplňují podmínku věku - rizikovým faktorem je totiž také věk rodičky nad 25 let.

I tak ale určitě najdeme něco, co můžete pro sebe a své tělo udělat a preventivně tak působit nejen proti vzniku těhotenské cukrovky.

Vyvážená strava

Je to právě zdravá vyvážená strava, která dá vašemu tělu dostatek živin a potřebnou sílu. V těhotenství je potřeba dbát nejen na přísun kvalitního jídla a dostatek tekutin. Zvýšenou pozornost byste měla věnovat také vitamínům a minerálům, popř. je doplňovat i v tabletkách.

Vitamin D

Věděli jste, že ve světě panuje epidemie nedostatku vitamínu D? A je to právě vitamín D, který má vliv na hladinu cukru v krvi a je tak prevencí před vznikem těhotenské cukrovky. Často ho právě ve formě doplňků stravy svému tělu dodávají i ženy s těhotenskou cukrovkou.

Pomoci s přísunem vitamínu D vám kromě doplňků stravy mohou pravidelné procházky venku na sluníčku, rybí tuk a tučné mořské ryby.

Hořčík

Hořčík patří mezi minerální látky, které lidskému tělu chybí velmi často. U těhotných navíc stoupá jeho potřeba, proto není od věci zaměřit se i na jeho doplnění. Hořčík totiž stejně jako vitamín D může ovlivnit glykemii.

Mezi potraviny bohaté na hořčík patří listová zelenina, avokáda, madle, chia semínka, slunečnicová a dýňová semínka nebo kakao.

 

Cvičení a pravidelný pohyb

Cvičení a pohyb v těhotenství nezavrhujte! Pohyb v těhotenství je žádoucí aktivitou. Důležité je ale umět zvolit správnou aktivitu, ne všechny jsou totiž úplně vhodné.

V těhotenství můžete cvičit například jógu, cvičit na míčích, vyhledat si na internetu cvičící videa vhodná pro těhotné. Stačit by vám ale měly i pravidelné vycházky nebo plavání. Porozhlédnou se také můžete po cvičení pro těhulky přímo ve vašem městě nebo blízkém okolí.

 

 

2021.10.26 | Lea Kubová | přečteno: 30465x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zdraví nemoci těhotenství cukrovka těhotenská cukrovka maminka

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Omládnout bez jizev a bolesti? Ano, jde to.

Dnešní doba klade na každého z nás vysoké nároky, a to nejen co se týká našich schopností, ale také perfektního ...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.04.21 | přečteno: 30125x

Nákupy v zahraničí: Kam se vypravit za nejlepšími parfémy, kosmetikou i módou?

Ačkoli dnes v České republice poměrně snadno seženete prakticky cokoliv – a mnohdy dokonce přes internet z pohodlí domov...
 
celý článek | Lea Kubová | 2023.10.14 | přečteno: 432x

Chcete ušetřit na nákupech přes internet? Využívejte portál Plnápeněženka.cz

Nakupování není pro nás ženy jen nutností, ale i potěšením, obzvlášť když si pořizujeme třeba něco nového na sebe neb...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.08.19 | přečteno: 30097x

Ventilátor může být levný i výkonný zároveň

Ve chvíli, kdy rtuť teploměru stoupá do závratných výšin, nemusí zároveň stoupat i částka, kterou vydáte za výkonný vent...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.07.15 | přečteno: 30167x
 

Portál pro ženy