newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak pěstovat rýmovník

 
Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je atraktivní a vděčná rostlinka, kterou by měl mít doma opravdu každý. Tato pokojovka neobyčejně zkrášlí interiér bytu, ale dokáže toho mnohem více. Aromatické vlastnosti rýmovníku poslouží jako domácí parfém, odpuzovač nežádoucího hmyzu, ale hlavně účinné léčivo proti rýmě a dalším neduhům. Dnes vám přinášíme jednoduchý návod, jak tento všelék s úspěchem pěstovat. 

 

 

Věřte mi, že pěstování rýmovníku skutečně není nijak obtížné. Nemusíte být Mičurin, abyste to zvládli. Je jen potřeba znát pár základních pravidel, jak se o něj v různých obdobích roku postarat. Pořiďte si ho právě teď a přesvědčte se o tom sami!

 

Životodárné světlo

Rýmovník je velký milovník světla - nic nepotřebuje ke zdárnému růstu více. Ideálním stanovištěm, které můžete rýmovníku dopřát, je nejsvětlejší místo ve vašem bytě. Rýmovníku se daří na okenním parapetu orientovanému na všechny světové strany, nejlépe však prospívá na východě nebo jihozápadě. Díky dužnatému listu velmi dobře snáší i přímé sluneční paprsky, za kterými se během dne natáčí a nastavuje jim své lístky. Aby rostl rovnoměrně a nenakláněl se na jednu stranu, stačí v průběhu dne sem tam lehce pootočit květináčem.

 

      

     

Velmi přizpůsobivý společník

Rýmovník je nenáročný na prostor, půdu i výživu. Nepotřebuje velký květináč ani nijak pravidelné přesazování. Je společenský a dobře snáší blízkost jiných pokojových rostlin. Roste v univerzálním substrátu i písčité půdě odebrané ze zahrady. Hnojení nevyžaduje, ale pokud vám při zalévání ostatních rostlin někdy trochu obohacené zálivky zbyde, rozhodně nepohrdne.   

 

Nemá rád změny

Rýmovník je trošku „konzerva“. Jako správný "mužský" nemá rád nepohodu - výkyvy teplot, průvan, mráz ani přemokření. Pokud se mu nedaří, vysílá však s dostatečným předstihem nouzové signály žloutnutím a hnědnutím listů. V letním období ho můžete vynést na terasu nebo ven do polostínu, dávejte ale dobrý pozor na chladnější noci nebo studený vítr. Jakmile teploty klesají a tzv. přituhuje, přendejte rýmovník na teplejší místo, v zimě klidně i dál od okna, kde je zvyklý být přes léto. Nastydnutí totiž může rýmovník zahubit spíš než přelití, a to bohužel i v případě dospělých a letitých rostlin. V letních dnech rýmovník pije „jako duha“, v zimě odpočívá a stačí mu zalévat mírně, zkrátka jen když si vzpomenete.

 

        

      Foto: Rychlost růstu rýmovníku při správné péči - zleva: právě zasazený, po týdnu, po 14 dnech a po měsíci

 

Rýmovník do každé místnosti

Už jsme zmínili, jak všestranným pomocníkem rýmovník je. Jakmile se ho dotknete nebo koelm něj jen projdete, okamžitě ucítíte silnou vůni podobnou kombinaci meduňky a máty. Vonná silice, kterou obsahují jeho dužnaté listy, má blahodárné účinky na naši dýchací soustavu, mírní alergie i projevy astmatu. Rýmovník také patří mezi čističky vzduchu, proto se hodí do každé místnosti v bytě, včetně dětských pokojů a ložnic. Jste-li nachlazení, stačí utrhnout lístek, rozemnout ho mezi prsty, vložit do kapesníku nebo dát večer pod polštář a čichat. Výsledkem je uvolnění dýchacích cest a klidný spánek. Pomocí rýmovníku lze léčit i děti, kterým zachutná ve formě čaje nebo lahodného domácího sirupu

 

Keříček z jednoho řízku

Rýmovník dorůstá do výšky asi 25 cm, výhony však mohou mít klidně metr délky. Pokud se však mladá rostlinka od počátku zaštipuje (viz obrázky a článek o chybách v pěstování), což vřele doporučujeme, velmi dobře se rozkošatí, zahustí a vytvoří kompaktní voňavý keříček. V opačném případě bude mít rostlinka jen jeden vytáhlý šlahoun a nebude prospívat. Vrcholové řízky vzniklé při správném zaštipování je možno zejména na jaře a v létě použít k zakořenění a pěstování dalších rostlinek. Řízky s jedním až dvěma páry lístků bez problémů a velmi rychle pustí kořínky ve sklenici s vodou, růst rostlinky přitom pokračuje dál. Pospěšte proto k sousedům, na trh nebo do zahradnictví pro rostlinku rýmovníku a pěstujte tento všelék. 

 

        

        

 

Více o všestranném použití rýmovníku čtěte v našem předchozím článku.

 

Foto: vlastní archiv

 

 

2016.07.09 | Kateřina Pořízová | přečteno: 30898x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: rýmovník jak pěstovat rýmovník pěstování rýmovníku

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Plevel na talíři

Máte zahrádku? Pokud ano, jistě se jako já potýkáte několikrát ročně s pleveli roztodivných forem. A přizne...
 
celý článek | Mgr. Martina Fabšičová | 2015.08.01 | přečteno: 30135x

Řeřicha ve vatě po celý rok

  Také milujete chuť a vůni bylinek? Možná jste se před zimou zásobili sušenými nebo zamraženými bylinkami z...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.11.14 | přečteno: 30190x

Ostré letní slunce a obtěžující hmyz? Zkuste stylové žaluzie a sítě

Okna jsou součástí každého domova. Moderní jsou velké prosklené plochy, kterými proniká do místností dostatek slunečního...
 
celý článek | Admin | 2019.04.14 | přečteno: 30093x

Barvy v interiéru

Barvy a jejich sladění jsou základním prvkem každého interiéru. Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte o novém bytě, tyto ...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2018.02.11 | přečteno: 30144x
 

Portál pro ženy