Nepřehlédněte
Postele z masivu jsou neustále nejvyhledávanější — Proč tomu tak je?
Jak na sametově hebkou pokožku pomocí depilace?
Nestárnoucí tělo: Aneb jak na to po pětatřicítce
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
STRES NEMUSÍ BÝT JEN ŠKODLIVÝ
Všichni to dobře známe: srdce se náhle rozbuší, zpotí se nám dlaně a celé tělo je napjaté. Těmito a mnoha dalšími způsoby se na lidském těle projevuje stres. Je to reakce na nějakou zátěžovou situaci, kdy se vlastně připravujeme k akci: na boj nebo útěk. Mozek vyšle signál do hypofýzy, ta dá povel nadledvinkám k uvolnění stresových hormonů do krve a tím se spustí řada fyziologických reakcí. Věděli jste však, že stres nemusí být vždy jen špatný?
Eustres a distres
Psychologové dělí stres na pozitivní a negativní. Právě ten negativní – distres je obecně dobře známý a setkáváme se s ním dnes a denně. Tento stres je nežádoucí, protože člověka poškozuje, může vyvolat vážnou nemoc a způsobit dokonce i smrt. Zvláště závažný je ten dlouhodobý, chronický, jenž člověka velmi vysiluje. Nahromaděné problémy pak často vyústí v nějaké vážné poškození, které člověka úplně vyřadí ze života.
Ten přátelský je nazýván eustres a hraje v našem životě důležitou roli. Je to pozitivní zátěž, která dokáže člověka vyburcovat k lepším fyzickým i duševním výkonům. Sportovci ho potřebují k dosažení vyšších výkonů, studenti s blížícím termínem zkoušky dokážou do hlavy dostat mnohem více informací, v práci kolem sebe můžete vidět zapálené jedince doslova na eustresu závislé, určitě kolem sebe máte partnerské páry, které se často hádají a opět usmiřují, aby ten jejich vztah měl to správné napětí apod. Lidé zkrátka potřebují jistou míru vzrušení k tomu, aby se cítili příjemně a spokojeně.
Pochopení, že stres je užitečná a přirozená reakce, vám pak pomůže zvládat některé situace ve vašem životě lépe. Zde jsou tipy, jak využít pozitivní stres ve váš prospěch:
- snažte se pochopit reakce vašeho těla a správně je vyhodnotit, neboli naučte se nestresovat se z toho, že jste ve stresu
- zkuste metodu „odosobnění“, podívejte se na situaci z pohledu třetí osoby, objektivně, bez emocí, co bych udělal/a, kdyby se to netýkalo mě?
- rozdělte si úkoly, od nejjednodušších po náročnější, vytvořte si seznam
Poslat článek
Tisk
Štítky: stres eustres distres psychika zdraví