newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Správný postoj, oční kontakt a gestikulace: Jak moc je neverbální komunikace důležitá?

 
Správný postoj, oční kontakt a gestikulace: Jak moc je neverbální komunikace důležitá?

Zkoušeli jste někdy vést rozhovor nebo mít projev před lidmi, aniž byste u toho gestikulovali? Jak by asi mohla vypadat promluva zcela bez použití rukou? Podobně si představte proslov k veřejnosti s tzv. „poker facem“ nebo zcela strnulým postojem. Nepůsobí to moc přirozeně, že?

 

Verbální komunikaci jistě nemusíme nikomu blíže představovat – jedná se o komunikaci vyjádřenou za pomoci slov. Ta by ovšem měla být doplněna komunikací neverbální, čili gestikulací, určitým postojem a držením těla, mimikou i vhodně zvolenými pohledy. Pokud tomu tak není, může se stát, že váš mluvený projev, byť se jedná třeba jen o neformální rozhovor, zcela pozbude smysl nebo získá úplně jiný význam. Bez určité změny v tónu hlasu nebo výrazu v obličeji bychom například nepoznali ironii nebo sarkasmus.

                                                                

Používáme ji nevědomky

Neverbální komunikace je nesmírně důležitou složkou jakéhokoliv mluveného projevu, ať už jde o přednášku na vysoké škole, řečnění na demonstraci, zpravodajství v televizi nebo rozhovor dvou blízkých přátel. Pravděpodobně si ani neuvědomujete, že rozhazujete rukama, když vyprávíte nějaký osobní zážitek nebo velmi očividně projevujete emoce nejen tónem a intenzitou hlasu, ale i pomocí mimických svalů.

Někdo může mít dokonce problém mluvit, pokud by některé z těchto složek neverbální komunikace nemohl z nějakého důvodu používat. Pomocí řeči těla nejen podtrhujeme význam sdělení, ale také našemu komunikačnímu partnerovi sdělujeme, jaké pocity se v nás momentálně odehrávají a jak se cítíme. Vypovídá toho hodně nejen o významu našich slov, ale i o nás samých.

                                                                

Bez ní si jen těžko porozumíme

Základ dobrého projevu tedy netkví pouze ve správné volbě slov nebo potlačení nervozity, ale velmi důležitou roli hraje neverbální komunikace. Pokud ji umíte správně využít, zvyšujete si sebevědomí, budujete si přirozenou autoritu a zvyšujete tak své sympatie u komunikačních partnerů či příjemců sdělení.  

Dobrou zprávou je, že správné používání této složky komunikace se dá naučit, případně vylepšit a trénovat. Dodáte tak váhu svým slovům a budete působit jako silná a vyrovnaná osobnost, což skýtá mnoho výhod v osobním i pracovním životě.

                                                                

Pokud byste rádi zapracovali na tom, jak působíte na druhé, určitě není od věci soustředit se kromě slovní zásoby také na to, jestli přehnaně negestikulujete, nehrbíte se, neudržujete oční kontakt nebo se na okolí příliš nemračíte – všechny tyto projevy můžou působit rušivým dojmem. Podobné nešvary nahraďte vzpřímeným držením těla, umírněnou gestikulací, zdvořilým vystupováním za všech okolností a úsměvem na rtech – okamžitě pak poznáte, jestli jste získali sympatie svého okolí.

 

2023.10.26 | Jana Brandtlová | přečteno: 598x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: komunikace neverbální komunikace gesta gestikulace mimika

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Kratom a jeho právní status: Současná situace a budoucnost kratomu ve světě

Jak konopí a další přírodní psychedelika pronikají do legality, jsou sledovány i další rostliny pro jejich léčivé účinky...
 
celý článek | Nina Albertová | 2023.06.13 | přečteno: 30403x

Jak vybrat dámské kolo

Cyklistika je úžasný způsob, jak si odpočinout od každodenních starostí a načerpat novou energii. A tak se může rychle s...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2020.01.17 | přečteno: 30381x

Jak zvládnout vánoční úklid domu a nenadřít se?

Pokud neprožijete v klidu Vánoce, dokud nebudete mít kompletně vygruntovaný byt, začněte s vánočním úklidem dříve, ať se...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.11.26 | přečteno: 30030x

I když je vlastní byt lepší, ani pronájem nemusí být špatný

Je pravdou, že lidé se v mnoha ohledech liší, ale jedno mají společné – touhu vlastnit střechu nad hlavou. Alespoň v naš...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.10.13 | přečteno: 30136x
 

Portál pro ženy