newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Projezte se k vášni

 
Projezte se k vášni

Stává se to, a čím jsme starší, riziko je větší. Váš milovaný z ničeho nic ztrácí zájem o intimní hrátky a vám naskakuje husí kůže ze strachu, že má milenku. Není potřeba hned malovat čerta na zeď! Možná za to může stres nebo špatný jídelníček. Věděly jste, že k vášni se dá i „projíst“?

 

 

U mužů sexuální touhu ovlivňuje hned několik látek: dopamin, acetylcholin, serotonin, kyselina gama-aminomáselná (GABA) a testosteron. Pokud se stane, že mozek některou z nich začne produkovat v menším množství, problém je na světě.

Chemie a emoce

Takzvané hormony štěstí (dopamin a serotonin) úzce souvisejí s našimi emocemi a umožňují nám prožívat pocity nadšení a potěšení. Pokud jich má tělo málo, člověk se cítí unavený a bez energie. A zaručeně bez chuti podávat nějaké extra výkony – ani v práci, ale ani v ložnici.

Nedostatek dopaminu se mimo jiné projevuje zvýšenou touhou po kofeinu a sladkostech. Zní to jako špatný vtip, ale v tuto chvíli vašeho partnera pravděpodobně zaujme hrnek přeslazeného kapučína víc než vaše nové sexy prádélko.     

                                                                ​​​​​​

Acetylcholin nemá až tak výraznou roli, přesto jeho nízká hladina dokáže s vášní pěkně zamávat. A bez dostatku GABA pravděpodobně nebude žádné vyvrcholení, natož pak vášnivé.

Testosteron, coby mužský pohlavní hormon, ovlivňuje chuť na sex celkově a je zodpovědný také za požitek během intimních chvil.

Projezte se k vášni

Jak na jídelníček plný vášně?

Naštěstí ne vždy je nutná substituční léčba a občasná injekční aplikace testosteronu či tabletky. Jestliže je problém způsobený například stresem, který váš partner právě prožívá v práci, zkuste mu trochu poupravit stravování.

K vyšší hladině látek, o kterých byla řeč, dopomohou určité potraviny. U dopaminu hrají hlavní roli bílkoviny. Takže je potřeba servírovat dostatečné množství libového masa, ryb, mořských plodů, tvarohů a jogurtů, vejce, obiloviny, luštěniny či sýry.

                                                                

 

V případě acetylcholinu jde o potraviny bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Opět je na místě zařadit do jídelníčku co nejvíce ryb, jako je například tuňák, makrela, sleď či okoun, dále ořechy a kvalitní oleje lisované zastudena.

Na dostatečné množství GABA nejlépe zabere hnědá rýže, celozrnné obiloviny, brambory, brokolice, špenát, čočka, banány a citrusy.

Serotonin se vytváří z aminokyseliny tryptofan, a tu najdete ve vepřovém, kachním, krůtím a kuřecím mase, ale také v avokádu, tvarohu, vejcích nebo čokoládě.

Testosteron úspěšně zvýší hovězí maso, a opět avokádo, vejce, brokolice a špenát, ale také česnek, mandle a para ořechy.

Pokud svého partnera chcete naladit a nažhavit, projezte se k vášni pomocí starodávného mayského receptu, který slouží jako dokonalý životabudič. A nepotřebujete k tomu nic extra zvláštního.

 

                                                                

 

Ingredience:

  • 1 červená chilli paprička (rozpůlená a zbavená semínek)
  • kelímek 12 % smetany
  • podélně rozříznutý vanilkový lusk
  • svitek skořice
  • 200 g kvalitní vysokoprocentní hořké čokolády
  • 2 lžíce hnědého cukru nebo medu
  • 1 lžíce kakaa

Postup přípravy

V kastrůlku přiveďte k varu 400 ml vody, vložte do ní chilli papričku a nechte probublávat, až se voda svaří na polovinu. Přeceďte a odvar dejte stranou. V jiném kastrůlku pomalu zahřívejte smetanu, vanilku a skořici, dokud se na okrajích nezačnou vytvářet bubliny. Zmírněte plamen, přidejte na kousky nalámanou čokoládu a oslaďte hnědým cukrem nebo medem. Vše míchejte tak dlouho, až se čokoláda rozpustí. Potom sundejte z ohně a vyjměte vanilku i skořici. Po částech přilévejte odvar z chilli a ochutnávejte, aby čokoláda nebyla příliš ostrá. Servírujte v šálcích ozdobených kopečkem šlehačky, kterou jemně poprášíte kakaem.

Samy uvidíte, zda se začnou dít věci, na které byste samy ani nepomyslely.

 

2021.05.22 | Jana Brandtlová | přečteno: 1808x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: intimita sex touha vášeň jídlo hormony štěstí potraviny stravování

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vybíráte tiskárnu? Zvolte takovou, která nebude provozně příliš náročná

Pokud stojíte před výběrem tiskárny, zvažte, do jaké míry budete doma toto zařízení využívat. Pokud jen sporadicky, pak ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.02.19 | přečteno: 3053x

Kolik stojí bio oproti běžným potravinám?

Kupujete bio produkty? Nebo vás od nich odrazuje jejich vysoká cena? Jistě není třeba diskutovat o tom, že jsou zdrav...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.05.13 | přečteno: 15994x

Jak začít sportovat a přitom se nezničit XVI – Trénink na běhátku /2.část

I když se zdá, že trénink v hale nebo na běžeckém pásu je zimní záležitost a v teplých jarních dnech se běhá už ...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2015.05.30 | přečteno: 15571x

Sezení na toaletní míse škodí zdraví! Správné je vyprazdňování v dřepu

Nad tématem vyprazdňování většina z nás moc nepřemýšlí, pokud nás zrovna netrápí akutní potíže. Prostě si sedneme na ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.10.01 | přečteno: 19237x
 

Portál pro ženy