newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

POTRAVINY, KTERÉ ŠKODÍ VAŠIM DÁSNÍM

 
POTRAVINY, KTERÉ ŠKODÍ VAŠIM DÁSNÍM

Nutnost pravidelně a důkladně se starat o zuby je nám vštěpována už od dětství a důležitost tohoto počínání nikdo asi nezpochybňuje. Každého už asi někdy v životě zuby bolely a to je vždy dostatečná výstraha, proč péči o chrup nezanedbávat. Nicméně stejně tak důležité jsou i naše dásně, které bývají často opomíjeny.

 

Onemocnění dásní se projevuje zduřením a zarudnutím značící probíhající zánět, odborným slovem gingivitidu. Typickým projevem je krvácivost při čištění zubů nebo při jídle. Přidá-li se infekce, dochází k vážnějšímu a velmi bolestivému zánětu ozubnice, tzv. periodontitidě.

Zdravé dásně nesouvisí pouze s ústní dutinou, ale bývají spojovány se srdečními chorobami nebo neplodností, takže stojí za to se o ně správně starat.

Obecně platí, že potraviny působící negativně na naše zuby ovlivňují negativně i dásně. Nežádoucí jsou bakterie zubního plaku, proto je důležité ho pravidelně a systematicky odstraňovat. Některá jídla mohou k hromadění plaku přispívat.

Pokud máte problémy s dásněmi nebo se chcete problémům předejít, pak byste se měli vyhnout následujícím potravinám:

LIMONÁDA

Pozor byste si měli dát na limonády s vysokým obsahem kyselin a cukru. Kyseliny narušují zubní sklovinu a naleptávají sliznici. Bakterie zubního plaku cukr milují, převádějí ho opět na kyselinu, což vede k dalšímu poškození zubů a dásní. Totéž platí o sportovních, iontových a energetických nápojích, které se mnohdy tváří zdravěji než limonády, ovšem opět často obsahují kombinaci cukrů a kyselin.

OVOCNÉ DŽUSY

Obsahují sice zdravé vitamíny, ale opět je v nich mnoho cukru a kyselin. Raději sáhněte po těch méně kyselých, zvolte raději jablečnou, mrkvovou nebo broskvovou šťávu.

BONBÓNY

Ty jsou v podstatě samý cukr, proto též ubližují zubům a dásním. Obzvláště škodlivé jsou ty lepkavé, karamelové a gumové, protože přilnou k zubům a podporují tak růst bakterií. Úplně nejhorší variantou je lízátko, jelikož ho člověk dlouho drží v ústech a bakterie mají mnoho času na svou divokou jízdu.

SUŠENÉ OVOCE

Také sušené ovoce vám i přes vysoký obsah vitamínů a antioxidantů může kvůli cukru a lepkavé struktuře způsobit potíže s dásněmi. Doporučuje se po jeho konzumaci vypláchnout ústa vodou nebo si vyčistit zuby.

CITRUSY

Citrusové plody mají velmi vysoký obsah kyselin, následkem kterých zubní sklovina eroduje, což může vést k onemocnění dásní.

RAJČATA

Ta jsou také hodně kyselá a jejich častá konzumace opotřebovává dásně a může způsobit jejich rozklad. Nechcete-li se jich vzdát, konzumujte je raději v kombinaci s jiným jídlem.

BRAMBŮRKY A BÍLÉ PEČIVO

Jelikož se jedná o jednoduché sacharidy, přemění se na cukr velmi rychle. Navíc lepkavé malé částečky se snadno dostávají do mezizubních prostor, kde ulpívají, a tak rychle vzniká zubní plak.

POPCORN

Obsahuje slupky, které se mohou dostat daleko pod dáseň a způsobit absces, bolestivý váček naplněný hnisem, neléčený vám může způsobit poškození zubu nebo i jeho úplnou ztrátu.

ALKOHOL

Obsahuje cukr, kyseliny a vysušuje ústní sliznici, protože snižuje tok slin, které chrání ústa díky minerálům a proteinům.

KÁVA

Kofein obsažený v kávě utlumuje tok slin, což vede k vysoušení ústní sliznice. Tím se snižuje odolnost vůči choroboplodným zárodkům a usnadňuje cesta k poškození dásní.

 

2019.10.07 | Tereza Nechvílová | přečteno: 30201x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: dásně zuby potraviny zubní plak bolest dásní

 
archiv

Nejzajímavější články

 

RECENZE: V dnešní době počítačů je těžké děti zaujmout

Internetový obchod www.hrackarna.cz nás oslovil s prosbou, zda vyzkoušíme jednu z jejich hraček. Do rukou se nám dost...
 
celý článek | Admin | 2013.06.12 | přečteno: 30109x

Život jedna báseň

Jaká je vaše nejoblíbenější činnost ve volném čase? Spíte? Čtete si? Sportujete? Tvoříte? Jste všestranný Ferda Mrave...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2014.10.23 | přečteno: 30312x

Vybíráte tiskárnu? Zvolte takovou, která nebude provozně příliš náročná

Pokud stojíte před výběrem tiskárny, zvažte, do jaké míry budete doma toto zařízení využívat. Pokud jen sporadicky, pak ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.02.19 | přečteno: 30214x

Proč darovat zážitky?

Vyhlídkové lety, masáže, romantické pobyty…zážitkové dárky jsou vždy elegantním řešením jakéhokoliv výročí. Ja...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2015.05.20 | přečteno: 30162x
 

Portál pro ženy