newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Kouzlo plánování

 
Kouzlo plánování

Time management všedního dne máme téměř v malíčku. V diáři si poctivě rozepisujeme události a povinnosti, které nás  v budoucnu čekají. Většinou si vše vzorně organizujeme i v práci. Ve volném čase však plánování odhazujeme za hlavu v domnění, že pro sebe děláme to nejlepší. Což nutně nemusí být pravda.

 

Volný čas se obvykle dělí do dvou neslučitelných sektorů. V jednom z nich si pokládáme nohy na stůl a vychutnáváme si šálek kávy, čteme si, koukáme na televizi nebo jen tak relaxujeme. To je ta příjemnější část. Druhý sektor zahrnuje péči o chod domácnosti a její členy. A právě zde by mělo přijít ke slovu plánování.

Proč? Protože většina z nás má tendenci dělat více věcí najednou, v domnění, že toho tak stihneme vící. Je to ale skutečně nutné? Opravdu musíme zvládnout během dneška vše? Druhý sektor má tendenci vysávat z nás energii. Navíc nezřídka zabírá daleko větší prostor než jeho relaxační kolega.

O tom, že žijeme v příliš rychlé době, která na nás klade vysoké nároky, jsme slyšeli již mnohokrát a občas to sami na sobě pociťujeme. Já osobně nejčastěji v pátek večer, kdy po návratu domů, kam se z posledních sil odplazím, vše odhazuji a do soboty nedělám prakticky nic. Mimochodem, je to moc fajn způsob, jak se odměnit za uplynulý pracovní týden :) Nicméně v jiné dny je samozřejmě třeba vyřídit spoustu jiných věcí, do toho nacpat nějaké to cvičení a kafe s kamarádkou, zkrátka a dobře jsou dny, kdy kmitáme od rána do večera a do postele padáme totálně vyřízení.

Jak si alespoň trochu pomoci a chránit své duševní zdraví? Vězte, že to za vás nikdo neudělá. Musíte si to osvojit sami. Jedním z kroků je naučit se dokončovat započaté činnosti, než přejdete na další. Z osobní zkušenosti můžu říct, že to není vůbec jednoduché, pokud jste zvyklí například během vysávání odbíhat k vyřizování pracovních mailů, od vaření k leštění zrcadel či v náhlém vnuknutí od vyčesávání psa k hledání dokumentů. Nebo pokud dokonce kombinujete vše dohromady.

Plánujte. I to, co budete dělat doma. Ne však dopředu od stolu v přesně vymezených časových intervalech. Tak byste se jen dostali do stresu, a to ve volném čase, i když v rámci druhého sektoru, nemůžeme potřebovat. Ne. Rozhodněte se, co budete právě teď dělat. Na kus papíru si zapište čas a danou činnost. A jděte na to. Nyní se věnujte jen tomuto úkolu, nic jiného neexistuje. Z počátku má člověk nutkání pokračovat ve svých zlozvycích, ale zkuste tomu odolat a dokončit, co jste začali.

Hotovo? Výborně. První krok máte za sebou. Nyní si zapiště závěrečný čas. Opět si zvolte jednu věc, kterou musíte ještě splnit. A celý proces opakujte. Náhle zjistíte, že máte vše hotové a trvalo vám to stejně dlouhou dobu, ne-li kratší jako kdybyste chtěli zvládnout více povinností najednou. Jak se cítíte? Měli byste být relativně klidní, ne roztěkaní jako dříve a mít dobrý pocit z úspěšně dokončených věcí.

Není to snadné. Opakování je však matka moudrosti a ve chvíli, kdy budete cítit, že je již průběžné plánování zbytečné, vyhoďte papír a radujte se z nově osvojené dovednosti.

Samozřejme není každý den posvícení a není možné kvůli plánování na čas zapomenout, že máte děti, domácí zvířata, člověka, který zvoní u dveří...Nicméně to neznamená, že na vše rezignujete s myšlenkou, že zítra je taky den. A že je to velmi lákavé, co si budeme povídat. Ne. Vyřiďte, co je akutní a pak se vraťte k naplánované činnosti. Pozor, priority si určujete jen vy sami. Ten email skutečně chvíli počká...

Ještě vám dám jeden drobný tip na pohodu a nabrání sil na "druhou směnu" v domácnosti. Po příchodu z práce si najděte alespoň půlhodinu na odpočinek. Je jedno v jaké podobě, ale skutečně odpočinek, kdy na chvíli zapomenete na okolní svět (opět v rámci možností, máte-li např. malé děti). A hlavně se nestresujte. Na to budete mít dost příležitostí v práci :)

 

Image courtesy by Stock Image at FreeDigitalPhotos.net

2014.11.08 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 30269x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: volný čas; tipy; plány

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Pořiďte své dceři na Vánoce panenku, která bude jako ona

Každá holčička v skrytu duše touží po někom, o koho by mohla pečovat a koho bude vychovávat k obrazu svému. Nejen duševn...
 
celý článek | Admin | 2018.11.29 | přečteno: 30304x

Je čas nakupovat nové módní doplňky! Vyberte si luxusní kabelku nebo peněženku

Kabelka a peněženka patří mezi módní doplňky, které nesmí chybět žádné ženě. Jsou praktické a zároveň musí být stylové. ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.03.13 | přečteno: 30275x

Víte, podle čeho vybrat proteinovou tyčinku?

Proteinové tyčinky jsou v poslední době velmi populární. A není se čemu divit, protože když si vyberete tu správnou, zís...
 
celý článek | Lea Kubová | 2022.04.13 | přečteno: 30300x

Kniha plná erotiky aneb i četba může být vzrušující

Už jste četli erotický bestseller? Někomu přijde nudný, bez dostačujících sexuálních dialogů. Někdo v knize našel váš...
 
celý článek | Petra Hegedüšová | 2012.12.10 | přečteno: 30260x
 

Portál pro ženy