newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Dětská hřiště v Praze

 
Dětská hřiště v Praze

Bydlíte v Praze? Máte doma malé dítě? Pak jistě každou chvíli řešíte otázku, kam s ním vyrazit za zábavou. Přinášíme vám tip na webové stránky a mobilní aplikaci www.hristepraha.cz, kde najdete přehledný seznam atraktivních dětských hřišť na území hlavního města společně se všemi důležitými informacemi. Více o projektu prozradí jeho autor Martin Vašák.

 

Jako otec dvou dětí jsem na internetu hledal přehled pěkných dětských hřišť. Přehledů existuje několik, ale žádný nevyhovoval. Popis často obsahuje nadbytečné informace (např. věk 2+, nejbližší policejní služebna 300 m), naopak obvykle chybí zmínka o zastínění plochy a žádný z přehledů nezohledňuje zajímavá místa v bezprostředním okolí hřišť. Typickým příkladem jsou hřiště Ladronka a Tomanova, která sami o sobě mají pouze místní význam, ale ve spojení s in-line stezkou a sportovišti, představují atraktivní lokalitu pro mnoho Pražanů! V přehledech také nebývají odlišena hřiště místního významu, od těch skutečně atraktivních. Mnozí autoři lokality nenavštěvují a informace pouze stahují ze starších soupisů.

Se dvěma bývalými studenty (pracuji jako učitel) jsme se proto pokusili vytvořit alternativu. Protože celkový počet dětských hřišť ve správě městských částí a magistrátu na území hlavního města se pohybuje kolem 1000, nejprve jsme oslovili všechny úřady (obvykle Odbor životního prostředí) a požádali o poskytnutí údajů. Příslušné pracovníky jsme také poprosili, aby sami navrhli zajímavé lokality, protože jsme si byli vědomi toho, že navštívit všechna hřiště přesahuje naše časové možnosti. Ze všech radnic nám vyhověli.

Poté jsme vytipovali 300-400 hřišť, která se jevila jako atraktivní a všechna navštívili. Z nich jsme vybrali ty, jejichž charakter nebo okolí, činí lokalitu potenciálně zajímavou pro veřejnost z celé Prahy. Tato hřiště jsme navštívili znovu, popsali, nafotili a seznámili se také s jejich okolím. Shromažďování dat bylo časově náročné (trvalo více než rok). Na druhé straně jsme poznali lokality, o kterých jsme měli pouze mlhavé povědomí. Členitý park Grôbovka s desítkami druhů dřevin, překrásné louky a modřínové háje v Malé Chuchli nebo lesopark Hvězda, který se na podzim barví do všech odstínů žluté, oranžové a červené…

V létě tohoto roku jsme projekt zpracovali do elektronické podoby. Aplikaci bychom rádi průběžně aktualizovali a doplňovali o lokality další, na základě vlastního zkoumání a ohlasů veřejnosti na projekt stávající. Navštívit ještě musíme Zbraslav, Nebušice, Prokopské údolí, dozvídáme se o hřištích nových (např. v září tohoto roku otevřeli krásné hřiště v ulici Rakovského v Modřanech). Z úřadů, které jsme požádali o pomoc při prezentaci projektu, nám navíc chodí tipy i na další zajímavá místa.

Velmi bychom si přáli, aby projekt veřejnost zaujal a pomohl rodičům a prarodičům při plánování aktivit pro své děti a vnoučata. Protože jsme obdrželi mnoho ohlasů z mateřských center a jiných institucí, které pořádají pořady pro děti (např. Národní galerie), uvažujeme o možnosti dát těmto subjektům prostor svoji aktivity na našich stránkách blíže představit.

 

2014.10.22 | Admin | přečteno: 29891x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Dětská hřiště; webový projekt

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Chraňte zdraví a krásu své pleti datem spotřeby!

Vezmeme-li do rukou v obchodech jakýkoliv výrobek, ať již krabici müsli či láhev vody, dočteme se, do kdy je třeba danou...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.06.01 | přečteno: 29869x

Voda - elixír života a co jste o ní možná nevěděli

Voda, v tomto krátkém slově se ukrývá nejbohatší a nejdůležitější složka všech živých organismů. Mnozí ví, že voda pokrý...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.12.18 | přečteno: 29871x

Nestárnoucí tělo: Aneb jak na to po pětatřicítce

 Co mě o této knize přesvědčilo? Snad to byla právě tato slova autorky, která neváhala shodit sebe samu z p...
 
celý článek | Renata Petříčková | 2016.11.04 | přečteno: 29855x

Jak vybrat kávovar

Také patříte mezi milovníky dobré kávy? Milujete tu vůni a nejvíce vám chutná, když si ji dáte v kvalitní kavárně? ...
 
celý článek | Nina Albertová | 2022.01.23 | přečteno: 29911x
 

Portál pro ženy