newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Jak na léčbu Covidu? Využijte všech dostupných rad a tipů

 
Jak na léčbu Covidu? Využijte všech dostupných rad a tipů

Přes všechny poplašné zprávy o šíření koronaviru můžete mít pocit, že to není zas až tak strašné a že se vás nákaza vlastně ani moc netýká. Měla jsem podobné pocity až do doby, než se v karanténě ocitl můj muž.

A tehdy jsem se začala zajímat o to, jak lze tuto nemoc léčit. Doma.

 

 

Většina nemocných zůstává doma, ale co dál? Je snad Covid – 19 nemoc, která nepotřebuje žádnou léčbu? Bohužel asi ano. V současné době totiž neexistuje žádná specifická léčba koronaviru, ale doma byste určitě měli zahájit samoléčbu příznaků, pokud nějaké máte.

Co nám radí lékárníci?

Podle lékárníků je potřeba mít stále po ruce ibuprofen, paralen, bromhexin a acetylcystein (například Mucobene nebo Solmucol).

                                                                

Paralen a ibuprofen se užívají v případě horečky. Při teplotách ale také potřebujete hodně odpočinku a tekutin, nejlépe obyčejnou vodu.

U žádných z uvedených léčiv nebyly provedeny studie, zda na Covid – 19 skutečně zabírají. Praxe ale jasně ukázala, že pomáhají zmírnit příznaky onemocnění, a tak je při léčbě využívejte!

Léčba kašle

Kašel je jedním z nejvýraznějších, ale hlavně nejvíce nebezpečných příznaků koronavirové infekce. Naštěstí ne každý potřebuje plicní ventilátor, ale určitě je vhodné začít kašel léčit dřív, než nastane kritická situace.

Pokud máte kašel, je nejlepší se vyvarovat ležení na zádech. Lehněte si na bok nebo se posaďte vzpřímeně. Zkuste si dát kromě kapek na kašel také čas od času lžičku medu, nejlépe domácího.

                                                                

Pomůže též ochlazení místnosti, ve které jste, ale pozor, nepoužívejte ventilátory! Ty virus akorát tak rozvíří a rozšíří. Takže si raději na chvíli pořádně otevřete okno.

Můžete také zkusit pomalu dýchat nosem a vydechovat ústy s našpulenými rty, jako když chcete sfouknout svíčku. Seďte vzpřímeně na židli s uvolněnými rameny tak, abyste se nehrbili. Lehce se předkloňte a podepřete se rukama položenýma na kolenou nebo na nějaké stabilní ploše. Nejdůležitější je zůstat v klidu a nenechat se vystresovat, při stresu se dýchá ještě hůř! Jakmile bude problém s dýcháním vážný, lékaři vám pomohou!

Hlavně bez hlenu!

Podle farmaceutů je při kašli nejdůležitější produkovat a odstraňovat hlen. Proto i na začátku onemocnění, kdy je kašel suchý a neproduktivní, užívejte mukolytika, tedy léky podporující odstraňování hlenu s obsahem acetylcysteinu nebo bromhexinu. Důsledné odstranění hlenu z dýchacích cest je to nejdůležitější pro snížení rizika sekundárních plicních infekcí.

Příroda pomáhá i tentokrát

Kromě léků vám mohou stejně dobře posloužit i dary přírody. Které bylinky můžete použít a proč?

Lékořice hladká

Výtažek z lékořice obsahuje takzvaný glycyrrhizin, což je látka, která velmi účinně zabraňuje množení virů a osvědčila se už v boji s respiračním onemocněním SARS.

Na trhu jsou léčivé přípravky a čajové směsi obsahující výtažek z lékořice, které hlen velmi dobře rozpouštějí a značně vám uleví.

Pelargonie

Výtažek z této rostliny má silný antivirový účinek, jenž zabraňuje množení virů a šíření infekce. Uvedená látka navíc podporuje nespecifickou imunitu, a může tedy nejen zmírnit průběh infekce, ale také zabránit rozvoji sekundárních infekcí! Výtažek z pelargonie najdete v doplňcích stravy nebo přímo v rostlinném léku s názvem Kaloba.

                                                                

Hořec drsný

Extrakt z kořene hořce drsného byl odbornými studiemi potvrzen jako látka, která potlačuje růst viru SARS - CoV. Přímo na Covid – 19 sice extrakt testován nebyl, ale je víc než zřejmé, že výtažek z kořene hořce dokáže zmírnit průběh onemocnění a potlačit možný rozvoj sekundárních infekcí. Hořec najdete opět v různých doplňcích stravy a v léku Sinupret.

V každém případě se v lékárně poraďte, protože i rostlinné přípravky mohou negativně zareagovat s léky, které užíváte na jiné onemocnění!

 

2020.11.16 | Jana Brandtlová | přečteno: 13816x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: covid léčba bylinky

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Prohřejte se kvalitním čajem, který pohladí na duši i na jazyku

Připravte se na chladné počasí s výtečnými čaji, které vás nejen dobře naladí, zahřejí, ale také provoní celý domov...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.12.13 | přečteno: 1168x

Tymiánové dopisy. Pocta obětem genocidy zasazená do současnosti

Tymiánové dopisy je zkraje krásné, hebké, voňavé čtení, u kterého budete přímo před očima mít pečené jehněčí na tymiá...
 
celý článek | Renata Petříčková | 2016.06.20 | přečteno: 14772x

Flirt dance – neškodné posílení sebevědomí nebo zničující dřina s překvapivými výsledky?

  Je všeobecně známým faktem, že ženám tanec sluší a svědčí, leč o jeho prospěšnosti a pozitivních účincích ...
 
celý článek | Lucie Martináková | 2013.03.11 | přečteno: 14447x

Výměna vychovatelek USA, výměna služek ČR

Ačkoliv ženská emancipace už se vyhřívá na výsluní mnoho let, reality show Výměna manželek její základní principy pop...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.06.04 | přečteno: 14475x
 

Portál pro ženy