newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Krása v průběhu času. Hladce oholená v době kamenné a dnes

 
Krása v průběhu času. Hladce oholená v době kamenné a dnes

Dnes už si většina žen nedokáže představit, že by vyšla bez dokonale hladkých nohou, podpaží, případně i intimních partií. I když zastánkyně přirozeného ochlupení najdeme také. Jak Česku, tak i v jiných zemích celého světa. A protože se holení týká všech částí těla a obou pohlaví, pojďme nahlédnout do minulosti tohoto rituálu.

 

Hladcí prapředci

Už v době kamenné se lidé uchylovali k různým způsobům, jak se zbavit nadměrného a nepříjemného ochlupení. Z archeologických nálezů vyplývá, že používali například mušle, zvířecí zuby či kamenné čepele. V té době zcela jistě ještě nešlo o estetickou záležitost, odstraňování chlupů mělo ryze praktický význam. Husté ochlupení totiž zvyšovalo riziko, že se v něm přemnoží parazité a způsobí nemoci.

Ve 4. tisíciletí př. n. l. už jde o krásu

Je to téměř neuvěřitelné, ale na Blízkém východě už ve 4. tisíciletí př. n. l. hrály v odstraňování chloupků svou roli nejen důvody hygienické, ale i ty estetické. Nežádoucí chloupky se vytrhávaly i z obličeje a dalších tělesných partií.

Dalším jen těžko uvěřitelným faktem je, že v té době byl také vyvinut první depilační krém, který se používal až do 19. století! Samozřejmě nebyl zdraví příliš bezpečný. Směs z arsenového pigmentu, vápna a škrobu nepoškozovala pouze ochlupení, ale i pokožku.

Ve srovnání s tím byli Egypťané mnohem dál, když používali k depilaci neškodný včelí vosk.

                                                                

Člověk není opice

Odstraňování chloupků si lidé oblíbili i v jiných kulturách, jen bílým osadníkům ze 17. a 18. století se jevila hladká pokožka amerických domorodců zvláštní a bizarní. Tento přístup se zásadně změnil od 19. století. Svůj podíl na tom měly zejména knihy Charlese Darwina „O původu člověka“ a „O pohlavním výběru, a díky nim se hladce oholené tělo stalo novým ideálem.

Podle Darwina totiž bezsrstý jedinec moderního druhu dokládá svou nadřazenost vůči chlupatým předkům. Nadměrné ochlupení, zejména u mladých žen, se stalo neatraktivní až odpudivé.

Chloupky i oholení jako výraz ženy a její nezávislosti

Od počátku 20. století začala být depilace bezpečná. Všemožné domácí procedury, nebo dokonce použití rentgenových paprsků, odsunuly do pozadí holicí strojky pro ženy a metody depilace výhradně založené na použití vosku.

                                                                

Nicméně v 70. letech 20. století proběhla vlna odporu vůči oholené pokožce. Dvě feministky rozpoutaly hnutí, které se hlásilo k výroku, že averze žen k vlastnímu ochlupení je jejich pokusem dotlačit se do mladistvé a nerozhodující šablony. Chlupatá podpaží a nohy se staly známkou vzpoury a feminismu.

Jiné bojovnice za ženská práva se ale přesně naopak domnívaly, že rozhodnutí ženy odstranit si chloupky je znakem svobody a nezávislosti.

Přitažlivé partie musí být bez chloupků

V 60. letech minulého století už 98 % žen lpělo na hladce oholených nohách. Holení v intimních oblastech se dostalo ke slovu až koncem 20. století, především díky vlivu erotického průmyslu.

České ženy se dlouhou dobu držely zpátky a sledovaly trendy spíš zpovzdálí a 5 % z nich nechává věcem volný průběh i dnes. 24 % se holí jen občas.

                                                                

Nicméně hladce oholené tělo bude pravděpodobně trendy i v budoucnosti. Genetičtí inženýři už zkoumají, zda by se dalo zařídit trvalé odstranění chloupků touto cestou. Než se ovšem tyto metody potvrdí a rozšíří, bude to jistě ještě nějakou dobu trvat.

Vzhledem k této jednoznačné cestě za hladkým tělem asi nemá smysl litovat peněz, pokud si koupíte v současné době nejdražší a nejefektivnější „odchlupovače“ na bázi IPL nebo laseru.

 

2021.08.06 | Jana Brandtlová | přečteno: 1855x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: holení depilace pokožka hladká pokožka ochlupení intimní partie holící strojek

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vůně dělá dům či byt domovem

Vůně je to, co dělá z našeho domova útulné místo, kde rádi trávíme svůj čas. A je to také to, co si z návštěvy u nás ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.07.24 | přečteno: 14494x

Cuketa. Zdravá sezónní plodina, kterou si snadno vypěstujete

Kdo by neznal cuketu. Zeleninu, která na první pohled připomíná okurku, ale řadí se mezi tykvovité plodiny. Snadno si ji...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.02.26 | přečteno: 823x

Seriál o grilování: 6. díl – Jak správně grilovat maso?

Při představě šťavnatého kusu masa připraveného na grilu se nesbíhají sliny snad jen vegetariánům. Pokud mezi ně nepa...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.15 | přečteno: 15619x

Vyhrajte selfie tyč nubia

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2016.07.08 | přečteno: 15663x
 

Portál pro ženy