Nepřehlédněte
Blesková soutěž o 5 vstupů na večerní běžecký závod NIGHT RUN 16.5. v Brně
Perfektní relax na zahradě? Pořiďte si zahradní houpačku
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Potrava pro duši: Excelentní kniha terapie lidské duše
„Naslouchejte své brokolici a ona vám řekne, jak ji máte sníst,“ no tak to je citát použitý v této knize, který mi uvízl v hlavě snad právě pro jeho absurditu. A pak si knihu přečtete a dojde vám, že možná právě tento citát je tím, který snad nejpřesněji vystihuje pocit, jež se ve vás rozhostí.
Ano, naslouchejte svému životu a on vám řekne, jak ho máte žít. Autorka skvělým způsobem sestavila šest důležitých faktorů v našem životě, díky kterým můžete najít rovnováhu a vykročit vědomým způsobem opravdu žít, nikoliv jen přežívat.
Ach, jak se ona sama napřežívala svého žití. Naprosto mne fascinovalo, jakým způsobem popisovala své unavené mateřství, protože to bylo, jako kdyby mi mluvila z duše.
„Slyšela jsem, že rodič v průběhu prvního roku dítěte přijde v průměru o tisíc hodin spánku. Když jsem tohle číslo vynásobila dvěma dětmi, pochopila jsem, že mě můj vstup do mateřství nepřipravil o plnou nádrž na jeden zátah, ale že jsem si své vyčerpání „vysloužila“ hodinu po hodině. Své únavy jsem si všimla až ve chvíli, kdy už byla z obou dětí batolata a moje bdělé sny o výletu do lázní se začaly podobat spíše pobytu v nemocnici.
Áá, to by byla paráda, kdybych mohla zazvonit zvonkem na obsluhu (na sestru?), která by mě všude vozila (na invalidním vozíku?), abych nemusela nikam chodit, a navíc bych nemusela vařit ani jíst (že by nitrožilní výživa?) – hluboký povzdech…
Přála bych si říct, že to byl jediný projev mé únavy. To, jaké výchovy se v oněch prvních letech dostávalo mému druhému dítěti, mě však přesvědčuje o pravém opaku. Musím přiznat, že večerní ukládání naší dcery se od ukládání jejího staršího bratra lišilo tak zásadním způsobem, až se to skoro stydím přiznat… Jako by náš syn létal večer co večer první třídou (první třídou dob dávno minulých) a naše dcera byla napasovaná v turistické třídě hned vedle záchodů.“
Autorka neteoretizuje, ale prakticky radí
A to především z toho důvodu, že sama většinu toho, co popisuje jako „naše selhávání“ zažila a byla různými způsoby nucena se tím prokousat. Zbytek zkušeností má pak ze své psychologické praxe od svých klientů. To vše se jí nádherně propojilo v neskutečně čtivý text, který je strukturovaný tak, že doslova odpichuje člověka od lenosti, budí ho k bdělosti, k radosti ze života. K chuti překonávat problémy, protože na každé druhé stránce máte minimálně dva důvody, pro které stojí za to žít!
Jak respektovat svůj životní rytmus, cykly a především práh únavy – k tomu jsem se často vracela po uvedené ukázce z mateřství, která je extrémním, bohužel však běžným jevem, který zažívají čerstvé matky. Naučíme se také vnímat své nitro, své potřeby, nacházet situace a emoce, které potřebujeme k tomu, abychom se cítili „spokojeni“ a tedy i zdraví, naučíme se plně prožívat přítomný okamžik a s oním pocitem „spokojenosti a lehkosti“ se naučíme vyrovnávat s běžnými stresovými situacemi. O touze po samotě, po odpočinku, o spoustě věcí, které nám společnost nedovoluje, protože „se to nedělá“, ale my je bytostně potřebujeme. Potřebujeme volno jen pro sebe, volno bez toho, aniž bychom se museli nějak omlouvat. U této knihy si víc a víc uvědomíte zajímavý fakt – jak je lidský život přirozený, když ho necháme běžet tak, jak potřebuje, jak chce…
A jak zoufale moc to neděláme nebo nemůžeme dělat, protože – milion důvodů včetně existenčních. Je to velmi motivující, vysvětlující, logický text – cvičení, náznaky řešení, podaná ruka ke hledání vlastních cest. Dokonalá psychoanalýza, která vás přivede k výsledku!
„Musíte se vzbudit se smutkem.
Musíte s ním mluvit, dokud váš hlas
nezachytí osnovu všech smutků
a vy nespatříte velikost celého plátna.
Jediné, co pak ještě dává smysl, je laskavost,
jenom laskavost vám zaváže boty
a pošle vás do dalšího dne odeslat dopisy
A koupit chleba…“
Nezbývá než přát všem čtenářům, aby je tato kniha vždy donutila vstát, usmát se a jít odeslat ty dopisy a koupit chleba. A nedovolila, aby pošťák už odešel a krám s chlebem se už toho dne zavřel.
O autorce:
Karen Horneffer-Ginter, Ph.D. už více než 16 let vede psychologickou praxi a vyučuje jógu a meditační techniky. Přednášela studentům postgraduálních oborů a zdravotníkům, vedla univerzitní studium holistické zdravotní péče a spoluzaložila Centrum pro psychoterapii a osobní rozvoj v Kalmazoo ve státě Michigan v USA. Cílem Kareniny práce je ukázat lidem cestu zpět k moudrosti jejich vnitřního života návratem k emocím a činnostem, jež se v dnešním rušném každodenním životě ztrácejí: vnitřnímu pokoji, péči o sebe, kreativitě, radosti, humoru, vděčnosti a soucitu. Jejím cílem je podporovat lidi v hledání a nalezení pocitu rovnováhy a posvátnosti, provázející jejich životy. Více: www.karenhg.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2016
Poslat článek
Tisk
Štítky: Karen Horneffer-Ginter Potrava pro duši změny rovnováha naplnění psychologie seberozvoj