Nepřehlédněte
Radiofrekvenční lifting pro mladistvě vypadající pleť
Stylová móda pro muže II.: Pánské pletené svetry se s úspěchem vrací na módní výsluní
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Čerstvé bylinky, které by neměly chybět v žádné kuchyni
Mnoho lidí nemá ve zvyku používat bylinky v kuchyni, ale mnoho jiných si ani nedokáže bez bylinek gastronomii představit. Jejich přínos je nejen v chuti, ale také v látkách a silicích, které mají zvláštní účinky na náladu, trávení, ale i činnost některých orgánů. Sušené drcené směsi, které se prodávají v obchodech, nemají takové účinky a vůni, jako je tomu u bylinek čerstvých. Chcete začít používat bylinky v kuchyni? Poradíme vám, které si vybrat.
Bazalka
Pravděpodobně jedna z nejrozšířenějších bylinek u nás. Její milovníci ji používají nejen jako součást kořenící směsi, ale také jako zásadní surovinu, napřklad při výrobě pesta. Skvělá je také jako přísada v salátu nebo dresinku. V hindských kulturách je bazalka považována za posvátnou. Nejběžnější kultivar se vyznačuje vyboulenými zelenými listy a bílými květy. K dostání je také červená odrůda bazalky a také specifický druh s drobnými plochými lístky. Vůně bazalky je jemná, lehce kořenitá s kafrovitým nádechem. V léčitelství se využívá jako povzbuzovač trávení, tlumič migrény, bolesti a křečí. Ve formě čaje je možné bazalku kombinovat s dobromyslí, řebříčkem nebo meduňkou.
Dobromysl
Dobromysl poznáte podle drobnějších temných lístků a růžových, až fialových květů, jež milují včelstva. Čaj z dobromysli je skvělý na zmírnění vysokého tlaku, spaní a uklidnění. Je mírně protizánětlivá a podporuje vykašlávání. Pokud neznáte dobromysl samotnou, jistě znáte její sušinu, která se u nás prodává pod názvem “oregáno” nebo v provensálské směsi. Rostlinu je pak možné využít v jihoevropské kuchyni, zejména italské: bez oregána si mnoho z nás nedovede představit pizzu, těstoviny a některé druhy pečiva.
Estragon
Pelyněk kozalec je v gastronomii využíván už od starověku. Má dlouhé úzké lístky podobné třeba rozmarýnu. Listy mají kořeněnou hořkosladkou chuť. Používá se při výrobě dresinků, omáček k masu, ale také se jím obohacuje ocet a olej, do kterých se estragon nakládá. Estragon do velké míry podporuje tvorbu žluči, je močopudný a tlumí křeče při poruchách trávení. V minulosti se používal proti střevním parazitům. Ve formě čaje pomáhá k dobrému spánku a uklidňuje. Alternativně se s ním dá řešit hyperaktivita.
Libeček
Jedná se o mohutnou rostlinu, která se běžně vyskytuje na našich zahrádkách a je významným nositelem chuti v masových vývarech. Lze jej využívat do polévek, omáček, salátů a k masu. Jeho silná pronikavá vůně zvýrazňující chuti v podstatě určuje důvod, proč je ve spoustě pokrmů libeček nepostradatelný. Málokdo ví, jak léčivý může být libeček. Působí močopudně, odstraňuje plynatost, zlepšuje trávení a libečkový čaj je naprosto skvělý při použití proti menstruačním křečím.
Rozmarýn
Rozmarýna je v lidové slovesnosti symbolem lásky. Je to výrazně vonící keř s úzkými listy, ze spodní strany šedivými. V malém množství je možné rozmarýn použít při plynatosti a nadýmání, využívá se také při vyšším tlaku. V minulosti se rozmarýn používal k odhánění temných sil černé magie. Jeho výtažek se využívá v kosmetice. Rozmarýn najdete ve směsi provensálského koření a v čerstvé podobě je vynikající při přípravě ryb nebo omáček k masu.
Nevíte kde sehnat nejčerstvější bylinky? Využijte dovážkovou službu přímo od dodavatele. Společně s nimi je možné objednat si ovoce a zeleninu až domů. Největší nabídku ovoce, zeleniny, bylinek, hub a dalších přísad najdete na e-shopu Gastrofresh.cz.
Poslat článek
Tisk
Štítky: kuchyně vaření bylinky čerstvé bylinky dovoz domů